Ըստ տուժող կողմի, Պարույր Հայրիկյանի կրծքին արձակված կրակոցը սպանելու նպատակ է ունեցել 07/29/2013 16:29 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի սպանության փորձը քաղաքական հանցագործություն է, նրա կրծքին արձակված կրակոցն ունեցել է սպանելու և ոչ թե վախեցնելու դիտավորություն: Այս մասին այսօր իր ճառում նշեց տուժող Պարույր Հայրիկյանի ներկայացուցիչ Լևոն Բաղդասարյանը:
Այդուհանդերձ, եթե դատարանն ապացույցները գնահատելիս գտնի, որ մեղքն ապացուցված չէ կամ կան ակնհայտ հակասություններ, որոնք կարող են անդրադառնալ դատական ակտի վրա, թող դատարանն այն գնահատի ի նպաստ ամբաստանյալների: Ըստ Լ.Բաղդասարյանի, սակայն եթե ակնհայտ լինի, որ ամբաստանյալներն են հանցագործություն կատարողներն ու կազմակերպիչը, «պետք է գործի օրենքն իր ողջ խստությամբ», այդ թվում՝ բավարարվի քաղաքացիական հայցը: «Հայաստանի քաղաքացին պետք է վստահ լինի, որ պետությունը պաշտպանում է իրեն հանցավոր ոտնձգություններից, իսկ ընտրություններից առաջ և հետո մահափորձերն ու վախի մթնոլորտ ստեղծողներն այսուհետ մեր հայրենիքում նմանօրինակ «գործերով» պետք է դառնան գործազուրկ»,- ասաց տուժողի ներկայացուցիչը:
Լ.Բաղդասարյանն ընդգծեց, որ տուժող կողմի ներկայացրած հատուցման գումարի՝ 43մլն. 424 հազար դրամ, պահանջը, ավելի քան քիչ է՝ հաշվի առնելով, որ տուժող Հայրիկյանի աջ ձեռքը հաշմվել է և որ երկրորդ վիրահատությունից հետո ոչ մի մասնագետ չի երաշխավորել, որ այն լրիվ ծավալով կվերականգնվի: Ավելին, ըստ տուժողի ներկայացուցչի, գործում առկա է Բրյուսելի Ձեռքի և վերին անդամի վիրաբուժության բաժանմունքի բժիշկ Անն Լեժանի մասնագիտական գրությունն, ըստ որի հետվիրահատական բուժումները կլինեն երկար և 2 տարի անց պարտադիր անհրաժեշտ է լինելու նոր վիրահատություն:
Տուժողի ներկայացուցչի ճառին նախորդել էր մեղադրող Արամ Ամիրզադյանի մեղադրական ճառը, որում վերջինս միջնորդել էր ամբաստանյալներ, սպանության փորձը կազմակերպելու մեջ մեղադրվող ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Վարդան Սեդրակյանին, սպանությունը կատարելու մեջ մեղադրվող Խաչատուր Պողոսյանին ու Սամվել Հարությունյանին դատապարտել համապատասխանաբար՝ 12, 13 և 14 տարվա ազատազրկման:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի՝ դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, օգոստոսի 27-ի դատական նիստում պաշտպանական ճառերով հանդես կգան ամբաստանյալներն ու նրանց պաշտպանները:

Потерпевшая сторона: Паруйру Айрикяну выстрелили в грудь, чтобы убить его, а не напугать 07/29/2013 17:52 | Лента новостей
Покушение на Паруйра Айрикяна – политическое преступление. Произведенный в его выстрел преследовал цель убить его, а не напугать. Об этом сегодня в своей речи заявил представитель потерпевшего Паруйра Айрикяна Левон Багдасарян.
“Тем не менее, если суд при оценке доказательств сочтет, что вина не доказана или наличествуют явные противоречия, которые могут повлиять на судебный акт, пусть суд их оценит в пользу подсудимых”, заявил представитель П. Айрикяна. По словам Л. Багдасаряна, однако, если станет очевидно, что подсудимые являются организаторами и исполнителями преступления, то “они должны ответить по всей строгости закона”, в том числе должен быть удовлетворен гражданский иск. “Гражданин Армении должен быть уверен, что государство защищает его от преступных посягательств, а те, кто организует покушения и сеет атмосферу страха до выборов, должны в этом плане стать “безработными”, - отметил он.
Л. Багдасарян подчеркнул, что указанное потерпевшей стороной требование о возмещении ущерба в размере 43 млн. 424 тыс. драмов, незначительное с учетом того, что правая рука потерпевшего Айрикяна инвалидизировалась и после второй операции никто из специалистов не гарантировал, что она полностью восстановиться. Более того, по словам представителя потерпевшего, есть экспертное заключение врача Анн Лежани, согласно которому лечение в постоперационный период продлится долго и спустя два года пациенту вновь понадобится хирургическое вмешательство.
Речь представителя потерпевшего предваряла обвинительная речь гособвинителя Арама Амирзадяна, который ходатайствовал приговорить обвиняемого в организации покушения на П. Айрикяна к 12 годам лишения свободы, а обвиняемых в совершении попытки убийства Хачатура Погосяна и Самвела Арутюняна к 13 и 14 годам соответственно.
В суде столичных административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Гагика Погосяна на предстоящем 27 августа судебном заседании с защитительной речью выступят подсудимые и их защитники.