Նոր ուղեվարձից դժգոհ են նաև վարորդները 07/20/2013   11:59  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Քաղաքային տրանսպորտի ուղեվարձի թանկացումն արդեն այսօրվանից իրողություն է: Նախկին 100 դրամի փոխարեն երևանցին այժմ երթևեկելու համար ստիպված է վճարել 150 դրամ: Այս թանկացումը քաղաքապետարանում արդարացված են համարում և նույնիսկ հրապարակել են թանկացումը հիմնավորող իրենց հաշվարկները:
Դրանց դեմ իրենց հակափաստարկներն արդեն որոշ մասնագետներ ու տնտեսագետներ ներկայացրել են, բայց հետաքրքրական է, որ քաղաքային իշխանությունների հրապարակած թվերի հետ համաձայն չեն անգամ իրենք` երթուղայինների վարորդները:
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նրանք ուղղակի զարմացան լսելով քաղաքապետարանի հրապարակած ցուցակի որոշ կետերի մասին:
Դրանցից առաջինը աշխատավարձի չափն է:
Քաղաքապետարանում համոզված են, որ երթուղային միկրոավտոբուսների վարորորդներն ամսական 150 000 դրամ աշխատավարձ են ստանում, իսկ ավտոբուսներինը’ 200 000 դրամ: Մեզ հետ զրուցած վարորդները, ովքեր չցանկացան ներկայանալ և խնդրեցին չնշել նույնիսկ իրենց երթուղու համարը, այս թիվն ուղղակի զավեշտ համարեցին, հայտնելով, որ իրականում իրենք 60-70 000 դրամ են վաստակում:
Հաջորդը` քաղաքապետարանի նշած ավտոմեքենայի տեխնիկական աահովման հետ կապված ծախսեր  են: Օրինակ քաղաքապետարանում վստահ են, որ մեքենային մարտկոցի, յուղերի և քսայուղերի, անվադողերի և այլ պահեստամասերի փոխարինումը կատարվում է գծատերերի գրպանից: Մինչդեռ վարորդները պնդում են, որ բոլոր այս ծախսերն իրենք են կատարում և երթուղու տերերն այս ամենին որևէ կերպ չեն մասնակցում: Նշենք, որ այս տեխնիկական ծախսերի համար ընդհանուր առմամբ քաղաքապետարանում հաշվարկել են 100 862 դրամ: Սրան ավելացնենք նաև վարարոդների ավել հաշվարկած աշխատավարձի շուրջ 70 000 դրամը: Ստացվում է, որ քաղաքապետարանում առնվազն 170 862 դրամ ավել են հաշվարկել` հօգուտ գծատերերի:
Եթե այս գումարը բաժանենք քաղաքապետարանի ներկայացրած ուղևորների քանակի վրա, կստացվի, որ յուրաքանչյուր ուղևորի հաշվարկով 29 դրամ ավել գումար է հաշվարկվել: Դե, իսկ քանի որ հաշվարկված ուղեվարձը, ըստ քաղաքապետարանի պաշտոնական տեղեկատվության, 138 դրամ է, ենթադրվում է, որ իրականում այն պետք է լինի 109 դրամ:
Ի դեպ, նշենք, որ հաշվարկված 138 դրամին ավելացված 12 դրամն էլ քաղաքապետարանը տրանսպորտային ընկերության համար շահույթ է հաշվարկել: Մինչդեռ, վարորդները մեզ հետ զրույցում նշեցին, որ իրենց տերերի շահույթն էլ իրենց գրպանից են տալիս: Նրանց օրվա «պլանը» տատանվում է 10 000-15 000-ի սահմանում: Եթե հաշվենք, որ յուրաքանչոյուր երթուղում մի քանի տասնյակ ավտոմեքենա է աշխատում, ապա դրանց տերերի օրական շահույթը մի քանի հարյուր հազար դրամ է կազմում:
Մեզ հետ զրուցած վարորդները հավաստիացրեցին, որ նոր սակագնից իրենց կյանքում որևէ դրական տեղաշարժ չի լինելու, ավելին, նրանք անհանգստացած էին, որ ուղևորների դժգոհութունն իրենց է ուղղված լիելու, մինչդեռ իրական պատասխանատուները հանգիստ նստելու են իրենց հարմարավետ աշխատասենյակներում:

Новым тарифом на проезд в общественном транспорте Еревана недовольны и водители 07/20/2013   12:37  |  Актуальная тема
Подорожание платы за проезд в общественном транспорте с сегодняшнего дня свершившийся факт. Вместо прежних 100 драмов ереванцы теперь вынуждены платить за проезд 150 драмов. Это подорожание в Мэрии считают оправданным и даже обнародовали обосновывающие рост цены свои цифры.
Свои контраргументы уже представили специалисты и экономисты, но примечательно то, что с цифрами, опубликованными городскими властями, не согласны даже водители маршруток.
В беседе с корреспондентом “ФактИнфо”, они просто пришли в изумление от некоторых пунктов, обнародованных Мэрией.
Первое из них - это зарплата.
В Мэрии уверены, что водители микроавтобусов получают в месяц зарплату в размере 150 000 драмов, а водители автобусов – 200 000 драмов. В беседе с нами водители, которые не пожелали представиться и просили не указывать даже номера их маршруток, сочли эту цифру смехотворной, заявив, что, в действительности, они получают всего 60-70 тыс. драмов.
Следующий из указанных Мэрией доводов – это расходы, связанные с техническим обслуживанием. Например, в Мэрии уверены, что замена запчастей, аккумулятора, масла осуществляется за счет “хозяев маршрутных линий”, когда как водители утверждают, что все расходы лежат на их плечах и что “хозяева” в этом никак не участвуют. Отметим, что в Мэрии подсчитали, что на эти расходы уходит примерно 100 862 драма. К этому добавим также раздутую зарплату водителей – 70 тыс. драмов, получается, что в Мэрии лишних 170 862 драма в пользу “хозяев маршрутных линий”.
Если эта сумму поделить на указанное Мэрией число пассажиров, то получается, что на каждого пассажира приходится лишних 29 драмов. А, поскольку подсчитанная стоимость проезда, согласно официальной информации Мэрии Еревана, 138 драмов, то, в действительности, эта сумма составляет 109 драмов.
Кстати, отметим, что 12 драмов, прибавленных к подсчитанным 138 драмам, Мэрия посчитала в качестве прибыли транспортной компании. Когда как водители отметили, что прибыль своим “хозяевам” они выплачивают из своего кармана. Их дневной “план” колеблется от 10 000- 15 000 драмов. С учетом того, что одну линию маршрута обслуживают несколько десятков автомобилей, то ежедневный барыш “хозяев” составляет сотни тысяч драмов.
Водители заверили, что новые тарифы не изменят жизнь к лучшему, более того, они были обеспокоены тем, что весь свой негатив недовольные пассажиры обрушат на них, когда как те, кто реально несет за это ответственность, будут спокойно сидеть в своих удобных креслах.