Օմբուդսմենը Հ. Հարությունյանի գործով դիմել է Վլադիմիր Լուկինին 07/16/2013   12:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՄԻՊ գրասենյակից տեղեկացնում են, որ այսօր Հայաստանի օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանը պաշտոնապես դիմել է իր Ռուսաստանի գործընկերոջը՝Ռուսաստանի Դաշնության մարդու իրավունքների հարցերով լիազոր Վլադիմիր Լուկինին` Հրաչյա Հարությունյանի արժանապատվության և այլ իրավունքների պաշտպանության խնդրանքով: Ստորև ներկայացնում ենք պաշտոնական գրության ողջ տեքստը.
«Ընդունեք իմ խորին ցավակցությունները հուլիսի 13-ի սարսափելի ճանապարհատրանսպորտային պատահարի և 18 անմեղ մարդկանց վախճանի կապակցությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի Հրաչյա Հարությունյանը, որին մեղադրանք է առաջադրվել երթևեկության անվտանգության կամ շահագործման կանոնները խախտելու համար, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի մարդու մահ, հուլիսի 15-ին նվաստացուցիչ տեսքով, մասնավորապես՝ կանացի խալաթով,  բերման է ենթարկվել դատարան:
Ռուսաստանի Դաշնության Սահմանադրությունը նախատեսում է, որ մարդու արժանապատվությունը  հարգվում և պաշտպանվում է պետության կողմից և ոչինչ չի կարող այն նսեմացնելու հիմք հանդիսանալ: ՌԴ Սահմանադրության 21-րդ հոդվածը երաշխավորում է, որ արժանապատվության իրավունքը յուրաքանչյուրի իրավունքն է, որը ոչնչով սահմանափակված չէ: Օրենսդիրը, սահմանելով «ոչնչով» եզրույթը, ենթադրում է անձի արժանապատվությունը նսեմացնող ցանկացած հանգամանքների բացառում: Անձի արժանապատվության պաշտպանությունը երաշխավորված է նաև Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիայի 3-դ հոդվածով: Պետական մարմինների պաշտոնատար անձանց կողմից՝ անձի պատիվն ու արժանապատվությունը որևէ կերպ նվաստացնող գործողություններն անկախ ազգությունից, ռասայից, լեզվից, ծագումից, բնակության վայրից և այլ հանգամանքներից, անթույլատրելի են:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ միջադեպը տեղի է ունեցել Ձեր իրավասության ներքո գտնվող տարածքում, խնդրում եմ ուսումնասիրել Հ. Հարությունյանի նկատմամբ նվաստացնող վերաբերմունքի ու վերջինիս` նման տեսքով դատարան բերման ենթարկելու պատճառները, ինչպես նաև, Ձեր լիազորությունների շրջանակներում նախաձեռնել գործողություններ՝ ուղղված Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի Հրաչյա Հարությունյանին օգնություն տրամադրելուն և տեղեկացնել ինձ արդյունքների մասին:
Կարևորելով ՀՀ և ՌԴ Օմբուդսմենների միջև ձևավորված սերտ և արդյունավետ համագործակցությունը՝ կանխավ շնորհակալություն եմ հայտնում ցուցաբերած օգնության համար»:

Омбудсмен Армении обратился к Владимиру Лукину с просьбой о защите достоинства виновника аварии под Подольском Г. Арутюняна 07/16/2013   13:31  |  Лента новостей
В офисе защитника прав человека сообщают, что омбудсмен Армении Карен Андреасян официально обратился к уполномоченному по правам человека в РФ Владимиру Лукину с просьбой о защите прав и достоинства гражданина Армении Грачья Арутюняна. В заявлении, в частности, говорится:
“Примите мои глубокие соболезнования в связи с ужасным ДТП, произошедшим 13 июля, которая унесла жизни 18 невинных людей. Гражданина Армении Грачья Арутюняна, которому было предъявлено обвинение в нарушении правил безопасности дорожного движения и эксплуатации транспортного средства, что по неосторожности привело к гибели двух или более человек, 15 июля в унизительном виде, в частности, в женском халате, доставили в суд.
Конституция Российской Федерации предусматривает, что достоинство право человека уважается и защищается государством как неотъемлемая основа его прав и свобод и ничто не послужить основанием для его унижения. 21-ая статья Конституции РФ гарантирует, что право на достоинство является правом каждого, которое ничем не ограничено. Законодатель, установив понятие «ничем», подразумевает исключение всякого рода обстоятельств, унижающих человеческое достоинство. Защита достоинства личности гарантировано также 3-ей статьей Конвенции по правам человека и основных свобод. Любые унижающие честь и достоинство человека действия со стороны официальных представителей государственных органов вне зависимости от расы, национальности, языка, происхождения, места проживания и других обстоятельств недопустимы.
С учетом того, что инцидент имел место на территории, находящейся под Вашей юрисдикцией, прошу изучить факты унизительного обращения с Г.Арутюняном, и причины привода последнего в суд в подобном виде, а также и предпринять в рамках Ваших полномочий меры для предоставления помощи гражданину Армении Г.Арутюняну и проинформировать меня о результатах.
С учетом тесного и эффективного сотрудничества между омбудсменами Армении и России, заранее благодарю за оказанную помощь”, - отмечается в письме омбудсмена Армении Карена Андреасяна.