Նախագահը ընդունել է իսրայելցի ցեղասպանագետին 07/17/2013   15:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է իսրայելցի պատմաբան, ցեղասպանագետ Յաիր Աուրոնին, ում՝ ծավալուն արխիվային հետազոտությունների հիման վրա գրած «Անընդունելի անտարբերություն» հայերեն թարգմանված գրքի շնորհանդեսը օրերս է տեղի ունեցել Երևանում: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Իսրայելի Կնեսետի նախկին անդամ, ներգաղթյալների հարցերով նախկին նախարար Յաիր Ցաբանը:
Ինչպես տեղեկանում ենք Նախագահի պաշտոնական կայքէջից, Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է «Անընդունելի անտարբերություն» գրքի հայերեն հրատարակման առթիվ և շնորհակալություն հայտնել Յաիր Աուրոնին՝ կատարած անգնահատելի աշխատանքի ու վաստակի համար: Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ հրեա մտավորականներից շատերը մշտապես կանգնած են եղել հայ ժողովրդի կողքին, կարեկից եղել հայերի ցավին և ողբերգությանը, հետաքրքրվել մեր ժողովրդի խնդիրներով: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ անհնար է թվարկել բոլոր այն նշանավոր հրեա մտավորականներին, ովքեր անդրադարձել են Հայոց ցեղասպանությանը և ում հետ նույն շարքում իր չափազանց կարևոր աշխատանքով կանգնած է իսրայելցի ժամանակակից պատմաբան Յաիր Աուրոնը:
Յաիր Աուրոնը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահին ջերմ խոսքերի և Հայաստան այցի այս մի քանի օրերին հայ ժողովրդի կողմից իր նկատմամբ ցուցաբերվող սիրո և գնահատանքի համար: Նա նշել է, որ այդ ամենն իրեն ուժ է տալիս իր հետագա պայքարում: Իսրայելցի պատմաբանն ընդգծել է, թե կիսում է հայ ժողովրդի կրկնակի ցավը. առաջինը՝ ցեղասպանության ենթարկվելու, երկրորդը՝ այդ ահավոր ոճրագործության նկատմամբ ուրացման քաղաքականության համար, որի դեմ ինքը և առաջադեմ մտավորականության մի շարք ներկայացուցիչներ պայքարում են: Յաիր Աուրոնի համոզմամբ, հրեաներն առաջինը պետք է ճանաչեին Հայոց ցեղասպանությունը: Նա նշել է, թե իր երկրի քաղաքացիական հասարակության մեջ այս հարցում վերջին տարիներին զգալի դրական փոփոխություններ են տեղի ունեցել և հույս է հայտնել, որ դա կանդրադառնա նաև իրականացվող քաղաքականության վրա:
Պատմաբան Յաիր Աուրոնն իր գրքում փաստարկված անդրադարձել է 20-րդ դարասկզբին Օսմանյան կայսրության երկու ազգային փոքրամասնությունների՝ հրեաների և հայերի այն ժամանակվա իրավիճակին, քաղաքական ուժերին, բարոյականությանն ու պրագմատիզմի բարդ հավասարակշռությանը, վերլուծել պաղեստինյան հրեական համայնքի և սիոնիստական շարժման ղեկավարների վերաբերմունքը Հայոց ցեղասպանության հանդեպ:

Серж Саргсян принял израильского эксперта по геноциду Яира Аурона 07/17/2013   17:39  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял израильского историка, эксперта по геноциду Яира Аурона. На днях в Ереване состоялась презентация переведенной на армянский язык книги "Неприемлемое безразличие", которая была написана на основе масшабных архивных исследований Яира Аурона. На встрече также присутствовал бывший член израильского Кнессета и экс-министр Яир Цабан.
Как сообщается на официальном сайте президента РА, Серж Саргсян поздравил по случаю издания книги «Неприемлемое безразличие» на армянском языке и выразил благодарность Яиру Аурону за проделанную работу и бесценный вклад. Президент подчеркнул, что многие представители израильской интеллигенции всегда были рядом с армянским народом, проявляли сострадание к боли и трагедии армян, интересовались проблемами народа. Серж Саргсян отметил, что невозможно перечислить всех тех известных представителей израильской интеллигенции, которые обращались к теме Геноцида армян, в числе которых и современный израильский историк Яир Аурон.
Яир Аурон поблагодарил С. Саргсяна за теплые слова и любовь армянского народа, отметив, что все это дает ему силы для дальнейшей борьбы. Израильский историк подчеркнул, что разделяет боль армянского народа, двойную боль: во-первых, армянский народ подвергся геноциду, во-вторых,по отношению к этому ужасному преступлению проводится политика отрицания, против которого он и ряд представителей передовой интеллигенции борются. По убеждению Яира Аурона, евреи должны первыми признать Геноцид армян. Он отметил, что среди гражданского общества страны в последние годы в этом вопросе наметились положительные сдвиги. Историк выразил надежду, что это окажет влияние и на проводимую политику.
Историк Яир Аурон в своей книге аргументированно коснулся положения, политических сил, сложного баланса нравственности и прагматизма того времени двух национальных меньшинств Османской империи начала 20-го века – евреев и армян, проанализировал отношение руководителей палестинской еврейской общины и сионистского движения к Геноциду армян.