ՀՅԴ-ն դիմել է վերահաշվարկի 07/15/2013 17:51 | Ընտրական իրավունք
Պռոշյան համայնքի ղեկավարի պաշտոնում ինքնառաջադրված ՀՅԴ անդամ Վովա Սահակյանի նախընտրական շտաբը ընտրության արդյունքների վերանայման պահանջով դիմում է ներկայացրել ԿԸՀ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց Վովա Սահակյանի նախընտրական շտաբի պետ Տարոն Տոնոյանը:
Ինքը՝ գյուղապետի թենկածուն, մեզ հետ զրույցում չցանկացավ մանրամասնել, թե ինչ խախտումներ են արձանագրել դիմում ներկայացրած վստահված անձինք և խորհուրդ տվեց սպասել մինչև վաղը: «Վաղը արդյունքները կունենանք, ինչ-որ պետք է կասենք»,- խոստացավ Վովա Սահակյանը:
Հիշեցնենք. Պռոշյան համայնքում գյուղապետի արտահերթ ընտրություներ նշանակվեցին համայնքի բազմամյա ղեկավար, ազատամարտիկ Հրաչ Մուրադյանի սպանությունից հետո:
Երեկ, հուլիսի 14-ին կայացած ընտրություններում հիմնական պայքարն ընթացել է երկու թեկնածումների’ ՀՀԿ անդամ Արթուր Մուրադյանի և ՀՅԴ անդամ Վովա Սահակյանի միջև:
Նշենք, որ այս պահի դրությամբ ԿԸՀ հրապարակած նախնական արդյունքներով, Պռոշյանում 76 ձայնի առավելությամբ հաղթել է Արթուր Մուրադյանը ստանալով ընտրողների 1317 ձայն, ՀՅԴ ներկայացուցիչ Վովա Սահակյանը ստացել է 1241 ձայն, իսկ երրորդ’ անկուսակցական թեկնածու Ալեքսան Ալեքսանյանը ստացել է 178 ձայն:

Предвыборный штаб члена АРФ “Дашнакцутюн” В. Саакяна, занявшего второе место на выборах главы села Прошян, требует пересмотра результатов голосования 07/15/2013   18:32  |  Избирательное право
Предвыборный штаб члена АРФ “Дашнакцутюн”, баллотировавшегося в порядке самовыдвижения на пост главы села Прошян, подал в Центризбирком Армении заявление с требованием пересмотреть результаты выборов. Об этом ИА “”ФактИнфо сообщил начальник предвыборного штаба Вовы Саакян Тарон Тоноян.
Сам кандидат на пост сельского старосты не пожелал сообщить прокомментировать, какие нарушения зафиксировали доверенные лица, представившие заявление, и посоветовал дождаться завтрашнего дня. “Завтра у нас будут результаты голосования, тогда мы скажем все, что требуется”, - заявил он.
Напомним, внеочередные выборы в общине Прошян были назначены после убийства занимавшего долгие годы пост сельского старосты ветерана карабахской войны Грача Мурадяна.
Отметим, что по предварительным данным, обнародованным ЦИК , в сельской общине Прошян с перевесом в 76 голосов победу одержал “республиканец” Артур Мурадян. Он заручился поддержкой 1371 избирателя, а представитель АРФД Вова Саакян набрал 1241 голос. Беспартийный кандидат Алексан Алексанян получил 178 голосов.