2013թ.-ին Հայաստանում ապաստան են հայցել 256 օտարերկրյա քաղաքացիներ 08/06/2013   16:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս տարվա առաջին 7 ամիսների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում ապաստան են հայցել 256 օտարերկրյա քաղաքացիներ:
Դիմողների գերակշռող մասը՝ 235-ը, Սիրիայից մեր հայրենակիցներն են: Ապաստան հայցողներից ևս 15-ը Իրաքի, 4-ը՝ Իրանի քաղաքացիներ են: Ի տարբերություն նախորդ տարիների՝ 2013թ.-ին աֆրիկյան երկրներից առայժմ դիմողներ չկան:
Ապաստանի դիմումի վերաբերյալ որոշումը կայացվում է դիմելուց հետո 3- ամսյա ժամկետում:
Ըստ ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության Միգրացիոն պետական ծառայության տվյալների, 2013թ.-ի հունվար-հուլիս ամիսներին ապաստան են ստացել ընդհանուր առմամբ 345 օտարերկրյա քաղաքացիներ: Նրանցից 323-ը՝ Սիրիայի, 19-ը՝ Իրաքի,  3-ը՝ Իրանի քաղաքացիներ են:
2005-2012թ.թ-ին Հայաստանում ապաստան են հայցել 2 հազար 98 օտարերկրացիներ, ապաստան ստացել՝ 1 հազար 88-ը:

В 2013 году 256 иностранных граждан запросили убежище в Армении 08/06/2013 16:44 | Лента новостей
Преимущественное большинство обращающихся (235) – это наши соотечественники из Сирии. 15 из них из Ирака, еще четверо – граждане Ирана. В отличие от предыдущих лет в 2013г. из африканских стран с такой просьбой никто не обращался.
Решение касательно заявления о предоставлении убежища принимается в трехмесячный срок после обращения.
По данным Государственной миграционной службы министерства территориального управления, в январе-июле 2013г. убежище получили в общей сложности 345 иностранных граждан. Из них 323 –граждане Сирии, 16- Ирака, еще трое – Ирана.
В 2005-2012гг. заявление о предоставлении убежища в Армении подали 2 тыс. 98 иностранных граждан, 1 тыс. 88 получили убежище.