Գերմանիայի հատուկ ծառայությունները օգտվում են համացանցը լրտեսելու ԱՄՆ-ի ծրագրից 07/22/2013 12:57 | Միջազգային լրահոս
Միաժամանակ ԳՖՀ-ի Սահմանադրության պաշտպանության դաշնային գերատեսչության ղեկավար Հանս-Գեորգ Մասեն խոստովանել է, որ իրենք փորձաքննել են ամերիկյան ծրագիրը, սակայն դեռ չեն կիրառել: Նրա խոսքերով, Գերմանիայում համացանցի տվյալների վերաբերյալ տեղեկատվության հավաքումը և ԱԱԳ-ին փոխանցելու վերաբերյալ լուրերը իրականությանը չեն համապատասխանում:
Գերմանիայի հետախուզական ծառայության (BND) ղեկավար Գերհարդ Շինդլերը, ընդհակառակը, հայտարարել է այն մասին, որ համացանցային հետապնդման միջոցով ստացված տեղեկատվության փոխանցման եզակի դեպքեր եղել են: Մասնավորապես, 2012 թ.-ին գերմանական հետախուզությունը ԱԱԳ-ին է ուղարկել ամերիկացիներին հետաքրքրող Գերմանիայի երկու քաղաքացիների անձերին վերաբերող տեղեկություններ:
Սակայն Շինդլերը մերժել է երկրի միլիոնավոր քաղաքացիների հաղորդակցման մասին ամենամսյա տվյալները հավաքելու և դրանք վերստուգման նպատակով ամերիկացի գործընկերներին տրամադրելու մեղադրանքները:

Спецслужбы Германии признались в “тестировании" шпионских программ США 07/22/2013 13:16 | Международные новости
При этом глава Федерального ведомства по охране конституции в ФРГ Ханс-Георг Масен признал, что его ведомство тестировало американскую программу, но пока ее не применяло. По его словам, информация о сборе в Германии интернет-данных и передачи их NSA не соответствует действительности.
Шеф федеральной разведслужбы Германии BND Герхард Шиндлер, напротив, заявил о том, что единичные случаи передачи информации, полученной путем интернет-слежки, имели место. В частности, в 2012 году немецкая разведка направила в NSA личные данные двух граждан Германии, которыми интересовалась американская сторона.
Однако Шиндлер отверг обвинения в ежемесячном сборе миллионов контактов жителей страны и последующей переправке их американским коллегам, пишет «Газета.Ru».