Բեռլուսկոնին կկատարի հասարակական աշխատանք կամ կենթարկվի տնային կալանքի 08/02/2013 14:57 | Միջազգային լրահոս
Իտալիայի Գերագույն վճռաբեկ դատարանը հաստատել է ավելի վաղ առաջին և երկրորդ ատյանների դատարանների կողմից իտալացի քաղաքական գործիչ և մեդիամագնատ Սիլվիո Բեռլուսկոնիի նկատամամբ կայացրած մեղադրական դատավճիռները՝ կապված այսպես կոչված «Mediaset»-ի գործի հետ, հղում անելով իտալական հեռուստատեսությանը՝ հաղորդում է «interfax»-ը:
Հիշեցնենք, որ առաջին երկու ատյանները Բեռլուսկոնիին դատապարտել են 4 տարվա ազատազրկման:Սակայն ավելի ուշ հաշվի առնելով 2006թ.-ին ընդունված համաներման մասին օրենքը, նրա պատժի ժամկետը իջեցվեց մինչև 1 տարվա:
Իտալական լրատվամիջոցները այն կարծիքն են հայտնում, որ ամենայն հավանականությամբ իր պատժի ժամկետը 77-ամյա Բեռլուսկոնիի համար կփոխարինվի կամ պարտադիր հասարակական աշխատանքներով, կամ տնային կալանքով: Երկրի օրենսդրությունը հնարավորություն է տալիս փոխել խափանման միջոցը այն դեպքում, երբ դատապարտյալի տարիքը գերազանցում է 70-ը:
Դատավճիռը օրինական ուժ չի ստանա այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի ընդունվել Բեռլուսկոնիին քաղաքականության ասպարեզից հեռացնելու որոշում: Սպասվում է, որ Միլանի վճռաբեկ դատարանը այդ հարցին կանդրադառնա այս տարվա աշնանը, որից հետո գործը կդառնա նաև Գերագույն վճռաբեկ դատարանի քննության առարկա: Այսպիսով, մինչև վերջնական դատավճռի կայացումը, Բեռլուսկոնին կպահպանի սենատի իր մանդատը:
Իտալիայի նախկին վարչապետը մեղավոր է ճանաչվել ֆիլմերի գնման և վաճառքի իրավունքների հարցում: Այս գործով դատական քննությունը ձգվում է ավելի քան 6 տարի: Նշենք, որ կան նաև հանցակիցներ, ովքեր դատապարտվել են 1,5-3,8 տարի ազատազրկման:

Сильвио Берлускони придется выбирать между общественными работами и домашним арестом 08/02/2013   15:32  |  Международные новости
Верховный кассационный суд Италии подтвердил вынесенный ранее судами первой и второй инстанции в отношении итальянского политика и медиамагната Сильвио Берлускони обвинительный приговор по так называемому "делу Mediaset", передает агентство “Интерфакс” со ссылкой на итальянское телевидение.
Тем не менее, суд отправил на пересмотр апелляционной инстанции решение в части, предполагающей отстранение экс-премьера от занятия государственных постов. Решение Верховного кассационного суда является окончательным.
Ранее суды первой и второй инстанции приговорили политика к четырем годам лишения свободы. Однако позже срок тюремного заключения с учетом принятого в 2006 году закона об амнистии был уменьшен до одного года.
Итальянские СМИ отмечают, что в соответствии с положениями итальянского законодательства, этот тюремный срок 77-летнему Берлускони, вероятнее всего, будет заменен либо обязательными общественными работами, либо домашним арестом. Законодательство страны позволяет такую замену меры пресечения лицам, возраст которых превышает 70 лет.
Приговор не вступит в законную силу до тех пор, пока не будет принято окончательное решение об отстранении Берлускони от политической деятельности. Ожидается, что апелляционный суд Милана начнет пересмотр этого дела осенью текущего года. Затем его решение вновь поступит на рассмотрение Верховного кассационного суда. Таким образом, до вынесения полного и окончательного решения по этому делу Берлускони сохранит за собой сенатский мандат, пишет “Интерфакс”.
Берлускони признан виновным в нарушениях при покупке и продаже прав на фильмы. Разбор этого дела в суде занял почти шесть лет. Несколько других ключевых фигурантов уголовного дела получили от 1,5 до 3,8 лет лишения свободы.