ՀՀ գլխավոր դատախազն արձագանքել է ՄԻՊ-ին եւ հանձնարարել տուժողներին տրամադրել որոշումները 07/18/2013 21:48 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը հանձնարարական է ստորագրել՝ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու մասին որոշման պատճենը տուժողին, նրա ներկայացուցչին, քաղաքացիական հայցվորին, քաղաքացիական պատասխանողին կամ նրանց ներկայացուցիչներին տրամադրելու վերաբերյալ։
ՀՀ դատախազության պաշտոնական կայք-էջի տեղեկացմամբ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը պաշտոնական գրություն էր ստացել ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից, որում պաշտպանը մտահոգություն էր հայտնել, որ քրեական գործով տուժողները հաճախ չեն ստանում քննիչների կողմից կայացված քրեական գործով վարույթի կասեցման մասին որոշումը, նույնիսկ այն դեպքերում, երբ այդպիսի պահանջով նրանք դիմում են քննիչներին:
Համապատասխան որոշումն անձանց չտրամադրելը քննիչները հիմնավորում են ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով նման դատավարական հստակ կարգավորման բացակայությամբ:
Նկատի ունենալով, որ տուժողները, չստանալով որոշումները, փաստորեն զրկվում են դրանք բողոքարկելու, իրենց շահերը արդյունավետ պաշտպանելու հնարավորությունից, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասի կիրառման միասնական պրակտիկան ապահովելու նպատակով՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը հանձնարարել է կառուցվածքային եւ տարածքային ստորաբաժանումները ղեկավարող դատախազներին՝ ապահովել տուժողին, նրա ներկայացուցչին, քաղաքացիական հայցվորին, քաղաքացիական պատասխանողին կամ նրանց ներկայացուցիչներին քրեական գործով վարույթը կասեցնելու մասին իրազեկումը։
Ըստ հանձնարարականի` իրազեկումը պետք է լինի գրավոր, որում միաժամանակ պետք է պարզաբանվի, որ վերոնշյալ անձանց կողմից գրավոր պահանջի դեպքում նրանց կարող է տրամադրվել քրեական գործով վարույթը կասեցնելու մասին որոշումը` այն ՀՀ քրեական դատավարության կարգով բողոքարկելու նպատակով:
Հանձնարարականի կատարման նկատմամբ վերահսկողությունը դրվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալների վրա՝ ըստ նրանց հանձնարարված ոլորտների։

Генпрокурор Армении откликнулся на письмо омбудсмена и поручил предоставить потерпевшим копии решения о прекращении производства по уголовному делу 07/19/2013 09:56 | Криминальная хроника
Генпрокурор Армении Агван Овсепян подписал распоряжение о предоставлении потерпевшему, его представителю, гражданскому истцу, гражданскому ответчику и их представителям копии решения о прекращении производства по уголовному делу.
Как сообщается на официальном сайте Генпрокуратуры, Генпрокуратура Армении получила официальное письмо от офиса омбудсмена Армении, в котором защитник прав человека выразил обеспокоенность тем, что проходящие в качестве потерпевших по уголовному делу зачастую не получают вынесенное следователями решение о прекращении производства по уголовному делу, даже в тех случаях, когда они с подобным требованием обращаются к следователям.
Следователи обосновывают непредоставление соответствующего решения УПК РА – отсутствием четкого процессуального регулирования.
С учетом того, что потерпевшие лишаются возможности эффективной защиты своих интересов, с целью обеспечения совместной практики применения ч.1ст. 258 Уголовно-процессуального кодекса РА, генпрокурор поручил прокурорам, руководящим структурными и территориальными подразделениями, обеспечить осведомленность потерпевшего, его представителя, гражданского истца, гражданского ответчика или их представителей о прекращении производства по уголовному делу.
Согласно поручению, уведомление должно быть в письменной форме, в котором также должно содержаться пояснение о том, что в случае предъявления вышеупомянутыми лицами письменного требования, им может быть предоставлено решение о прекращении производства по уголовному делу с целью обжалования его в уголовно-процессуальном порядке.