Տրանսպորտի թանկացման հարցը կդառնա՞ դատարանի քննության առարկա 07/20/2013 14:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Հասարակական տրանսպորտի ուղեվարձը 150 դրամ դարձնելու Երևանի քաղաքապետարանի որոշումը հիմնավորված չէ և անօրինական: «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ ներկայացուցիչ Բաբկեն Պիպոյանը խորին համոզմունք հայտնեց, որ այսօր քաղաքապետարանը չի կարող ապահովել տրանսպորտով երթևեկելու արժանավայել պայմաններ, որպեսզի բոլոր ուղևորները երթևեկեն նստած, ուստի «քանի դեռ տեղափոխվում ենք վատ պայմաններում, սահմանված 100 դրամը նորմալ է»:
ՀԿ ներկայացուցիչը նշեց նաև, որ որոշ քաղաքացիներ արդեն հայտարարել են վարչական դատարան դիմելու մտադրության մասին: Նա պատրաստակամություն հայտնեց հարցը դատարանում վիճարկող քաղաքացիներին տրամադրել «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ-ի կողմից կատարված հաշվարկները, ըստ որոնց 100 դրամ ուղեվարձի դեպքում էլ երթուղայիների սեփականատերերը գերշահույթ են ստանում: «Մենք ոչ թե գործատուներ ենք ունեցել, այլ առաքյալներ, ովքեր այսօր փորձում են տպավորություն ստեղծել, որ մեր փոխարեն իրենք են վճարել»,- նշեց ՀԿ ներկայացուցիչը: Նա կոչ արեց հանրային ճնշում գործադրել և անպայման դիմել Վարչական դատարան:
«Հասարակական տրանսպորտը 100 դրամ» հասարակական նախաձեռնության հիմնադիր անդամ Լուսինե Մնացականյանն իր հերթին խնդիրը լուծելու սեփական տարբերակը առաջարկեց՝ կոչ անելով պարզապես չվճարել 150 դրամ: Հասարակական նախաձեռնության հիմնադիր անդամն այսօր առավոտյան արդեն իսկ փորձարկել է տրանսպորտի թանկացման դեմ պայքարի իր միջոցը՝ երթևեկել է տրանսպորտով և վճարել 100 դրամ, իսկ ավելացված 50 դրամի փոխարեն տվել է թղթի մի կտոր՝ «50 դրամ» գրառմամբ:
Ակտիվիստը այդ կտրոններից բաժանել է նաև տրանսպորտում գտնված ուղևորներին և կոչ արել, որ շարունակեն վճարել 100 դրամը և վարորդին փոխանցեն այդ կտրոնը: «Մեր վարորդները շատ կիրթ և հասկացող մարդիկ են, և սա իրենց դեմ ուղղված չի, իսկ այդ թղթի կտորները նրանք կտանեն, կտան իրենց գործատերերին և կասեն, որ ժողովուրդը հրաժարվում է վճարել այդ 50 դրամները»,- նշեց «Հասարակական տրանսպորտը 100 դրամ» հասարակական նախաձեռնության հիմնադիրը:

Некоторые жители Еревана выразили намерение оспорить новые тарифы на проезд в общественном транспорте в Административном суде 07/20/2013   16:45  |  Лента новостей
“Решение Мэрии Еревана повысить плату за проезд в общественном транспорте до 150 драмов необоснованно и незаконно”, - заявил представитель общественной организации “Осведомленный и защищенный потребитель” Бабкен Пипоян, выразив убеждение, что сегодня Мэрия не может обеспечить достойные условия проезда в общественном транспорте, дабы все пассажиры ездили в положении сидя, посему “пока мы вынуждены перемещать в удручающих условиях, то 100 драмов вполне нормальный тариф”, - отметил Б. Пипоян.
Представитель общественной организации отметил, что некоторые граждане уже заявили о своем намерении обратиться в Административный суд. Ом выразил готовность предоставить гражданам, оспаривающим вопросы в суде, проведенные общественной организацией “Осведомленный и защищенный потребитель” подсчеты, согласно которым при тарифе на проезд в 100 драмов владельцы маршрутных такси получают сверхприбыль. “У нас не то, чтобы были работодатели, а премо-таки миссионеры, которые сегодня пытаются создать впечатление, что за нас платили они”, - отметил представитель общественной организации. Он призвал оказать общественное давление и в обязательном порядке обратиться в Административный суд.
Основатель общественной инициативы “Общественный транспорт – за 100 драмов” Лусине Мнацаканян в свою очередь предложила свой вариант решения проблемы, призвав граждан просто не платить 150 драмов. Л. Мнацаканян утром уже апробировала свой способ борьбы против подорожания, заплатив за проезд 100 драмов, а вместо 50 драмов расплатилась клочком бумаги с надписью “50” .
Она раздала эти купоны пассажирам и призвала их продолжать платить 100 драмов. “Наши водители весьма образованные люди и с пониманием к этому отнесутся . Это акция направлена не против них: эти купоны они отдадут своим “хозяевам” и скажут им, что народ отказывается платить им эти 50 драмов”, - отметила основатель общественной инициативы “Общественный транспорт - за100 драмов”.