Մեքենային ոչ դիտավորությամբ վնաս հասցրած շշի տերը փոխհատուցել է վնասը 07/29/2013   17:42  |  Միջազգային լրահոս
Նիժեգորոդի մարզի  դատարանը խոշոր գումարի տուգանք է նշանակել  ի օգուտ բնակելի շենքի մոտ կայանած «Mazda 6»-ի տիրոջ, ում  մեքենան  վերևից ընկած ջրի պոլիէթիլենային շշի հարվածից կրել է էական վնասներ: Այդ մասին հաղորդում է «pravo.ru» կայքը՝ հղում անելով Նիժեգորոդի մարզային դատարանի մամլո ծառայությանը:
Արզամասի քաղաքային դատարանը քննել է քաղաքացի Շ.-ի դատական հայցը ընդդեմ քաղաքացի Ա.-ի: Հայցվորը նշել է, որ ընթացիկ տարվա ապրիլի 27-ին նրա 2011թ.-ի թողարկման  «Mazda 6» ավտոմեքենայի վրա է ընկել պլաստիկ շիշ, որի հետևանքով վնասվել է մեքենայի տանիքը, դիմապակին և կապոտը: Փորձագետների հաշվետվության համաձայն մեքենայի վերանորոգման համար կպահանջվի 49 հազար 572 ռուբլի, մեքենայի ապրանքային արժեքի կորուստը  կազմում  է  9 հազար 478 ռուբլի: Հայցվորը խնդրում էր պատասխանողից բռնագանձել 59 հազար 050 ռուբլի:
Պատասխանողը դատարանում հայցվորի առաջադրած պահանջները չի ընդունել: Նա ասել է, որ ինքը գտնվել է իր բնակարանում և այն կարգի բերելիս է եղել: Պատուհանները լվանալիս տղամարդը հանկարծակի կպել է պատուհանի գոգին դրված պլաստիկ շշին: Շիշը ցած է ընկել և  դիպել պատուհանի տակ կայանած ավտոմեքենային: Պատասխանողը կարծիք է հայտնել, որ, եթե մեքենայի տերը չխախտեր  փոխադրամիջոցի կայանման կանոնները և այն չկանգնեցներ  հենց  տվյալ տեղում, միջադեպը տեղի չէր ունենա:
Դատարանը եկավ եզրակացության, որ Շ.-ի դատական  հայցում ներկայացված պահանջները լրիվ ծավալով բավարարման ենթակա են:
Մեքենայի տիրոջ օգտին բռնագանձվեց 65 հազար 722 ռուբլի, որից 59 հազար 050-ը՝ որպես վնասի փոխհատուցում:

В Нижегородской области суд взыскал более 60 тысяч рублей в пользу владельца иномарки, на которую упала пластиковая бутылка 07/29/2013   18:18  |  Международные новости
В Нижегородской области суд взыскал достаточно крупную сумму в пользу владельца Mazda 6, которая получила повреждения в результате падения на нее пластиковой бутылки, сообщает pravo.ru со ссылкой на пресс-службу Нижегородского областного суда.
Арзамасский городской суд рассмотрел исковое заявление гражданина Ш. к гражданину А. Истец указал, что вечером 27 апреля текущего года на его автомобиль Mazda 6, 2011 года выпуска, упала пластиковая бутылка. В результате были повреждены крыша, капот и стекло машины. Согласно отчету экспертов, стоимость восстановительного ремонта автомобиля (с учетом износа) составляет 49 572 рубля, утрата товарной стоимости автомобиля 9 478 рублей. Истец просил суд взыскать с ответчика 59 050 рублей.
Ответчик в суде исковые требования не признал, заявив, что он находился в своей квартире и занимался уборкой. Во время мытья окон мужчина нечаянно задел ногой пластиковую бутылку, стоящую на подоконнике. Бутылка полетела вниз и упала на припаркованный под окнами автомобиль. Ответчик высказал мнение, что, если бы владелец машины не нарушил правила парковки и не поставил свой автомобиль в данном месте, инцидент не произошел бы.
Суд пришел к выводу, что исковые требования Ш. подлежат удовлетворению в полном объеме.
В пользу автовладельца взыскано 65 722 рубля, в том числе 59 050 рублей – в счет возмещения ущерба, передает pravo.ru.