Կեղծվել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կնիքն ու ապոստիլը 08/05/2013   12:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի  Ավան և Նոր-Նորք վարչական շրջանների դատարանի դատավոր Դավիթ  Հարությունյանի վարույթ է ընդունվել համակարգչային գունավոր տպիչով ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության կնիքն ու ապոստիլը կեղծելու գործը:
Այսպես, ըստ մեղադրական եզրակացության, Հովսեփ Ավագյանը 2011թ. սեպտեմբերին իր ծանոթ Ռոհոլլահ Զաբիհոլլահ Ասլբեգիից վերցրել է  «Ոոմի-Մերի գրուպ»  ընկերության «ԹՈՄԻ-ՄԵՐԻ  Գրուպ» ՍՊԸ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզ, Սևան, գյուղ Դդմաշեն» բլանկով և «Սաֆադ-Գուստար-Զագրոս» ընկերության պարսկերեն գրառմամբ բլանկով, պարսկերեն լրացված թվով 2 իրավունք վերապահող փաստաթղթերը և համակարգչային գունավոր տպիչով ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության կեղծ կնիք և կեղծ ապոստիլ տեղադրելով ու ձեռագիր գրառումներկատարելով այդ  2 փաստաթղթերի դարձերեսին, 2011թ. տվել է Ասլբեգիին ՝   հետագայում օգտագործելու համար: Վերջինս չիմանալով, որ դրանք կեղծ են, որպես իրավունք վերապահող փաստաթուղթ ներկայացրել է ՀՀ Ոստիկանություն:
Հովսեփ Ավագյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի առաջին մասով՝   փաստաթղթեր կեղծելը, իրացնելը կամ օգտագործելը, խափանամն միջոց ընտրվել կալանավորումը:

Взят под стражу мужчина, подделавший печать и апостиль МИД Армении 08/05/2013 13:37 | Лента новостей
Таким образом, согласно обвинительному заключению, Овсеп Авагян в сентябре 2011г. взял у Рогулла Забигулла Аслбеги два заполненных на персидском языке наделяющих правом документа с бланками компании “Роми-Мэри груп”, ООО “Томи-Мэри Груп” Гегаркуникская область РА, “Севан, село Ддмашен” и бланки с надписью на фарси “Сафад-Густар-Загрос” и, проставив с помощью компьютерного цветного принтера фальшивую печать и фальшивый апостиль МИД Армении и, сделав рукописную запись, отдал Аслбеги в целях дальнейшего использования. Последний, не догадываясь о том, что документы поддельные, представил их в качестве наделяющего его правом документа в Полицию РА.
Овсепу Авагяну предъявлено обвинение по ч. 1 ст. 325 УК РА – “подделка, сбыт и использование подложных документов”. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.