Էդուարդ Շարմազանով. Որևէ մեկը իրավունք չունի Հայաստանի քաղաքացու հետ անհարգալից վերաբերվել 07/16/2013   14:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ցավում եմ, որ նման դժբախտ դեպք է տեղի ունեցել: Բնականաբար, մեղավորը պետք պատժվի, բայց, անկախ նրանից, թե որտեղ և ինչպիսի դեպք է, որևէ մեկը իրավունք չունի Հայաստանի քաղաքացու հետ անհարգալից վերաբերվել»,- հուլիսի 16-ի ասուլիսում հայտարարեց Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝անդրադառնալով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի Հրաչյա Հարությունյանի դեպքին, ում նախօրեին նվաստացուցիչ տեսքով, մասնավորապես՝ կանացի խալաթով, Մոսկվայում բերման էին ենթարկվել դատարան:
Հ.Հարությունյանին Ռուսաստանի Դաշնությունում մեղադրանք է առաջադրվել երթևեկության անվտանգության կամ շահագործման կանոնները խախտելու համար, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի մարդու մահ: Նրա վարած բեռնատար մեքենան մխրճվել էր ավտոբուսի մեջ, ինչի հետևանքով զոհվել է 18 մարդ:
ԱԺ փոխնախագահն ընդգծեց, որ, սակայն, մյուս կողմից էլ իրենք չեն ցանկանում «գույները շատ խտացնել, որովհետև երկու ծայրահեղություններն էլ վտանգավոր են»՝ թե դրանից մեծ աղմուկ բարձրացնելը և թե լռության մատնելը: «Մենք  պետք է կարողանանք շատ սթափ մտածողություն ցուցաբերել և հանգիստ բոլոր այդ հարցերին մոտենալ», -ասաց նա՝ հավելելով, որ «պաշտոնական Երևանը՝ ՀՀ արտգործնախարարությունը, զբաղվում է Հ.Հարությունյանի հարցով, նույնիսկ փաստաբանի հետ են փորձել կապ հաստատել»:

Эдуард Шармазанов: “Никто не имеет права обращаться с гражданином Армении неуважительно” 07/16/2013   15:35  |  Лента новостей
“Я сожалею, что произошла эта трагедия. Естественно, виновник должен быть наказан, но независимо от того, где и какой имел место случай, никто не имеет права обращаться с гражданином Армении неуважительно”, - заявил на сегодняшней пресс-конференции вице-спикер НС Эдуард Шармазанов, коснувшись случая, имевшего место с гражданином РА, которого накануне в унизительном виде, в частности в женском халате, был подвергнут приводу в суд.
Г. Арутюняну в России предъявлено обвинение в нарушении правил дорожного движения и эксплуатации транспортного средства, повлекшее по неосторожности смерть двух или более лиц. Управляемый им грузовик врезался в автобус, вследствие чего погибли 18 человек.
Вице-спикер парламента подчеркнул, что с другой стороны они не хотят сильно сгущать красок, поскольку обе крайности, как молчание, так и шум, таят в себе опасность. Мы должны суметь отнестись трезво и спокойно к этим вопросам”, - заявил он. Вице-спикер сообщил, что он связывался с представителями МИД, которые занимаются данным вопросом. Он отметил, что армянская община в России тоже обеспокоена.