Կառավարությունը վթարային տարածքներ է նվիրո՞ւմ 07/17/2013   12:08  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կառավարությունը մտադիր է Երևանի Վարդաշեն 6-րդ փողոցի թիվ 68ա հասցեի հանրակացարանում բնակվող 3 ընտանիքներին նվիրել իրենց կողմից զբաղեցված հանրակացարանային սենյակները:
Առաջին հայացքից այս մարդասիրական քայլը, իրականում մի քիչ տարօրինակ է, քանի որ այս շենքը բավական խարխուլ վիճակում է, ու թեև դեռ պաշտոնապես վթարային չի ճանաչվել, բայց չի բացառվում, որ 1-2 տարի հետո կառավարությունն ստիպված լինի տարհանել շենքի բնակիչներին և նրանց նոր բնակարաններով ապահովել:
Հիշեցնենք, այս հանրակացարանը կառուցվել է 1965թ.-ին, որպես թիվ 24 Արհեստագործական ուսումնարանին կից հանրակացարան, այնուհետև հանձնվել է «Զիկատար» ընկերությանը, որից հետո՝ թիվ 1 կրթահամալիրին: Իսկ 1988-ից այստեղ կառավարությունը տեղավորել է նախ Ադրբեջանից փախստականներին, ապա’ երկրաշարժից տուժածներին:
Տարիների ընթացքում շենքը, սակայն, մաշվել է, կորցրել ամրությունը և բնակիչների խոսքով շենքից պարբերաբար քարեր են թափվում, պատշգամբները փլուզման վտանգ են ներկայացնում բնակիչների համար:
Շենքի վթարային լինելու մասին բնակիչները բազմիցս ահազանգել են տարբեր պետական ատյանների, այնտեղից մասնագետներ են եկել, ուսումնասիրություններ արել, բայց շենքին այդպես էլ պաշտոնապես վթարային կարգավիճակ չի տրվել: Բնակիչները մի քանի անգամ նույնիսկ կառավարության շենքի դիմաց են բողոքի ակցիա արել, բայց’ անօգուտ:
Եվ ահա, կառավարությունը ևս 3 ընտանիքի որոշել է սեփականաշնորհել իրենց խարխուլ բնակտարածքները:
Իսկ այն, որ դրանք իսկապես արժեք չունեն, թերևս հենց իրենց անմխիթար վիճակի պատճառով, հուշում է կառավարություան որոշման նախագծում նշված բնակարաններիի արժեքը. 1 քմ-ը կառավարույունը գնահատել է 7737 դրամ:
Այսպիսով, օրինակ 35 քմ-անոց բնակարանի արժեքը կազմում է 270 830 դրամ: Ի դեպ, նշենք, որ սա ամենամեծ բնակարանն է, ամենափոքրի մակերեսը 13.5 քմ է և այն արժե ընդամենը 104 460 դրամ:

Правительство Армении дарит аварийное жилье? 07/17/2013   12:53  |  Актуальная тема
Правительство РА намерено трем семьям, проживающим в общежитии N68а, расположенном на улице 6 в ереванском квартале Вардашена, подарить занятые ими комнаты в общежитии.
Этот акт милосердия на деле выглядит немного странным, поскольку это здание находится в весьма ветхом и удручающем состоянии, и, хотя официально не признано аварийным, но не исключается, что спустя год-два Правительство будет вынуждено эвакуировать жителей и обеспечить их новым жильем.
Напомним, что общежитие было построено в 1965г. как общежитие при ремесленном училище, а затем было передано компании “Зикатар”, после чего перешло образовательному комплексу N 1. В 1988г, Правительство разместило здесь сначала беженцев из Азербайджана, а затем пострадавших от Спитакского землетрясения.
За эти годы здание изрядно износилось. По словам жителей, периодически обваливаются камни. Жители опасаются, что балконы  могут обрушиться.
Постояльцы неоднократно били тревогу и сообщали об аварийном состоянии здания во всевозможные государственные инстанции. Пришли специалисты, провели исследования, однако зданию так и не присвоили официально статуса аварийного. Жители даже несколько раз проводили акцию протеста напротив здания Правительства, однако их старания не увенчались успехом.
И вот Правительство решило передать в дар еще 3 семьям их ветхие жилые помещения.
О том, что эти помещения не в цене, подсказывает стоимость жилья, указанная в решении Правительства – 1 кв.м стоит 7737 драмов.