Մոսկվայում հանցավորության մեջ մեծ է ներգաղթյալների մասնաբաժինը 08/02/2013   12:23  |  Միջազգային լրահոս
Ներգաղթյալների կողմից կատարած հանցագործությունների թիվը Մոսկվայում աճում է,  իսկ իրավախախտումները  դառնում  են առավել դաժան, հայտարարել է Ռուսաստանի մայրաքաղաքի դատախազ Սերգեյ Կուդենեևը:
Նրա խոսքերով, ներգաղթյալների կողմից կատարված ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների թիվն աճել է ավելի քան 60 տոկոսով: Բացի այդ   20 տոկոսով բարձրացել է  սպանությունների և  37 տոկոսով առողջությանը դիտավորյալ հասցված ծանր վնասների թիվը:
«BBC»-ի փոխանցմամբ  դատախազը նշել է նաև, որ  քաղաքում  արձանագրված խարդախության աճի ցուցանիշներում նույնպես պատկառելի տեսակարար կշիռ ունեն ներգաղթյալներրը:
«Մոսկվայի բնակիչների կողմից չի կատարվել յուրաքանչյուր 2-րդ  հանցագործությունը: Դրանցից արտասահմանի քաղաքացիների, առաջին հերթին մերձավոր արտասահմանից ժամանածների  բաժինը կազմում է հանցագործությունների  40 տոկոսը»,- նշել  է Մոսկվայի դատախազը՝ ելույթ ունենալով առաջին կիսամյակի ամփոփման առթիվ հավաքված կոլեգիայի նիստում:
Ավելի վաղ մեծ հասարակական արձագանք էր ստացել «Մատվեևյան» շուկայում տեղի ունեցած միջադեպը, որտեղ դաղստանցիները հարձակվել և ծանր վիրավորել էին իրենց պարտականությունները կատարող ոստիկանության աշխատակիցներից մեկին:

Прокурор Москвы: “Преступность мигрантов растёт и становится более жестокой” 08/02/2013 13:34 | Международные новости
Число совершенных мигрантами в Москве преступлений растет, и правонарушения становится все более жестокими, заявил прокурор российской столицы Сергей Куденеев.Об этом сообщаеы агентство Би-би-си.
По его словам, почти на 60% возросло количество совершенных мигрантами тяжких и особо тяжких преступлений, на 20% - убийств, на 37% - умышленных причинений тяжкого вреда здоровью.
В пять раз возросло количество совершенных мигрантами мошенничеств.
"Не жителями Москвы совершено каждое второе преступление, из них иностранными гражданами, прежде всего из ближнего зарубежья, - более 40% преступлений", - сказал прокурор города, выступая в пятницу на коллегии по итогам первого полугодия.
Ранее большой общественный резонанс вызвал инцидент на Матвеевском рынке российской столице, где выходец из Дагестана напал на оперативного сотрудника уголовного розыска, пишет Би-би-си.