Փաստաբան. Ամեն ինչ արվում է, որ բժիշկը չենթարկվի քրեական պատասխանատվության 08/01/2013 11:17 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մասիսի բժշկական կենտրոնում 27-ամյա Ցոլակ Մկրտչյանի մահվան փաստով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում նշանակվել է թվով երրորդ դատաբժշկական փորձաքննությունը, այս անգամ նշանակվել է արդեն դատաբժշկական հանձնաժողովային լրացուցիչ փորձաքննություն: Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը, տուժող կողմը միջնորդել է, որպեսզի մասնակցի փորձաքննությանը: Քննիչը գտել է, որ վերջերս կատարված Դատաբժշկական համալիր հանձնաժողովային փորձաքննությունը լրիվ չէ: Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի փորձագետները, մասնավորապես, պետք է պատասխանեն, թե մինչ հիվանդի հետազոտումը և բուժումը կազմակերպելը ինչպիսի՞ տվյալներ պետք է ձեռք բերվեն բուժող բժշկի կողմից, հիվանդին որևէ դեղորայք ներարկելուց առաջ ո՞ր դեպքում պետք է կատարվի դեղորայքային նմուշային պրոբա, այդ գործընթացն ի՞նչ նորմատիվ ակտերով է կարգավորվում, պապավերին և բարալգետաս դեղամիջոցների ներարկումից առաջ դրանց պրոբայի կատարումն անհրաժե՞շտ էր, թե ոչ, բժշկի կողմից ճի՞շտ է արդյոք կազմակերպվել և կատարվել Ց.Մկրտչյանի հետազոտությունն ու ախտորոշումը, ո՞ր պահին պետք է կատարվեր ադրենալինի ներարկումը, որպեսզի հնարավորություն լիներ փրկել Ց.Մկրտչյանի կյանքը:
Նախորդ՝ Դատաբժշկական համալիր հանձնաժողովային փորձաքննության եզրակացության հետևություններում նշվել է, որ Ցոլակ Մկրտչյանին ցուցված է եղել բարալգետասի նշանակումը, կատարվել է ախտանիշային բուժում, սակայն հիվանդի մոտ զարգացել է բարդություն՝ անաֆիլակտիկ ռեակցիա, որն անդառնալի հետևանք է ունեցել՝ Ցոլակ Մկրտչյանը մահացել է: Փորձագետները, վկայակոչելով հիվանդության պատմագրում անեսթեզիոլոգի գրառումները, նշել են, որ ադրենալինի ներարկումը կատարվել է ճիշտ, որը սակայն եղել է անաֆիլակտիկ շոկի զարգացումից 15 րոպե հետո: Ըստ հիվանդության պատմագրի տվյալների, միջոցառումներն եղել են լրիվ ծավալով, սակայն անաֆիլակտիկ ռեակցիայի ծանրագույն անդառնալի հետևանքները ու բարդությունները հնարավոր չի եղել հաղթահարել: Հանձնաժողովը հարկ է համարել նշել, որ նման ծայրահեղ վիճակների զարգացման պարագայում, շտապ բուժօգնությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի բուժման գործընթացին անեսթեզիոլոգի մասնակցելը կատարվի շտապ և անհապաղ կարգով:
Տուժող կողմը համաձայն չէ այդ փորձագիտական եզրակացության հետ և մասնավորապես, գտնում է, որ բարալգետասը նրան հակացուցված է եղել. Ց.Մկրտչյանի մոտ եղել է ցածր արյան ճնշումը՝ 90/60, որը բարալգետասի ներարկումից հետո կազմել է 80/40: Ց.Մկրտչյանն ի սկզբանե նշել է, որ տառապում է դեղորայքային ալերգիայից, սակայն որևէ պրոբա չի կատարվել: Միաժամանակ կողմի կարծիքով, եզրակացությամբ ապացուցվում է բժշկի մեղքը՝ ադրենալինը հիվանդին անմիջապես չի ներարկվել, այսինքն՝ ռեանիմացիոն միջոցառումը անհապաղ չի եղել:
Տուժող կողմը գտնում է, որ միտումնավոր ձգձգվում է գործի քննությունը, նշանակվում են փորձաքննություններ, ամեն ինչ արվում է, որ բժիշկը չենթարկվի քրեական պատասխանատվության: Ի.Պետրոսյանն ընդգծեց, որ բավարար հիմքեր կան գործի շրջանակներում մեղադրանք առաջադրելու համար, քանի որ ըստ դիակի դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության, մահը վրա է հասել անաֆիլակտիկ շոկից, ըստ երկրորդ եզրակացության՝ ադրենալինի ներարկումը եղել է ուշ:
Տուժողը ապրիլի 2-ին որովայնի շրջանում ցավերի պատճառով դիմել էր Մասիսի բժշկական կենտրոն, որտեղ ապրիլի 3-ի լուսադեմին մահացել է՝ անաֆիլակտիկ շոկից: Մահվան փաստով հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի երկրորդ մասի հատկանիշներով՝ Բժշկական օգնություն ու սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունների չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահ:

