Առնվազն 25 երկրներում արական սեռի ներկայացուցիչներն ենթարկվել են սեռական բռնության 07/31/2013   12:45  |  Միջազգային լրահոս
Զինված հակամարտությունների ընթացքում տղա երեխաներն ու տղամարդիկ նույնպես ենթարկվում են սեռական բռնության: Սակայն հանցագործության այս տեսակը, չնայած զոհերի անսահման տանջանքներին, միջազգային մակարդակով բավարար ուշադրության չի արժանանում:
Այս մասին նշվել է զինված հակամարտությունների ընթացքում տղա երեխաների և տղամարդկանց նկատմամբ սեռական բռնության խնդրին նվիրված ՄԱԿ-ի երկօրյա խորհրդաժողովում:
Համաձայն վերջին հետազոտության արդյունքների՝ զինված հակամարտությունների ժամանակ առնվազն 25 երկրներում արական սեռի ներկայացուցիչներն ենթարկվել են բռնաբարության: Կոնգոյի Ժողովրդավարական Հանրապետության արևելյան հատվածում վերջերս իրականացված ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ հարցված արական սեռի ներկայացուցիչների 15 տոկոսը  հակամարտությունների ժամանակ սեռական բռնության զոհ է դարձել:
Խորհրդաժողովի մասնակիցները խոսել են նման բռնությունների ծանրագույն հետևանքների՝ զոհերի ապրած ամոթի զգացումի, խարանի և առողջությանը հասցված կործանարար վնասների մասին: Բռնության զոհերը ստիպված են ապրել հոգեբանական և ֆիզիկական տրավմաներով, քանի որ որևիցե մեկից օգնության ակնկալիք չունեն:
Խորհրդաժողովին մասնակցել են իրաբաններ, բժիշկներ, հետազոտողներ և սեռական բռնության զոհեր, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի և տարբեր երկրների քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Նրանք նախանշել են այս խնդրի դեմ պայքարում անհապաղ ուշադրության արժանի հարցերի շրջանակը:
Ամփոփելով քննարկման արդյունքները՝ Զինված հակամարտությունների ընթացքում սեռական բռնության հարցով ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Զայնաբ Հավա Բանգուրան հայտարարել է, որ «սեռական բռնությունը տեսանելի և անտեսանելի սպիներ է թողնում, որոնք երկարատև և քայքայիչ հետևանքներ ունեն»: Նա կոչ է արել ուժեղացնել պայքարը զինված հակամարտությունների պայմաններում սեռական բռնության տարբեր դրսևորումների դեմ և արմատախիլ անել այդ ամոթալի հանցագործությունը երկրագնդի յուրաքանչյուր անկյունում, նաև սատարել նման բռնության բոլոր զոհերին:

В ООН обсудили проблему сексуальных надругательств над мужчинами и мальчиками в ходе вооруженных конфликтов 07/31/2013   12:56  |  Международные новости
В ходе конфликтов мужчины и мальчики также подвергаются сексуальным надругательствам, и это явление отнюдь не новое. Однако этому виду преступлений не уделяется должного внимания на международном уровне, несмотря на непомерные страдания жертв, сообщает Центр новостей ООН.
Об этом говорили участники двухдневного семинара ООН, посвященного проблеме сексуального насилия в отношении мужчин и мальчиков в ходе вооруженных конфликтов.
На их рассмотрение было представлено исследование, в котором сообщается, что за последние несколько десятилетий сведения о преступлениях, связанных с изнасилованием мужчин и мальчиков в ходе конфликтов поступали из 25 стран. Недавнее исследование в восточной части Демократической Республики Конго (ДРК) показало, что 15% опрошенных лиц мужского пола были жертвами сексуальных надругательств в конфликтах.
Участники семинара говорили о тяжелейших последствиях для жертв таких надругательств – о переживаемых ими чувстве стыда, стигме и о разрушительных последствиях для здоровья.
В семинаре приняли участие юристы, врачи, исследователи и жертвы сексуального насилия, а также представители учреждений ООН и организаций гражданского общества из разных стран. Они собрались, чтобы обсудить, что можно сделать для решения проблемы мужчин и мальчиков - жертв сексуального насилия в конфликтах.
Подводя итоги встречи специальный представитель по вопросу о сексуальном насилии в условиях конфликта Зайнаб Хава Бангура заявила, что «акты сексуального насилия оставляют видимые и невидимые шрамы, которые имеют длительные и разрушительные последствия».
Она призвала укрепить борьбу с сексуальным насилием в конфликтах во всех его проявлениях и искоренять это позорное преступление в каждом уголке земного шара, а также встать на защиту любого, кто оказался его жертвой.