Պռոշյանում և Հովիտում ոչ մեծ առավելությամբ հաղթել են ՀՀԿ թեկնածուները 07/15/2013   10:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կոտայքի մարզի Պռոշյան և Շիրակի մարզի Հովիտ համայնքների ղեկավարների հուլիսի 14-ի արտահերթ ընտրությունների քվեարկության նախնական արդյունքներով հաղթել են հանրապետականները:
Ըստ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքէջում հրապարակված արձանագրությունների՝ Պռոշյանում ՀՀԿ անդամ Արթուր Մուրադյանը ստացել է  1 317, ՀՅԴ անդամ Վովա Սահակյանը՝ 1 241, անկուսակցական, «ՀՀ նախագծերի պետական արտագերատեսչական փորձաքննություն» ՓԲԸ գլխավոր մասնագետ Ալեքսան Ալեքսանյանը՝ 178 քվե:
Պռոշյանի 3 991 ընտրողներից քվեարկությանը մասնակցել են 2 799-ը: 61 քվեաթերթիկ անվավեր է ճանաչվել:
Հովիտում ՀՀԿ-ի կողմից առաջադրված նույն կուսակցության անդամ Ավետիք Սերոպյանը ստացել է 134, իսկ նրա միակ մրցակից՝ ինքնաառաջադրված, անկուսակցական, գյուղի անասնաբույժ Ռազմիկ Հակոբյանը՝ 124 քվե:
Հովիտի  394 ընտրողներից քվեարկությանը մասնակցել են 262-ը: 4 քվեաթերթիկ անվավեր է ճանաչվել:
Ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովները քվեարկության նախնական արդյունքները կամփոփեն և կարձանագրեն մինչև հուլիսի 15-ի ժամը 14-ը: Արդյունքների վերջնական ամփոփումը կիրականցվի հուլիսի 19-ին:
Հիշեցնենք, որ Պռոշյանի նախկին գյուղապետ Հրաչ Մուրադյանը սպանվել է հրազենից ապրիլի 2-ին՝գյուղապետարանի դիմաց,իսկ Հովիտի նախկին գյուղապետ Սամվել Պետրոսյանը փետրվարի 27-ին հանկարծամահ է եղել:

На выборах глав сельских общин Прошян Котайкской области и Овит Ширакской области Армении с небольшим перевесом одержали победу “ республиканцы ” 07/15/2013   10:47  |  Лента новостей
По предварительным результатам голосования на состоявшихся 14 июля выборах глав сельских общин Прошян Котайкской области и Овит Ширакской области Армении победу одержали “республиканцы”.
Согласно протоколам, опубликованным на сайте Центральной избирательной комиссии РА, член РПА Артур Мурадян заручился поддержкой 1 317 избирателей, член АРФ “Дашнакцутюн” Вова Гаспарян набрал 1241 голос, беспартийный, главный специалист ЗАО “Государственная Вневедомственная Экспертиза Проектов Республики Армения” Алексан Алексанян получил 178 голосов.
Из 3 991 потенциального избирателя в выборах сельского старосты Прошян приняли участие 2 799. Недействительным был признан 61 избирательный бюллетень.
Выдвинувший от РПА член той же партии на выборах в сельской общине Овит Аветик Серопян набрал 134 голоса, а его единственный соперник на выборах  – самовыдвиженец, беспартийный, сельский ветеринар Размик Акопян – 124 голоса.
Из 394 избирателей Овита на выборах приняли участие 262. Недействительными признаны 4 бюллетеня.
Окружные избирательные комиссии подведут предварительные итоги выборов и запротоколируют их до 14.00 15 июля. Результаты голосования будут окончательно обобщены 19 июля.