Հրաչյա Հարությանյանը չի կարող «էքստրադիցիայի» ենթարկվել՝ նախքան դատավճիռը 07/19/2013 11:44 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վերջին շրջանում մամուլում լայնորեն շրջանառվում են կարծիքներ Մոսկվայի մերձակայքում տեղի ունեցած ավտովթարից հետո կալանավորված` ՀՀ քաղաքացի Հրաչյա Հարությանյանի «էքստրադիցիայի» վերաբերյալ: Նկատի ունենալով հիշյալ օտարահունչ բառի անհարկի օգտագործումը հասարակության լայն շրջանակներում՝ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը նպատակահարմար է գտնում հստակեցնել հանցագործություն կատարած անձանց հանձնման՝ «էքստրադիցիայի» կամ արտահանձնման և դատապարտյալների փոխանցմանն առնչվող գործընթացների տարբերությունները, ինչպես նաև պարզաբանել մի շարք իրավական դրույթներ, որոնք կարգավորում են միջազգային հարաբերությունները հիշյալ բնագավում:
«Հանձնման մասին» («Էքստրադիցիայի մասին») եվրոպական կոնվենցիան ստորագրվել է Փարիզում` 1957 թվականի դեկտեմբերի 13-ին: Կոնվենցիան Հայաuտանի Հանրապետության համար ուժի մեջ է մտել 2002 թվականի ապրիլի 25-ից: Հանձնման մասին եվրոպական կոնվենցիայի համաձայն՝ Պայմանավորվող կողմերը (Կոնվենցիայի կողմ հանդիսացող պետությունները) պարտավորվում են միմյանց հանձնել հիշյալ Կոնվենցիայի դրույթների և պայմանների համաձայն հանձնման ենթակա բոլոր այն անձանց, ում դեմ հայցող կողմի իրավաuու մարմինները գործ են հարուցել, կամ ովքեր հետախուզվում են վերոհիշյալ մարմինների կողմից` դատավճռի ի կատար ածման կամ կալանավորման նպատակով: Այս պարագայում «հայցող կողմ» է հանդիսանում այն պետությունը, որի տարածքում հանցագործություն է կատարվել, այդ առնչությամբ տվյալ պետության իրավասու մարմինների կողմից գործ է հարուցվել և տվյալ անձի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, ինչը ենթադրում է, որ հանցագործություն կատարած անձը փախուստի է դիմել այն երկրի տարածքից, որտեղ հանցագործություն է կատարել: «Հանձնման մասին» եվրոպական կոնվենցիայի համաձայն տվյալ պետությունը կարող է պահանջել տվյալ անձի հանձնումը (էքստրադիցիան) այն պետության իրավասու մարմիններից, որի տարածքում հայտնաբերվել է հիշյալ անձը:
Արդարադատության նախարարությունը պարզաբանում է, որ հանձնումը պետք է կատարվի այնպիuի հանցագործությունների դեպքում, որոնք հայցող և հայցվող կողմերի (այսինքն՝ և՛ այն պետության, որի իրավասու մարմինների կողմից գործ է հարուցվել, և՛ այն պետության, որի տարածքում հայտնաբերվել է հանցագործություն կատարած անձը) oրենքներով պատժվում են ազատազրկմամբ կամ կալանքով՝ նվազագույնը մեկ տարի կամ ավելի ժամկետով կամ ավելի խիuտ պատժով:
«Դատապարտյալների փոխանցման մասին» 1983 թվականի եվրոպական կոնվենցիան ստորագրվել է Uտրաuբուրգում 1983 թվականի մարտի 21-ին: Կոնվենցիան Հայաuտանի Հանրապետության համար ուժի մեջ է մտել 2001 թվականի uեպտեմբերի 1-ից: «Դատապարտյալների փոխանցման մասին» 1983 թվականի եվրոպական կոնվենցիայի համաձայն մի պետության տարածքում դատապարտված անձը, հիշյալ Կոնվենցիայի դրույթներին համապատաuխան, կարող է փոխանցվել մեկ այլ պետության` պատիժը կրելու համար: Այդ կապակցությամբ նա կարող է uույն Կոնվենցիայի դրույթներին համապատաuխան փոխանցումը իրականացնելու մաuին իր ցանկությունը հայտնել Դատապարտող կամ Կատարող պետությանը: Ըստ որում՝ դատապարտյալի փոխանցման վերաբերյալ խնդրանքը կարող է ներկայացվել ինչպեu Դատապարտող, այնպեu էլ Կատարող պետության կողմից: Հիշյալ Կոնվենցիայի համաձայն դատապարտյալը կարող է փոխանցվել մի շարք պայմանների առկայության դեպքում, որոնցից մասնավորապես, հարկ է նշել տվյալ անձի Կատարող պետության քաղաքացի հանդիսանալու և դատավճռի վերջնական, այն է՝ ուժի մեջ մտած լինելու փաստերը: Հարկ ենք համարում նշել նաև, որ Ռուսաստանի Դաշնության հետ, բացի վերը նշված եվրոպական կոնվենցիաներից, գործում են վերը նշված հարաբերությունները կարգավորող ևս երկու միջազգային պայմանագրեր: «Քաղաքացիական, ընտանեկան և քրեական գործերով իրավական օգնության և իրավական հարաբերությունների մասին» 22 հունվարի 1993 թվականին Մինսկում ստորագրված ԱՊՀ կոնվենցիան, որով սահմանված են հանցագործություն կատարած անձանց հանձնման գործառույթները կարգավորող հոդվածներ և «Հետագա պատիժը կրելու համար ազատազրկման դատապարտված անձանց փոխանցման մասին» 1998թ. մարտի 6-ին Մոսկվայում ստորագրված ԱՊՀ կոնվենցիան:
Վերը նշված երկու կոնվենցիաներն էլ՝ դրանց կիրառման շրջանակների իմաստով, պարունակում են եվրոպական կոնվենցիաներին համահունչ դրույթներ: Վերոգրյալից հետևում է, որ ՀՀ քաղաքացի Հրաչյա Հարությանյանի «էքստրադիցիան» հնարավոր չէ, նշված միջազգային պայմանագրերի՝ վերջինիս նկատմամբ կիրառելի չլինելու պատճառով: Հրաչյա Հարությունյանի փոխանցումը Հայաստանի Հանրապետություն կարող է իրականացվել դատապարտյալների փոխանցման մասին վերը նշված կոնվենցիաներով սահմանված կարգով՝ հետագա պատիժը Հայաստանի Հանարպետությունում կրելու նպատակով, միայն վերջինիս նկատմամբ ՌԴ իրավասու դատարանի կողմից մեղադրական դատավճիռ կայացնելու, ազատազրկման ձևով պատիժ նշանակելու և դատավճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո:

