Գծատերերն ավելացրել են «օրվա պլանը» 07/22/2013   11:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր` հուլիսի 22-ի առավոտից շարունակվում է «Տրանսպորտային անհնազանդություն» շարժումը` ընդդեմ ուղեվարձի թանկացման: Ակցիայի մասնակիցները երթուղայիններում ու ավտոբուսներում թռուցիկներ են տարածում՝  ուղևորներին բացատրում ու հիմնավորում, թե ինչու պետք է չվճարեն 150 դրամ ուղեվարձը, ապա՝ ցուցադրական 100 դրամ վճարում` կոչ անելով բոլորին հետևել իրենց օրինակին:
Այսպիսի քարոզչական մի խումբ էլ բարձրացավ Նոր Նորքից Մալաթիա-Սեբաստիա ուղեվորվող 40  համարի ավտոբուս: Նրանց` ուղեվորների հետ խոսակցությանը միջամտեց ավտոբուսի վարորդը, ով նույնպես համաձայն չէր թանկացմանը՝   նշելով, իրենց կյանքում դրանից ոչինչ դեպի լավը չի փոխվել:
Վարորդը չցանկացավ խոսել իր աշխատավարձի չափի մասին, բայց ասաց, որ գծատերն ավելացրել է  «օրվա պլանը»: «Ինձանից օրական 41 000 դրամ մենակ պլան են ուզում»,- ասաց վարորդը, որպես իր խոսքերի ապացույց ակտիվիստներին ցույց տալով փաստաթուղթը, որի վրա օրվա ամսաթվի դիմաց ֆիքսված էր հենց վարորդի նշած գումարը: 40 համարի վարորդը նաև նշեց, որ մինչև թանկացումն իրենց պլանը ավելի ցածր էր: «Գիտեք ինձ շատ պե՞տք են էդ 50 դրամները: Թե կարծո՞ւմ եք իմ գրպանն եմ դնում»,- ակտիվիստների հետ իր բանավեճը եզրափակեց վարորդը:
Ի պատասխան՝ ակցիայի մասնակիցները, դիմելով ուղևորներին, մեկ անգամ ևս հորդորեցին չվճարել ավելացված 50 դրամ՝ հավելելով. «տեսա՞ք ինչ ասաց վարորդը. Մեր 50 դրամները օլիգարխ-գծատերերին էլ ավելի հարստացնելու համար են»:
Ի դեպ, նշենք, որ տրանսպորտի ուղեվարձի թանկացման համար քաղաքապետարանի հրապարակած հիմնավորումներում նաև «երթուղու սպասարկման» կետ կա, որտեղ նշված է 16 500 դրամ: Սա, ըստ էության, հենց վարորդի մատնանշած  «օրվա պլանն» է: Ստացվում է, որ երթուղին տնօրինողները իրականում ոչ թե վնասով են աշխատում, այլ 3 անգամ ավել շահույթ են ստանում:

“Сдались мне эти 50 драмов. Думаете, они в мой карман идут”. В Ереване “хозяева маршрутных такси” увеличили водителям “дневной план” 07/22/2013 11:50 | Лента новостей
Так, группа пропагандистов села в автобус номер 40, ведущий из Нор-Норка в район Малатия-Себастия. В их разговор с пассажирами вмешался водитель автобуса, который также был против новых тарифов. Он отметил, что жизнь их от этого, по крайней мере, не изменилась к лучшему.
Водитель не стал разглашать размер своей заработной платы, однако заявил, что “хозяева маршрутных линий” увеличили “дневной план”. Только от меня ежедневно просят 41тыс. драмов”, - подчеркнул водитель и в качестве доказательства показал активистам документы, на котором под конкретной датой была зафиксирована указанная водителем сумма. Водитель автобуса 40 также отметил, что до подорожания их план был ниже. “Сдались мне эти 50 драмов. Думаете, они в мой карман идут”, - парировал он.
В ответ на его заявление участники акции, обратившись к пассажирам, вновь призвали не платить 150 драмов, добавив, что “вы слышали, что Вам сказал водитель. Наши 50 драмов лишь еще больше обогатят наших олигархов- хозяев маршрутных линий”.
Отметим, что в числе обнародованных Мэрией доводов значится пункт “об обслуживании маршрута”, где указывается сумма в размере 16 500 драмов. Это по сути дела и есть указанный водителем “дневной план”. Получается, что владельцы маршрутных линий работают не в ущерб себе, а получает втрое больше дохода.