ՀՀ քաղաքացիության դիմումներն այսուհետ կքննարկվեն 6-ամսյա ժամկետում 07/19/2013 15:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 20-ից ուժի մեջ կմտնեն «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» օրենքում Ազգային ժողովի կողմից հունիսի 19-ին ընդունված փոփոխություններն ու լրացումը:
Ըստ այդմ, մասնավորապես, նկատի ունենալով, որ ՀՀ քաղաքացիության դիմումների քննարկումը գործնականում չի գերազանցում 6 ամիսը, նվազեցվում է մինչ այժմ գործող՝ մեկամյա ժամկետը:
Այսուհետ ՀՀ քաղաքացիության հետ կապված գործերի քննարկման ժամկետը սահմանվում է մինչև 6 ամիս: Ընդ որում՝ 6-ամսյա ժամկետը կգործի օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո ներկայացված քաղաքացիության հարցերի վերաբերյալ դիմումները քննարկելիս:
Օրենքում կատարված լրացմամբ՝ ՀՀ քաղաքացիության հարցերի վերաբերյալ դիմումների, միջնորդությունների, ինչպես նաև անձի քաղաքացիության վերաբերյալ տեղեկությունները համարվում են անձնական կյանքի գաղտնիք կազմող տեղեկություններ:
Ըստ այդմ, ամրագրվում է, որ ՀՀ քաղաքացիության հարցերի վերաբերյալ դիմումների, միջնորդությունների, դրանց քննարկման ընթացքի, անձի քաղաքացիության վերաբերյալ տվյալները ֆիզիկական անձանց, կազմակերպություններին, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, ինչպես նաև օտարերկրյա պետություններին կարող են փոխանցվել կամ տրամադրվել միայն դիմումատուի կամ ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերած անձի համաձայնությամբ կամ օրենքով կամ միջազգային պայմանագրերով նախատեսված դեպքերում:

Заявления по вопросам гражданства Армении теперь будут рассматриваться в шестимесячный срок 07/19/2013   16:00  |  Лента новостей
С 20 июля вступает в силу принятые Национальным Собранием Армении изменения и дополнения в закон РА “О гражданстве Республики Армения”.
Исходя из этого, в частности, с учетом того, что рассмотрение заявлений по вопросам армянского гражданства на практике не длится более 60 месяцев, действующий доселе срок будет сокращен.
Теперь срок, отведенный на рассмотрение дел, связанных с гражданством РА, установлен в пределах 6 месяцев. Причем шестимесячный срок будет действовать при рассмотрении заявлений после вступления закона в силу.
В соответствии с внесенным в закон дополнением, заявления по вопросам гражданства, ходатайства, а также сведения, касающиеся гражданства, считаются информацией, составляющей тайну личной жизни.
Исходя из этого, закреплено, что сведения, касающиеся заявлений по вопросам гражданства РА, ходатайства, хода их рассмотрения, гражданства лица, могут быть переданы или предоставлены физическим лицам, организациям, государственным органам и органам местного самоуправления, а также иностранным государствам, лишь с согласия заявителя или лица, получившего гражданство Армении, либо в случаях, предусмотренных законом или международными договорами.