Минюст Армении: “Экстрадиция Г. Арутюняна на Родину не может состояться до вынесения судом РФ в отношении него приговора” 07/19/2013   12:25  |  Актуальная тема
В последнее время в прессе активно муссируются мнения об „экстрадиции” заключенного под стражу после аварии в „новой Москве” гражданина Армении Грачья Арутюняна. С учетом неуместного применения вышеупомянутого иноязычного слова в широких общественных кругах, Министерство юстиции Армении считает целесообразным указать на разницу в процессах, связанных с "экстрадицией" совершивших преступление лиц и передачей осужденных, а также пояснить ряд правовых положений, регулирующих международные отношения в вышеупомянутой сфере.
Европейская конвенция “Об экстрадиции” была подписана 13 декабря 1957 года в Париже. Конвенция для Республики Армения вступила в силу с 25 апреля 2002 года. В соответствии с Европейской конвенцией о выдаче, Договаривающиеся стороны(государства, являющиеся сторонами Конвенции) обязуются передавать друг другу с соблюдением положений и условий, изложенных в вышеупомянутой Конвенции, всех тех подлежащих выдаче лиц, против которых компетентные органы Запрашивающей стороны завели дело или тех, кто разыскиваются вшеназванными органами для приведения в исполнение приговора или постановления о заключении под стражу. В данном случае Запрашивающей стороной является то государство, на территории которого и было совершено преступление, в связи с чем компетентные органы данного государства возбудили дело и объявили данное лицо в розыск, что подразумевает, что лицо, совершившее преступление, обратилось в бегство из той страны, на территории которой он совершил преступление. В соответствии с Европейской конвенцией “О выдаче”, данное государство может потребовать выдачи (экстрадиции) данного лица у компетентных органов того государства, на территории которого данное лицо было обнаружено.
Министерство юстиции поясняет, что выдача должна осуществляться в случае таких преступлений, которые по законам Запрашивающей и Запрашиваемой сторон(то есть, как того государства, компетентные органы которого возбудили дело, так и того государства, на территории которого было обнаружено лицо, совершившее преступление), наказание за совершение которых назначается в виде лишения свободы или заключения под стражу, по меньшей мере, сроком на один год или больше или применяется более суровое наказание. Европейская конвенция “О передаче осужденных лиц” 1983 г. была подписана в Страсбурге 21 марта 1983 года. Конвенция для Республики Армения вступила в силу с 1 сентября 2001 года. В соответствии с данной Конвенцией, лицо, осужденное на территории одной из государств, согласно положениям Конвенции, может быть передано другому государству для дальнейшего отбывания наказания. В связи с этим он может в соответствии с положениями данной Конвенции выразить свое желание об осуществлении передачи Государству вынесения приговора или Государству исполнения приговора. Причем просьба относительно передачи осужденного лица может быть представлена как Государством вынесения приговора или Государством исполнения приговора. В соответствии с вышеупомянутой Конвенцией, осужденный может быть передан при наличии ряда условий, из коих, в частности, следует отметить тот факт, что данное лицо является гражданином Государства исполнения приговора, и факт окончательного вступления приговора в силу. Следует отметить также, что, кроме вышеотмеченных европейских конвенций, с Российской Федерацией действуют и еще два международных договора, регулирующих вышеотмеченные отношения: подписанная 22 января 1993 года в Минске Конвенция СНГ “О правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам”, в которой предусмотрены статьи, регулирующие функции выдачи лиц, совершивших преступление, и подписанная 6 марта 1998 года в Москве Конвенция “О передаче осужденных к лишению свободы для дальнейшего отбывания наказания”.
Обе эти конвенции с точки зрения рамок применения содержат положения, созвучные европейским конвенциям. Из вышеизложенного следует, что “экстрадиция” гражданина Армении Грачья Арутюняна невозможна ввиду неприменяемости в отношении последнего данных международных договоров. Передача Грачья Арутюняна Республике Армения может состояться лишь в порядке, предусмотренном вышеуказанными конвенциями о передаче осужденных лиц с целью отбывания дальнейшего наказания в Армении, лишь после вынесения компетентным судом РФ обвинительного приговора в отношении него, назначения наказания в виде лишения свободы и вступления приговора в законную силу”, - отмечается в заявлении Минюста РА.