«ГОЛОС АРМЕНИИ»: «Սոսկ դաժանություն՝ ոչ արդարություն, ոչ առողջ մտածողություն» 07/20/2013   10:31  |  Մամուլ
Թերթը կրկին անդարադարձել է Ք.Պետրոսյանի գործին՝ հիշեցնելով, որ նրա դեմ քրեական գործ էր հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածով: Ըստ թերթի՝ վնաս հասցվել է, ոչ թե պետությանը, այլ՝ անհատներին, ինչը, ի դեպ, հիմնավորվել է ընդամենը հակասական ցուցմունքներով:
Ըստ էության՝ տուժողներին ավելի ձեռնտու կլիներ, որ Ք.Պետրոսյանն ազատության մեջ լիներ՝ նրան հնարավորություն ընձեռելով աշխատել  և իրենց փողերը վերադարձնել, ինչը և անում էր մինչև ձերբակալությունը:
Ամուսնու մահից հետո Ք.Պետրոսյանը  ստանձնում  է ընտանեկան բիզնեսը՝ որոշելով վճարել նաև ամուսնու պարտքերը: Ամուսնու ընկերներից  մեկը նրան տոկոսով գումար է տալիս: Ու հենց էդտեղից էլ սկսվում է ամեն ինչ:Մեկից վերցնելով  մյուսին տալով՝ Քրիստինան ամեն ինչ անում է՝ պարտատերեի փողերը վերադարձնելու համար:
Պարտք-գումարը, սակայն, գնալով ավելանում է՝ հասնելով մոտ 1մլն. 300 հազար ԱՄՆ դոլարի, որից 300 հազարը  Ք.Պետրոսյանը պարտք է լինում Հարություն Խ.-ին՝ ոստիկանության նախկին պետ Ա.Սարգսյանի սանիկին, որի թեթև ձեռքով էլ, ինչպես նշում է թերթը, այս գործն սկսվել է:
«Իսկ որտեղից պաշտոնապես գործազուրկին այդպիսի փողեր»,- հարցնում է թերթը:
Արդյունքում՝ Քրիստինային կանչում են ոստիկանություն հարցաքննության և բաց չեն թողնում:  Մինչդեռ կինն ունի մանկահասակ երեխաներ:

«ГОЛОС АРМЕНИИ»: ОДНА ЖЕСТОКОСТЬ - НИ СПРАВЕДЛИВОСТИ, НИ ЗДРАВОГО СМЫСЛА 07/20/2013   10:56  |  Пресса
Газета вновь пишет о деле К. Петросян, напоминая, что в отношении нее возбуждено дело по статье 178 УК РА- мошенничество. Причем ущерб нанесен не государству, а нескольким гражданам, что, кстати, основывается лишь на их весьма противоречивых показаниях.“По сути, "потерпевшим" было бы гораздо выгоднее оставить Кристину на свободе, предоставить возможность работать, чтобы вернуть их деньги, что она, впрочем, и делала до своего ареста. А деньги, кстати, давались ей "потерпевшими" в большинстве случаев под проценты, что в свою очередь является уголовно наказуемым деянием (ростовщичество). Но следствие, начатое не где-нибудь, а в управлении по борьбе с организованной преступностью Полиции РА, этот факт как-то не учло, - отмечает газета.
“Напомним вкратце суть дела. К.Петросян после смерти мужа берет семейный бизнес (пункт по обмену валюты и ломбард в центре города) в свои руки. При этом решает выплатить долги мужа. Кое-кто из бывших друзей покойного предлагает свою "помощь" - дает деньги под проценты. Кристина берет у одних, отдает другим, делает все, чтобы вернуть суммы, день и ночь работает, но… счетчик включен. Она сама не замечает, что круг сужается, она запутывается. Общая сумма "невыплат", по данным следствия, около 1 млн 300 тыс. долларов, из которых 300 тысяч она должна Арутюну Х., крестнику бывшего начальника полиции А.Саркисяна, с "легкой руки" которого и закрутилось дело.
А вот откуда у официально безработного молодого человека такие деньги, которые он сначала охотно "раздает" под проценты, а потом пишет заявление в "шестерку", никого не интересует. "Умеет жить", значит.