Ստեփան Գրիգորյան.«Հրաչյա Հարությունյանի հարցը Ռուսաստանը քաղաքականացնում է» 07/18/2013   15:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ակնհայտ է, որ Ռուսաստանը քաղաքականացնում է  մերձմոսկվայում ավտովթարի խնդիրը և միամտություն է  այդ պարագայում օբյեկտիվ դատավարություն ակնկալելը: Լրագրողների հետ այսօրվա հանդիպմանն այս մասին նշեց  Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի նախագահ Ստեփան Գրիգորյանը:   Ըստ քաղաքագետի, ռուսաստանյան լրատվամիջոցներում անընդհատ թմբկահարվող «водитель – армянинսн»-ը   սխալ արտահայտություն է  և տրամադրում է մեր դեմ»:  Ստեփան Գրիգորյանը  հավելեց, որ անթույլատրելի  է ռուսական բոլոր ալիքներով այդ դեպքն այդքան ուռճացնելը: Ըստ նրա, շատ կարևոր է,  որ մինչև դատավարությունը  հայազգի վարորդ Հրաչյա Հարությունյանի Հայաստան վերադառնալու  հարցը բարձրացվի: Գործի արդար քննության համար կարևոր է նաև պարզել, թե  ուղևորատար ավտոբուսի վարորդը խմած եղել է, թե ոչ: Ըստ Ս.Գրիգորյանի,  տեսանյութից պարզ երևում է, որ վարորդը  ոչ մի կերպ չի արձագանքում:
ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ, փաստաբան Ռուբեն Բալոյանն էլ իր հերթին ընդգծեց, որ Հ.Հարությունյանը  հայտնվել է բավական ծանր կացության մեջ, իսկ ցուցադրված տեսանյութից   պարզ երևում է, որ արգելակման խափանումը եղել է մինչև շրջադարձը և  եթե տրանսպորտային միջոցները  ճակատ ճակատի   բախվեին,  ապա զոհերի թիվը շատ ավելի շատ կլիներ: Ըստ փաստաբանի, հայ վարորդը  վտանգելով իր կյանքը,  ճիշտ է կողմնորոշվել:
Մեկնաբանելով ավտովթարի պատճառների վերաբերյալ շրջանառվող վարկածներից մեկն առ այն, որ Հ. Հարությունյանի վարած տրանսպորտային միջոցը անսարք վիճակում է եղել, փաստաբանը նկատեց, որ   այդ դեպքում պետք է պատասխանատվության ենթարկվի նաև տվյալ տրանսպորտային միջոցի շահագործումը թույլ տված  պատասխանատու անձը:
Ռուբեն Բալոյանը նկատեց նաև, որ   ավտովթարների գործերով առհասարակ անձին կալանավորում են այն դեպքում, երբ ապացուցվում է, որ նա մեղավոր  է՝ հակառակ դեպքում դա կարելի է գնահատել որպես անմեղության կանխավարկածի սկզբունքի խախտում: Այս պահի դրությամբ, ըստ փաստաբանի,  Հրաչյա Հարությունյանի մեղքը ապացուցված չէ: Պետք է կատարվեին  դատաավտոտեխնիկական և այլ համալիր փորձաքննություններ  և երբ դրանց  եզրակացությունների հիման վրա  պարզվեր,  որ Հ.Հարությունյանը կարող էր հայտնաբերել  նշված անսարքությունը և որևէ միջոցներ չի ձեռնարկել այդ ուղղությամբ, ապա այդ դեպքում «համաձայն կլինեի, որ նրա մեղքը առկա է»,- ասաց փաստաբանը: Նա   նաև համոզմունք հայտնեց,  որ դատապարտվելուց հետո Հրաչյա Հարությունյանին կարտահանձնեն Հայաստանին՝  հետագա պատիժն այստեղ կրելու համար:

Степан Григорян: “Россия политизирует вопрос об аварии под Подольском” 07/18/2013   16:23  |  Лента новостей
Очевидно, что Россия политизирует вопрос об аварии под Подольском, и будет наивно надеяться на объективное судебное разбирательство”, - заявил в ходе встречи с журналистами председатель “Аналитического центра глобализации и регионального сотрудничества” Степан Григорян. По словам политолога, звучащие в российских СМИ фразы, как то «водитель-армянин»- некорректные высказывания и настраивают против нас. Степан Григорян считает неприемлемым, что по всем российским каналам пытались утрировать сей факт. По его мнению, важно до судебного разбирательства поднять вопрос об экстрадиции водителя Грачья Арутюняна на Родину. Для справедливого расследования важно также выяснить, не был ли пьян водитель пассажирского автобуса. По словам Григоряна, на видео отчетливо видно, что водитель никак не реагирует.
В свою очередь, член Палаты адвокатов Армении, адвокат Рубен Балоян касаясь самого происшествия, отметил, что Арутюнян оказался в тяжелой ситуации. “Судя по кадрам, тормоза отказали до поворота и, если бы имело место лобовое столкновение, то жертв было бы больше. Арутюнян, рискуя жизнью, сумел правильно сориентироваться в этой ситуации ”, - заявил Балоян.
Прокомментировав одну из версий о причинах дорожно-транспортного происшествия, согласно которой транспортное средство, которым управлял Г. Арутюнян, было в неисправном состоянии, адвокат отметил, что в этом случае к ответственности следует привлечь лиц, отвечающих за эксплуатацию данного автомобиля.
Балоян также отметил, что в делах о ДТП, в основном, человека заключают под стражу, если его вина доказана, в противном случае это можно истолковать как нарушение принципа презумпции невиновности. По состоянию на данный момент, по словам адвоката, вина Грачьи Арутюняна не доказана. Должны были быть проведены судебная автотехническая и иные комплексные экспертизы и, если на основании результатов экспертиз выяснилось бы, что Г. Арутюнян мог выявить неисправность и не предпринял в этом направлении никаких мер, то в этом случае я согласился бы с тем, что он виновен”, - подчеркнул адвокат. Он также выразил убеждение, что после вынесения приговора Г. Арутюняна для отбывания здесь наказания экстрадируют в Армению.