ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը Հալեպ է առաքել 15 բեռնատար հումանիտար օգնություն 07/23/2013 22:07 | Միջազգային լրահոս
ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամը (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) գործընկեր կազմակերպությունների հետ համատեղ իրականացրել է կենսական կարևոր նշանակության իրերի առաքում Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում հակամարտությունից առավել շատ տուժած Հալեպ:
15 բեռնատար մեքենաներով հաջողվել է Դամասկոսից Հալեպ հասցնել անհրաժեշտ դեղորայք, սանիտարահիգիենիկ պարագաներ, խոհանոցային սալօջախներ, էլեկտրագեներատորներ, խմելու ջրի ցիստեռներ, բարձր կալորիականության թխվածքաբլիթներ, դպրոցական պարագաներ:
Առաքելությունը կազմակերպվել էր ՄԱԿ-ի այլ և Սիրիական Արաբական Կարմիր Մահիկի կազմակերպությունների աջակցությամբ:
«Հալեպում հումանիտար վիճակն աղետալի է», - հայտարարել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Գործադիր տնօրենի տեղակալ Յոկո Բրանդտը, ով նախորդ շաբաթ այցելել էր Դամասկոս: «Մեր նպատակն է հասնել օգնության կարիքն առավել զգացող երեխաներին՝ անկախ նրանց գտնվելու վայրից», - հավելել է նա:
Ըստ ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքէջի, սիրիական հակամարտությունից առավել տուժել են Հալեպի բնակիչները: Քաղաքում բռնությանն այս կամ այն կերպ առնչված և միջազգային օգնության կարիքը զգացող 2,4 մլն մարդ կա: ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի տվյալների համաձայն՝ նրանց կեսը երեխաներ են:

Детский фонд ООН направил в Алеппо 15 грузовиков с товарами гуманитарной помощи 07/24/2013   09:10  |  Международные новости
Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) совместно со своими партнерскими организациями провел операцию по доставке жизненно важных предметов в наиболее пострадавший от конфликта город Алеппо на северо-западе Сирии, сообщает Центр новостей ООН.
На 15 грузовиках из Дамаска удалось доставить в Алеппо медикаменты для лечения от диареи 30 тысяч человек, наборы других лекарств для 20 тысяч человек, две тысячи санитарно-гигиенических наборов, кухонные плиты, электрогенераторы, цистерны для питьевой воды, высококалорийное печенье и школьные принадлежности.
Миссия была организована при поддержке других учреждений ООН и Сирийского Арабского Красного Полумесяца.
«Гуманитарная ситуация в Алеппо отчаянная», - заявил заместитель Исполнительного директора ЮНИСЕФ Йоко Брандт, который побывал с визитом в Дамаске на прошлой неделе.
«Наша цель заключается в том, чтобы добраться до детей, которые наиболее нуждаются в нашей помощи, независимо от того, где они находятся», - добавил Йоко Брандт.
Жители Алеппо в наибольшей степени пострадали от сирийского конфликта. В городе насчитывается 2,4 миллиона человек, в той или иной мере затронутых насилием и нуждающихся в международной помощи. Согласно данным ЮНИСЕФ, половина из них - дети.