Հրաչյա Հարությունյանը դուրս է գալիս շոկից 07/29/2013   16:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փաստաբան Ռուբեն Մարգարյանը, ով իրականացնում է Մոսկվայում տեղի ունեցած ավտովթարից հետո ՌԴ Քրեական օրենսգրքի  264 հոդվածի 4-րդ մասով մեղադրվող և այժմ «Մատրոսկայա տիշինա» մեկուսարանում գտնվող Հրաչյա Հարությունյանի պաշտպանությունը այսօր Երևանում հանդիպել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի հետ:
Ինչպես հայտնում են ՄԻՊ-ի աշխատակազմից, հարցերը, որոնք ուղղակիորեն վերաբերում էին քրեական գործի մանրամասներին, հասկանալի պատճառներով չեն ներկայացվել  ԶԼՄ-ներին, իսկ ինչ վերաբերում է  կասկածյալի պահման և նրան դատարանի դահլիճ կանացի հագուստով բերման հանգամանքներին, փաստաբան Ռուբեն  Մարգարյանը հայտնեց բառացիորեն հետևյալը.  «Օրերս՝ հուլիսի 23-ին, ես հանձն եմ  առել այս գործը, իսկ  արդեն  հուլիսի 24-ին ես և իմ գործընկերները քննիչից ստացել ենք  մեկուսարանում  մեղադրյալին այցելելու  թույլտվություն, և հուլիսի 25-ին ես անձամբ հանդիպել եմ Հրաչյա Հարությունյանին «Մատրոսկայա տիշինա»-ում:
Պահման  պայմանները լիովին բավարար են, նա դուրս է գալիս շոկից, բայց դեռևս գտնվում է բժիշկների հսկողության տակ և ստանում անհրաժեշտ բուժօգնություն: Նոր Նախիջևանի և Հայ առաքելական եկեղեցու ռուսական թեմի առաջնորդ Եզրաս եպիսկոպոսը թույլտվություն է խնդրել, որպեսզի եկեղեցու ներկայացուցիչները մուտք գործեն Հարությունյանի մոտ: Նման վիճակում հոգևոր աջակցությունը խիստ անհրաժեշտ է մարդուն, և մենք քայլեր ենք ձեռնարկում այդ հանդիպումը կազմակերպելու համար:
Ինչ վերաբերում  կասկածյալին դատարանի դահլիճ կանացի հագուստով բերման ենթարկելու հանգամանքին, որը բոլորի մոտ վրդովմունք առաջացրեց,  ապա ես վստահ եմ, որ պատկան մարմինները կտան իրենց գնահատականը  այդ փաստին, և մարդու իրավունքների նման խախտումը անհետևանք չի մնա: ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանատունը արդեն իսկ համապատասխան դիմում է  ուղարկել,  իսկ ես իմ կողմից կարող եմ ասել, որ և՛ որպես Հրաչյա Հարությունյանի փաստաբան-պաշտպան, և՛ որպես ՌԴ արդարադատության նախարարությանը կից գործող Հասարակական խորհրդի անդամ, մտադիր չեմ անուշադրության մատնել այս հարցը և  վերաբերվել դրան որպես քիչ կարևորություն ունեցող հանգամանքի, ավելին,  պատրաստվում եմ  այն հասցնել տրամաբանական ավարտի:
Ակնհայտ է, որ այս միջադեպը որևէ կապ չունի մեղադրյալի ազգային պատկանելիության հետ, սա պարզապես ակնառու օրինակ է մարդու հանդեպ «համակարգային անտարբերության», ով  քրեական դատավարության գործընթացում  հայտնվել է  կասկածյալ-մեղադրյալ կարգավիճակում:  Այստեղ դժվար է մատնանշել մեկ չինովնիկի, ով թույլ է տվել  իրավախախտում մի մարդու հանդեպ, ով տրավմայի և դեղորայքի  արդյունքում այդպես էլ չէր հասկանում, թե ուր են իրեն տանում:  Քննիչը,  «իբր»,  պարտավոր չէր  հետևել նրան, թե ինչ հագուստով մեղադրյալին կտանեն դատարան. նրա խնդիրն էր դատարան ներկայացնել կալանքի տակ վերցնելու մասին միջնորդություն, իսկ մացածը, «իբր», դուրս էր նրա պատասխանատվությունից:
Ուղեկցողները ևս «իբր» կապ չունեին. այդ պահին  ձերբակալվածի   համար պատասխանատու էիր ոչ թե  Պատժի կրման ֆեդերատիվ ծառայությունը,  այլ Ներքին գործերի նախարարությունը, իսկ ինչ վերաբերում է ոստիկաններին, նրանք  պարզապես հսկում էին ձերբակալվածին  հիվանդանոցում: Բժիշկները, ովքեր կտրել էին հիվանդի հագուստը օգնություն ցուցաբերելու համար, «իբր» պարտավոր չէին  նրա համար այլ  հագուստ փնտրել, առավել ևս, որ հիվանդին հիվանդանոցից որևէ տեղ տանելը  նրանց նախաձեռնությունը չէր:
Իսկ դատավո՞րը... Ահա դատավորը, ի դեպ, հենց այն անձն է, ով պարտավոր է դատարանի դահլիճում հետևել  կարգուկանոնին, նա դատարանում գլխավորն է, և տարօրինակ է, որ նրա մոտ հարց չի առաջացել, թե ինչու մեղադրյալը, լինելով տղամարդ, կանացի հագուստով է: Գուցե և դատավորը մտածել է այդ հարցի շուրջ, սակայն ուշ է եղել, քանի որ դատարանի դահլիճ արդեն մուտք էին գործել լրատվամիջոցները, և կանացի հագուստով լուսանկարը, որը հետագայում դարձավ համընդհանուր քննարկաման առարկա, արդեն արվել էր:  Ոչ ոք  «իբր»  մեղավոր չէ, բայց ստացվում է, որ բոլորը պարզապես անտարբեր էին: Այդ պատճառով էլ դա կարելի է անվանել «համակարգային անտարբերություն», որը չի կարելի հաղթահարել միայն ուղեկցող ոստիկանին  նկատողություն տալով: Կրկնվեմ՝ բոլոր դեպքերում այս հարցը մենք տրամաբանական ավարտին կհասցնենք»:
