«Ընտրությունը քոնն է» ՀԿ-ն չի դիտարկել Պռոշյանի ընտրությունները 07/15/2013   12:34  |  Ընտրական իրավունք
Պռոշյանի գյուղապետի ընտրությունների դիտարկման նպատակով գրանցված 2 դիտորդական կազմակերպություններից մեկի՝ «Ընտրությունը քոնն է» ՀԿ նախագահ Հարություն Համբարձումյանը «Փաստինֆո»- ին տեղեկացրեց, որ կազմակերպությունը հուլիսի 14-ին կայացած ընտրությունները չի դիտարկել:
ՀԿ-ի նախագահի խոսքով, թեեւ իրենք նախապես կարեւորել էին այս համայնքի ղեկավարի ընտրությունները եւ գրանցվել, սակայն իրենց դոնոր կազմակերպությունը՝ USAID-ն չի համաձայնել: Ինչպես մեկնաբանեց Հարություն Համբարձումյանը, միջազգային այս կազմակերպությունում չեն ցանկացել առանձնահատուկ ուշադրության արժանացնել Պռոշյան համայնքի ղեկավարի ընտրությունները, քանի որ մինչ այդ հանրապետության որեւէ այլ համայնքում «Ընտրությունը քոնն է» ՀԿ-ն ՏԻՄ ընտրությունների դիտարկում երբեւէ չի կատարել:
Հիշեցնենք. Նախնական արդյունքներով, կիրակի օրը Պռոշյան համայնքում կայացած ընտրություններում 76 ձայնի առավելությամբ հաղթել է գյուղապետի ՀՀԿ-ական թեկնածու  Արթուր Մուրադյանը’ ստանալով ընտրողների 1371 ձայն: Իսկ ՀՅԴ ներկայացուցիչ Վովա Սահակյանը 1241 ձայնով երկրորդ տեղում է: Երրորդ՝ անկուսակցական թեկնածու Ալեքսան Ալեքսանյանը ստացել է 178 ձայն: 61 քվեաթերթիկ անվավեր է ճանաչել:
Ընտրություների արդյունքները բողոքարկելու մտադրության մասին կողմերն առայժմ չեն շտապում հայտարարություն անել:

Общественная организация “Выбор твой” не наблюдала за внеочередными выборами главы села Прошян Котайской области Армении 07/15/2013   13:07  |  Избирательное право
Председатель одной из двух общественных организаций, зарегистрированных для осуществления наблюдательской миссии на внеочередных выборах главы сельской общины Прошян Котайской области Армении “Выбор твой” Арутюн Амбарцумян сообщил ИА “ФактИнфо”, что организация не наблюдала за состоявшимися 14 июля выборами.
По словам председателя общественной организации, хотя они и заблаговременно отметили важность выборов главы этой общины и зарегистрировались, однако их организация-донор USAID не согласилась. Как прокомментировал Арутюн Амбарцумян, в данной международной организации не пожелали удостоить выборы главы сельской общины Прошян отдельного внимания, поскольку ОО “Выбор твой” ранее не осуществляла в какой-либо из общин наблюдательскую миссия на выборах в органы местного самоуправления.
Напомним, по предварительным результатам голосования на состоявшихся 14 июля выборах главы села Прошян Котайкской области Армении с преимуществом в 76 голосов победу одержали кандидат от Республиканской партии Армении(РПА) Артур Мурадян. Он заручился поддержкой 1731 избирателя. А член АРФ “Дашнакцутюн” Вова Гаспарян набрал 1241 голос. Беспартийный кандидат Алексан Алексанян получил 178 голосов. Недействительным был признан 61 избирательный бюллетень.