«Օրենքով գողը» Ռուսաստանից արտաքսվեց իր հայրենիք 07/25/2013 15:29 | Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանի իրավապահ մարմինները իրենց երկրից Բելոռուս են արտաքսել «օրենքով» գող Պավել Ալեքսեևիչին, ով քրեական աշխարհում առավել շատ հայտնի է Պաշա Պաշտետ անունով: Այդ մասին հաղորդում է «lenta.ru»-ն՝ հղում անելով «interfax»-ին:
Հաղորդման մեջ տեղեկացվում է, որ Ալեքսեևիչը ծնունդով Բելոռուսից է, այդ իսկ պատճառով նրան արտաքսել են այդ երկիր այն բանից հետո,երբ նա ազատվել է կալանավայրից, որտեղ հայտնվել էր թմրանյութ պահելու մեղադրանքով: «Օրենքով գողը» փոխանցվել է բելոռուսական իրավապահ մարմիններին:
Ալեքսեևիչը ձերբակալվել էր 2013թ.-ի սկզբին՝ Մերձմոսկվայի ռեստորաններից մեկում կայացած քրեական հեղինակությունների հավաքի ժամանակ: Խուզարկելիս նրա մոտ հայտնաբերվել էր 1,5 գրամ կոկաին: Այդ փաստով քրեական հեղինակությունը 6 ամիս ժամկետով դատապարտվեց ազատազրկման:
Ալեքսեևիչը «թագադրվել» է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում 2012թ.-ի վերջին կայացած գողականների հավաքի ժամանակ, որը կազմակերպել էին այդ հավաքից անմիջապես հետո սպանված Դեդ Հասանի հակառակորդները: Այդ նույն հավաքի ժամանակ բացի Պաշա Պաշտետից, «օրենքով գող» կարգվեցին նաև ևս երեք բելոռուսցիներ՝ Ռուսլան Լեբեդևը (մականունը՝ Լեբեդ) , Ալեքսանդր Մեդվեդևը՝ (մականունը՝ Մեդվեժոնոկ) և Օլեգ Գերասիմովիչը (մականունը՝Մումու): 2013թ.- առաջին երեք ամիսների ընթացքում նրանք բոլորը ձերբակալվել են Ռուսաստանում՝ թմրանյութ պահելու մեղադրանքով:

Вор в законе по кличке Паштет депортирован в Беларусь из России 07/25/2013   15:39  |  Международные новости
Российские правоохранительные органы выслали в Белоруссию вора в законе Павла Алексеевича, известного также как Паша Паштет, сообщает “Лента,ру” со ссылкой на “Интерфакс”.
В сообщении уточняется, что Алексеевич является уроженцем Белоруссии, поэтому его депортировали туда сразу после отбытия в России наказания за хранение наркотиков. Вор в законе передан белорусским правоохранительным органам.
Алексеевича задержали в начале 2013 года на сходке в подмосковном ресторане. При досмотре у него обнаружили полтора грамма кокаина. По данному факту было возбуждено уголовное дело, по итогам рассмотрения которого суд приговорил вора в законе к шести месяцам колонии.
Алексеевич был коронован на воровской сходке в ОАЭ в конце 2012 года, организованной противниками убитого вскоре после этого криминального авторитета Деда Хасана. Помимо него в воры в законе там посвятили еще трех уроженцев Белоруссии — Руслана Лебедева по кличке Лебедь, Александра Медведева по кличке Медвежонок и Олега Герасимовича по кличке Муму. За первые три месяца 2013 года всех их задержали в России за хранение наркотиков.