Բացի այդ, փաստաբան Ռուբեն Մարգարյանը, ով հասարակական հիմունքներով ստանձնել է Նոր Նախիջևանի ու  Հայ առաքելական եկեղեցու ռուսական թեմի կողմից վերջերս Մոսկվայում ստեղծված Անվճար իրավաբանական աջակցության կենտրոնի ղեկավարությունը, Պաշտպանին ներկայացրեց իրենց գործունեությունը՝ առաջարկելով  քննարկել Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի և Կենտրոնի  համագործակցության հնարավորությունները:

Адвокат Рубен Маркарян: Случай с Грачьей Арутюняном - наглядный пример "системного наплевательства” 07/29/2013   17:15  |  Лента новостей
Адвокат Рубен Маркарян, который осуществляет защиту Грачья Арутюняна, обвиняемого по ч. 4 ст. 264 УК РФ в связи с автокатастрофой под Подольском и содержащегося в следственном изоляторе “Матросская тишина”, сегодня встретился в Ереване с уполномоченным по правам человека Армении Кареном Андреасяном.
Как сообщили в аппарате омбудсмена, адвокат Рубен Маркарян заявил, что взялся за это дело буквально на днях 23 июля, а 24 июля его коллеги получили от следователя соответствующее разрешение на посещение обвиняемого в СИЗО.”25 июля я лично встретился с Грачья Арутюняном в “Матросской тишине”, - заявил адвокат.
“Вполне удовлетворительные условия его содержания, он оправляется от шока, но пока находится под наблюдением врачей и получает необходимую медпомощь. Глава Ново-Нахичеванской и Российской Епархии Армянской Апостольской Церкви Епископ Езрас просил предоставить представителям церкви разрешения на посещение Арутюняна, так как духовная поддержка в такой ситуации человеку крайне необходима, и мы предпринимаем все меры для организации такой встречи.
Что касается инцидента с приводом обвиняемого в зал судебного заседания в женском халате, вызвавшего бурю негодования, то я уверен, что компетентные органы дадут этому оценку, и такое нарушение прав человека не останется без последствий. Посольство Армении в РФ уже направило соответствующее обращение, а я со своей стороны скажу, что, я как адвокат-защитник Грачья Арутюняна, и как член Общественного совета при Минюсте России, не намерен оставлять без внимания этот вопрос и относиться к нему, как к малозначительному казусу, более того, я намерен довести этот вопрос до логического завершения.
Очевидно, что этот случай никакого отношения не имеет к национальности обвиняемого, это просто наглядный пример ‘системного наплевательства” на человека, безразличия к оказавшемуся в статусе подозреваемого-обвиняемого. Тут сложно назвать одного чиновника, допустившего нарушение прав конкретного человека (который так и не понял из-за полученной травмы и под действием лекарств куда его везут). Следователь, “вроде как” не обязан следить за тем, в чем обвиняемого поведут в суд. В его задачи входит направить в суд ходатайство о заключении под стражу, а остальное “якобы” вне его ответственности.
Конвой “вроде как” тоже не причем, в тот момент за задержанного отвечала не Федеральная служба исполнения наказаний, а МВД. Что касается полицейских, то они просто охраняли в больнице задержанного. Врачи, разрезавшие одежду пациента при оказании ему помощи, не обязаны были “якобы” искать другую одежду, тем более, что это была не их инициатива везти его куда-то из больницы.
А судья?! Вот судья, кстати, это тот самый человек, который обязан следить за порядком в суде, он главный в суде и странно, что у него не возникло вопросов, как то: с чего это обвиняемый, будучи мужчиной, предстал в женском халате? Может судья и задумался над этим, но уже было поздно, так как в зале суда уже присутствовали представители СМИ, и фотография в халате, ставшее впоследствии предметом всеобщего обсуждения, уже была сделана. ‘”Вроде бы” никто не виноват в этом, но получается, что всем было просто “наплевать”. Посему это можно назвать “системным наплевательством”, которое невозможно искоренить одним выговором конвойному полицейскому. В любом случае, повторюсь, этот вопрос мы доведем до логического завершения”, - отметил адвокат.
Кроме того, адвокат Рубен Маркарян, который на общественных началах взял на себя руководство недавно созданного в Москве Центра бесплатной юридической помощи при Ново-Нахичеванской и Российской Епархии ААЦ, представил омбудсмену Армении их деятельность, предложив обсудить возможности сотрудничества между аппаратом омбудсмена и Центром.