Адвокат: “Делается все, чтобы не привлечь врача к уголовной ответственности за гибель 27-летнего жителя Масиса” 08/01/2013   12:33  |  Актуальная тема
В рамках уголовного дела, возбужденного по факту смерти в медцентре 27-летнего Цолака Мкртчяна назначена третья по счету судебно-медицинская экспертиза. На сей раз уже назначена комиссионная дополнительная судебно-медицинская экспертиза. Как сообщила ИА “ФактИнфо” представитель правопреемника потерпевшего адвокат Инесса Петросян, потерпевшая сторона ходатайствовала об участии в экспертизе. Следователь счел, что проведенная недавно комплексная комиссионная судебно-медицинская экспертиза – неполная. Эксперты Национального бюро экспертиз, должны, в частности, ответить на следующие вопросы: до проведения обследования и лечения пациента, какие должны быть получены лечащим врачом данные, до введения лекарства больному, в каких случаях ставится проба для выявления лекарственной аллергии? Какими нормативными актами регулируется данный процесс? Является ли необходимым постановка пробы до введения лекарственных препаратов папаверин и баралгетас или нет? Верно ли проводились врачом обследование Ц. Мкртчяна и диагностика? В какой момент следовало ввести адреналин, чтобы можно было спасти Цолака Мкртчяна?
В заключении предыдущей комиссионной судебно-медицинской экспертизы отмечается, что Цолаку Мкртчяну было показано назначение препарата баралгетас. Проводилось симптомное лечение, однако у пациента возникли осложнения в виде анафилактической реакции, которая обернулось необратимыми последствиями для него: Цолак Мкртчян скончался. Эксперты, ссылаясь на запись анестезиолога в истории болезни пациента, указали, что инъекция адреналина проводилась верно, но лекарство ввели спустя 15 минут после наступления анафилактического шока. По данным истории болезни, мероприятия проводились в полном объеме, однако с необратимыми последствиями и осложнениями, вызванными анафилактическим шоком, невозможно было справиться. Комиссия сочла необходимым отметить, что в случае развития критического состояния для обеспечения скорой медпомощи необходимо, чтобы участие анестезиолога в процессе лечения было обеспечено в срочном порядке.
Потерпевшая сторона не согласна с результатами экспертизы и, в частности, считает, что баралгетас был ему противопоказан. Артериальное давление Ц. Мкртчяна упало до отметки 90/60.После введения баралгетаса давление упало до 80/40. Ц. Мкртчян изначально указал, что страдает лекарственной аллергией, однако ему не поставили какие-либо пробы. В то же время, по мнению стороны, из заключения следует, что врач виновен, поскольку адреналин не был введен своевременно, то есть, реанимационные мероприятия не были предприняты незамедлительно.
Потерпевшая сторона считает, что преднамеренно затягивается следствие, назначаются экспертизы, делается все, чтобы не привлечь врача к уголовной ответственности. И. Петросян подчеркнула, что существует достаточно оснований для предъявления обвинения в рамках данного дела, поскольку, исходя из заключения судмедэкспертизы тела, смерть наступила вследствие анафилактического шока. Согласно второму заключению, инъекция адреналина была сделана позднее.
Молодой человек почувствовал боль в области живота, возможно, слепой кишки. 2 апреля он обратился в медцентр Масиса, где 3 апреля скончался от анафилактического шока. По факту смерти молодого человека было возбуждено уголовное дело по признакам деяния, предусмотренного ч. 2 ст. 130 УК РА (неисполнение или ненадлежащее исполнение медработниками своих профессиональных обязанностей, повлекшее по неосторожности смерть больного).