«ԱՌԱՎՈՏ». Հրաչյա Հարությունյանի շահերն այլ փաստաբաններ կպաշտպանեն 07/27/2013   09:35  |  Մամուլ
Թերթն անդրադարձել է Պոդոլսկում տեղի ունեցած մահացու ավտովթարի թեմային: Փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում որպես մեղադրյալ ներգրավված Հրաչյա Հարությունյանը հինգշաբթի օրը պաշտոնական նամակ է գրել, որպեսզի իր շահերն այլ փաստաբաններ ներկայացնեն: Նա մասնավորապես նշել փաստաբաններ Ռուբեն Մարաքյանի  և Վլադիմիր Անիսկինի անունները: Այս մասին տեղեկացնում է «Մոսկովսկի կոմսոմոլեց» թերթը:
Լրատվամիջոցի տեղեկացմամբ` Հ.Հարությունյանի նախկին փաստաբան Ալեքսանդր Մալցևն ասել է, որ նման որոշման կայացումը հավանաբար կայացվել է ՀՀ օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանի հետ հանդիպումից հետո:
Ինչպես նշում է թերթը, Հ.Հարությունյանին պաշտպանելու` Մալցևի և նրա գործընկերների պահանջներից էր, որ Ռուսաստանի հայ համայնքը վթարից զոհվածների հարազատներին 1մլն. ռուբլի վճարի, ևս 500 հազար ռուբլի` վթարից տուժածներին:
«Ես ինչ կարող էի, արեցի, փոխեցի հասարակության կարծիքը, որ այս դեպքը սպանություն չէր, այլ անզգուշության հետևանքով կատարած հանցագործություն և որ այստեղ բարդ մեղսակցություն է,- ասել է Մալցևը` հավելելով-, Նոր փաստաբաններին հաջողություն եմ մաղթում, իսկ Հրաչյային` հանգստություն և համբերություն, որովհետև սա ընդամենը սկիզբն է» :

“Аравот”:Интересы Г. Арутюняна будут защищать другие адвокаты 07/27/2013 10:04 | Пресса
Газета пишет, что в рамках уголовного дела, возбужденного по факту аварии в Подольске, проходящий в качестве обвиняемого Грачья Арутюнян в пятницу написал официальное письмо, в котором просил, чтобы его интересы представляли другие адвокаты. Он, в частности, назвал имена Рубена Маркаряна и Владимира Анискина. Об сообщает «Московский комсомолец».
Как передают СМИ, бывший адвокат Г. Арутюняна Александр Мельцев заявил, что это решение, судя по всему, было принято после встречи с омбудсменом Армении Кареном Андреасяном.
Как отмечает газета, Мальцев и его коллеги согласны были защищать Арутюняна при условии, что Союз армян России выплатит семьям погибших по 1 млн. рублей и по 500 тысяч рублей пострадавшим.
“Все что мог, я сделал- перевернул мнение общественности, что это было не убийство, а преступление, совершенное по неосторожности, и здесь комплексная вина», - цитирует Мельцева «Московский комсомолец». - Желаю новым адвокатам успехов, а Грачья спокойствия и терпения, потому что это только начало».