ՌԴ դեսպանատունն արձագանքեց հայաստանցիների բողոքին 07/18/2013   09:19  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատունն արձագանքել է արդեն 2 օր դեսպանատան շենքի դիմաց շարունակվող բողոքի ակցիաներին: Դիվանագիտական ներկայացուցչությունը  հայտարարություն է տարածել, որում, ափսոսանք հայտնելով Պոդոլսկում հուլիսի 13-ին տեղի ունեցած ողբերգական պատահարի կապակցությամբ, միաժամանակ կարծիք է հայտնում,թե «18 կյանք խլած ճանապարհատրանսպորտային պատահարը առանձին անձանց կողմից օգտագործվում է հակառուսական կրքեր բորբոքելու համար»: «Անտեղի ենք համարում գործողությունները, որոնք ուղղված են մարդկային ողբերգությունը քաղաքական նեղ նպատակներով օգտագործելուն և հայ-ռուսական հարաբերությունը խզելուն: Պատվերով քաղաքական գնահատականներն անթույլատրելի են»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատունը նաև խոստանում է, որ «Պոդոլսկի ողբերգությունը բազմակողմ, մանրամասն, անկողմնակալ և առանց էմոցիաների հետաքննվելու է», միաժամանակ արձանագրելով, որ այն չունի ազգային երանգավորում:
Հիշեցնենք. հուլիսի 13-ին Պոդոլսկի մոտակայքում տեղի ունեցած ՃՏՊ-ի համար մեղադրվում է բեռնատարի վարորդ, ՀՀ քաղաքացի Հրաչյա Հարությունյանը:
Մոսկվայի Տվերյան շրջանի դատարանը հուլիսի 15-ին վերջինիս նկատմամբ ձերբակալության որոշում էր կայացրել:Այս դատական նիստին Հրաչյա Հարությունյանը դատարան էր բերվել հիվանդանոցից, հիվանդանացային կանացի խալաթով և ռետինե հողաթափերով: Նրա նկատմամբ ռուսական մամուլում կողմնակալ վերաբերմունքից զատ նաև վիրավորանքներ էին հրապարակվել:
Հենց այս փաստերն էլ հարուցել էին հայասատանյան հասարակության վրդովմունքը: Ինչի կապակցությամբ մի շարք քաղաքական և հասարակական կառույցներ ու անհատ քաղաքացիներ հունիսի 16-17-ին բողոքի ակցիաներ էին անցկացրել ՀՀ-ում ՌԴ դիվանագիտական ներկայացուցչության դիմաց:
Նշենք, որ ակցիայի մասնակիցների հետ դեսպանատան ներկայացուցիչներն այդ օրերին չեն հանդիպել, նրանց հնարավորություն չի տրվել նաև իրենց գրավոր բողոքը հանձնել դեսպանատուն:
01:08 18/07/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՀրաչյա Հարությունյանը չի ընդունել մեղադրանքը եւ հրաժարվել ցուցմունքներ տալ
19:43 17/07/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՌՀՄ-ն Հրաչյա Հարությունյանի գործի կապակցությամբ մի շարք քայլեր է ձեռնարկել
12:41 17/07/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ Աժ նախագահը ափսոսանք է հայտնում և դատապարտում
10:29 17/07/2013  |  Մամուլ«ՀԱՅՈՑ ԱՇԽԱՐՀ»: «30 միլիոն»
19:10 16/07/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Вот вам халат, наденьте его сами». ՀՅԴ երիտասարդները` ՌԴ դեսպանին
16:48 16/07/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԲողոքի ակցիա ՌԴ դեսպանատան դիմաց
15:54 16/07/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՄաշված խալաթ՝ ի հիշեցում ՌԴ դեսպանին
14:44 16/07/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԲողոքի ակցիա՝ ի պաշտպանություն հայ վարորդի մարդկային արժանապատվության
14:29 16/07/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԷդուարդ Շարմազանով. Որևէ մեկը իրավունք չունի Հայաստանի քաղաքացու հետ անհարգալից վերաբերվել

Посольство России в Армении: Трагедия под Подольском не имеет национальной окраски, она будет всесторонне и тщательно расследована 07/18/2013   09:59  |  Актуальная тема
Посольство России отреагировало на акцию протеста, проходящую вот уже два дня напротив здания диппредставительства. Российское посольство выступило с заявлением, в котором в частности отмечается:
“Вызывает сожаление, что произошедшее 13 июля с.г. в районе подмосковного города Подольска дорожно-транспортное происшествие, повлекшее за собой гибель 18 человек, используется отдельными лицами для разжигания антироссийских страстей.
Полагаем совершенно неуместными действия, направленные на использование большой человеческой трагедии в узких политических целях и подрыв российско-армянских отношений. Заказные политизированные оценки неприемлемы.
Трагедия под Подольском не имеет национальной окраски, она будет всесторонне, тщательно, беспристрастно и без эмоций расследована”, – говорится в заявлении посольства.
Напомним, 13 июля под Подольском груженный щебнем “КамАЗ”, за рулем которого находился гражданин Армении Грачья Арутюнян, на полной скорости врезался в рейсовый автобус в районе села Ознобишино. В результате ДТП погибли 18 человек, 50 получили телесные повреждения разной степени тяжести.
15 июля Тверской районный суд Москвы арестовал 45-летнего гражданина Армении Грачью Арутюняна. Г. Арутюнян будет находиться под стражей как минимум до 13 сентября. Арутюнян предстал перед судом в унизительном вид - в пестром, женском халате и резиновых шлепанцах.
Вышеупомянутые факты вызвали бурю негодования в армянском обществе. Ряд политических и общественных организаций и неизвестные граждане 16 и 17 июля провели акцию протеста напротив здания российского диппредставительства.
Отметим, что представители посольства в эти дни не встретились с участниками акции. Ом не позволили также передать сотрудникам посольства письмо с жалобой.