ՀԱԿ ակտիվիստների գործով կսկսվի նոր շրջափուլ 07/30/2013   13:10  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում՝  դատավոր Եվա Դարբինյանի նախագահությամբ, օգոստոսի 5-ին կսկսվի Հայ ազգային կոնգրեսի երիտասարդ ակտիվիստներ Տիգրան Առաքելյանի, Արտակ Կարապետյանի, Սարգիս Գևորգյանի, Դավիթ Քիրամիջյանի վերաբերյալ գործի քննությունը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեցին Դատական դեպարտամենտի Միջազգային համագործակցության և հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Գործը վերաքննիչ դատարանում է երկրորդ  անգամ՝  ՀՀ վճռաբեկ դատարանի կողմից  Վերաքննիչ դատարանի  որոշումը բեկանելու արդյունքում:
ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Արմեն Դանիելյանի նախագահությամբ, 2012թ. նոյեմբերի 13-ին մերժել էր Հայ ազգային կոնգրեսի 4 երիտասարդ ակտիվիստներ Տիգրան Առաքելյանի, Արտակ Կարապետյանի, Սարգիս Գևորգյանի, Դավիթ Քիրամիջյանի բողոքները: Վերաքննիչ դատարանը օրինական ուժի մեջ էր թողել Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ կայացված հուլիսի 20-ի դատավճիռը, որով Տիգրան Առաքելյանը դատապարտվել էր 6 տարվա, Արտակ Կարապետյանը՝ 3 տարվա, իսկ Սարգիս Գևորգյանն ու Դավիթ Քիրամիջյանը՝ 2-ական տարվա ազատազրկման:
ՀՀ վճռաբեկ դատարանը 2013 թվականի մայիսի 8-ի որոշմամբ մասնակիորեն բավարարել էր ամբաստանյալ Տ.Առաքելյանի պաշտպան Վ.Գրիգորյանի, ամբաստանյալներ Ա.Կարապետյանի, Ս.Գևորգյանի և Դ.Քիրամիջյանի վճռաբեկ բողոքները, բեկանել ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի 2012 թվականի նոյեմբերի 13-ի որոշումը,   և գործն ուղարկել նույն դատարան` նոր քննության:

Апелляционный суд Армении вновь приступит к рассмотрению дела молодых активистов оппозиционного АНК 07/30/2013 13:35 | Актуальная тема
В Апелляционном уголовном суде Армении под председательством судьи Евы Дарбинян 5 августа начнутся слушания по делу молодых активистов Армянского национального конгресса Тиграна Аракеляна, Артака Карапетяна, Саргиса Геворгяна, Давида Кирамиджяна. Об этом корреспонденту ИА “ФактИнфо” сообщили в службе по международному сотрудничеству и связям с общественностью судебного департамента Армении.
Дело попало на рассмотрение в Апелляционный суд во второй раз в результате отмены Кассационным судом вынесенного Апелляционным судом решения.
Молодые активисты АНК обвиняются по факту инцидента, имевшего место в окрестностях “Лебединого озера” г. Еревана со стражами порядка. Тигран Аракелян обвиняется в хулиганстве, в применении насилия, опасного и не опасного для здоровья и жизни в отношении представителя власти. Артак Карапетян в хулиганстве, в применении насилия, не опасного для здоровья и жизни в отношении представителя власти, а Саргис Геворгян и Давид Кирамиджян - в хулиганстве.
Кассационный суд РА решением от 8 мая 2013г. частично удовлетворил кассационные жалобы молодых активистов Армянского национального конгресса Тиграна Аракеляна, Артака Карапетяна, Саргиса Геворгяна, Давида Кирамиджяна, отменил решение Апелляционного суда от 13 ноября 2012г. и направил дело в тот же суд на новое рассмотрение.