ՀՀԿ-ն ու ԲՀԿ-ն կպայքարեն գյուղապետի պաշտոնի համար 07/22/2013   11:32  |  Ընտրական իրավունք
Նախօրեին՝  հուլիսի 21-ին, ժամը 18-ին ավարտվեց Շիրակի մարզի Բայանդուր համայնքի ղեկավարի օգոստոսի 11-ին կայանալիք  արտահերթ ընտրություններին թեկնածուների առաջադրման համար սահմանված ժամկետը:
Շուրջ 540 ընտրող ունեցող Բայանդուրի գյուղապետի պաշտոնին հավակնում է երկու թեկնածու՝ Հայաստանի Հանրապետական և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություններից:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանը, գյուղապետի թեկնածուներ են առաջադրվել ՀՀԿ անդամ Դավիդ Դավիդյանը և Բայանդուր համայնքի ղեկավարի տեղակալ, ԲՀԿ անդամ Խորեն Սմբատյանը: Առաջինն առաջադրվել է ՀՀԿ-ի կողմից, երկրորդը՝ ինքնաառաջադրման կարգով:
Թեկնածուների գրանցումը կկատարվի հուլիսի 21-ից 23-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, Բայանդուր գյուղական համայնքի ղեկավար Հովագիմ Սարգսյանի լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցվել են ՀՀ կառավարության հունիսի 13-ի որոշմամբ: Թեև որոշման մեջ դադարեցման պատճառը նշված չէ, սակայն, ըստ «ԳԱԼԱ» հեռուստաընկերության, գյուղապետն ընտանիքով արտագաղթել է Հայաստանից:
Կառավարության վերոհիշյալ որոշմամբ համայնքի ղեկավարի արտահերթ ընտրության նախապատրաստման և անցկացման ծախսերը ֆինանսավորելու համար ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին  հատկացվել է 615 հազար 876 դրամ, որից 210 հազար դրամը՝ ընտրատարածքային, իսկ 405 հազար 876 դրամը՝ տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներին: ՀՀ ոստիկանությանն  ընտրողների ցուցակների հետ կապված ծախսերի համար նախատեսվել է 2 հազար 102.1 դրամ՝ 539 ընտրող × 3.9 դրամ հաշվարկով:

РПА и ППА поборются за пост главы сельской общины Баяндур Ширакской области Армении 07/22/2013 12:24 | Избирательное право
На пост главы сельской общины Баяндур, насчитывающей примерно 540 избирателей, претендует кандидат от Республиканской партии Армении и партии “Процветающая Армения”.
Как сообщила корреспонденту ИА “ФактИнфо” пресс-секретарь ЦИК Армении Эрмине Арутюнян, на пост сельского старосты свои кандидатуры выдвинули Давид Давидян от РПА и заместитель главы сельской общины Баяндур, член ППА Хорен Смбатян. Первый выдвинулся от РПА, а второй кандидат в порядке самовыдвижения.
Регистрация кандидатов пройдет с 21 по 23 июля.
Как уже ранее сообщало информагентство “ФактИнфо”, полномочия руководителя сельской общины Баяндур Овакима Саргсяна были досрочно приостановлены по решению Правительства РА от 13 июня. Хотя в решение не указана причина прекращения его полномочий, однако, как сообщает телеканал “Гала”, глава сельской администрации эмигрировал с семьей из Армении.
Для проведения внеочередных выборов в этой сельской общине Правительство приняло решение выделить Центральной избирательной комиссии 615 тыс. 978 драмов, из коих 210 тыс. драмов были выделены ОИК, а 405 тыс. 876 драмов – УИК.
Полиции РА при Правительстве Армении принято решение выделить 2 тыс.102.1 драма для финансирования расходов на составление списков избирателей, которых в сельской общине 539 человек, а также на печатание бланков уведомлений для избирателей и их доставку.