Հայկ Ալումյանը ներկայացրել է Սուրիկ Խաչատրյանին առնչվող հրապարակումների մի մասը 08/01/2013 15:13 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Արտակ Բուդաղյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը ՀՀ գլխավոր դատախազին է հղել մամուլի հրապարակումների մի մասը, որոնցում նշվում են Սյունիքի մարզում նախկինում տեղի ունեցած հանցագործությունների մասին և որպես դրանց կատարող մատնանշվում նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի անունը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին այսօր հայտնեց Հայկ Ալումյանը:
Պաշտպանն ավելի վաղ դիմել էր դատախազություն՝ խնդրելով տեղեկացնել, թե հրապարակումների հետ կապված որևէ քրեական գործ հարո՞ւցվել է, թե ոչ, ՀՀ գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազ Գ.Շահբազյանը պատասխան գրությամբ խնդրել էր հայտնել, թե որ հրապարակումների մասին է խոսքը:
Հիշեցնենք, որ N զորամասի հրամանատար, գնդապետ Ա.Բուդաղյանը մեղադրվում է 2013թ. հունիսի 1-ին՝ ժամը 23:00-ի սահմաններում, Գորիս քաղաքում, Սյունիքի մարզպետ Ս. Խաչատրյանին պատկանող առանձնատան դիմաց տեղի ունեցած կրակոցների գործի շրջանակներում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Սպանության, առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու կամ խոշոր չափի գույք ոչնչացնելու սպառնալիքը, եթե այդ սպառնալիքն իրականացնելու իրական վտանգ է եղել): Կրակոցների հետևանքով Գորիսի քաղաքապետի նախկին թեկնածու Ավետիք Բուդաղյանը մահացել էր, իսկ նրա եղբայր, գնդապետ Արտակ Բուդաղյանը և Ս.Խաչատրյանի թիկնապահներից Նիկոլայ Աբրահամյանը ստացել հրազենային վնասվածքներ։
Դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Սուրիկ Խաչատրյանի որդուն՝ Տիգրան Խաչատրյանին և թիկնապահ Զարզանդ Նիկողոսյանին հունիսի 3-ին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով, 112-րդ և 235-րդ հոդվածնիերի 1-ին մասերով, համապատասխանաբար՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանության, դիտավորությամբ ուրիշի առողջությանը ծանր մարմնական վնասվածք պատճառելու և ապօրինի զենք-ռազմամթերք ձեռք բերելու և պահելու համար։

Айк Алумян представил генпрокурору Армении часть публикаций о преступлениях, связанных с именем экс-губернатора Сюника С. Хачатряна 08/01/2013   15:37  |  Актуальная тема
Адвокат Артака Будагяна Айк Алумян направил генпрокурору Армении часть публикаций в прессе, в которых отмечается о преступлениях, ранее совершенных в Сюникской области Армении, и где в качестве исполнителя муссируется имя экс-губернатора области Сурена Хачатгряна. Об этом корреспонденту ИА “ФактИнфо” сообщил Айк Алумян.
Адвокат ранее обратился в Прокуратуры с просьбой поставить его в известность относительно того, было ли возбуждено уголовное дело в связи с данными публикациями или нет. Старший прокурор управления по делам преступлений против человека Генпрокуратуры Армении Г. Шахбазян в ответном письме просил проинформировать, о каких публикациях идет речь.
Напомним, в рамках дела об инциденте, имевшем место 1 июля 2013г. в районе 23.00 возле особняка экс-губернатора Сюникской области Армении Сурена Хачатряна, командир N- ской воинской части НКР, полковник Артак Будагян обвиняется в совершении деяния, предусмотренного ч. 1ст. 137 УК РА (“Угроза убийством, причинением тяжких телесных повреждений или уничтожением имущества, если имелись основания опасаться ее осуществления”). В отношении А. Будагяна избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, в результате выстрелов, прогремевших возле дома губернатора Сюникской области Сурена Хачатряна, бывший кандидат в мэры города Горис Аветик Будагян скончался, а его брат Артак Будагян, который является командиром N-ской воинской части НКР, и один из телохранителей губернатора Сюникской области Николай Абрамян получили огнестрельные ранения и были доставлены в медцентр Гориса.
Предварительное расследование уголовного дела ведет следственная служба Минобороны Армении. В рамках данного уголовного дела сыну экс-губернатора Сюникской области Сурена Хачатряна Тиграну Хачатряну и телохранителю Зарзанду Никогосяну было предъявлено обвинение по п.6 ч. 2 ст. 104 – (“убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей”) и ч. 1 ст. 112(“умышленное причинение тяжкого вреда здоровью другого человека”) и ч. 1 ст. 235 (“незаконное приобретение и хранение оружия и боеприпасов”).
11:43 09/07/2013  |  Актуальная темаВоенная прокуратура Армении обнародовала список конфискованного в связи с событиями в армянском Горисе оружия