ՄԱԿ-ը որոշել է պաշտպանել Էդուարդ Սնոուդենին 07/13/2013   17:34  |  Միջազգային լրահոս
Միացյալ ազգերի կազմակերպությունը (ՄԱԿ) որոշել է պաշտպանել այն անձնաց,ովքեր բացահայտում են մարդու իրավունքի խախտումներ: Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների Գերագույն կոմիսար Նավանեթհեմ Փիլեյը: Այսպիսով, ՄԱԿ-ը անցավ ԿՀՎ-ի նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենի կողմը, մարդու, ով  ամբողջ աշխարհին պատմել է հատուկ ծառայությունների գաղտնի մեթոդների մասին, գրում է ռուսական «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» պարբերականը:
իլեյի խոսքերով հետապնդումը ոչ մի ընդհանուր բան չունի մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ: Ըստ նրա յուրաքանչյուր մարդ իրավունք ունի իր անձնական կյանքը պաշտպանել այդպիսի միջամտություններից, հաղորդում է «ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ»-ը:
Այն փաստից հետո երբ Սնոուդենը հանրությանը տեղեկացրեց հատուկ ծառայությունների խիստ գաղտնի «PRISM» պլանի մասին, ամերիկյան իշխանությունները սկսեցին  հետապնդել նրան: Հայրենիքում նրա նկատմամբ առաջադրվեց  լրտեսության  և պետական ունեցվածքի մեղադրանք:
Հունիսի 23-ին Էդվարդ Սնոուդենը Հոնկոնգից  ժամանեց Մոսկվա և արդեն մի քանի շաբաթ է ինչ ապրում է Ռուսաստանի մայրաքաղաքի «Շերեմետևո» օդանավակայանի տրանզիտային գոտում, որտեղ էլ նախօրեին կայացավ նրա հանդիպումը  իրավապաշտպանների հետ:
Այդ հանդիպման ընթացքում ԱՄՆ ԿՀՎ-ի նախկին աշխատակիցը համաձայնվեց կատարել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ԱՄՆ-ին չվնասելու պահանջը: Նա Ռուսաստանից խնդրել է ժամանակավոր ապաստան:

ООН встала на сторону экс-сотрудника ЦРУ Сноудена 07/13/2013   18:00  |  Международные новости
Организация Объединенных Наций (ООН) решила встать на защиту тех лиц, которые разоблачают нарушения прав человека. Об этом пишет “Комсомольская правда” со ссылкой на Верховный комиссар ООН по правам человека Наванетхем Пиллэй. Таким образом, ООН встала на сторону бывшего сотрудника ЦРУ Эдварда Сноудена - человека, который рассказал всему миру о секретных методах работы спецслужб.
По словам Пиллэй, слежка не имеет ничего общего с соблюдением прав человека. Кроме того, она добавила, что каждый человек имеет право на защиту от такого вмешательства в личную жизнь, передает “КП” со ссылкой на ИТАР-ТАСС.
Напомним, в начале июня в СМИ появилась информация о строго засекреченной интернет-программе под кодовым названием PRISM, в рамках которой ФБР и АНБ получают конфиденциальную информацию от крупнейших IT-компаний. Позже выяснилось, что источником секретной информации стал 29-летний сисадмин Эдвард Сноуден – бывший сотрудник ЦРУ.
После того, как Сноуден передал журналистам информацию о тотальной слежке американских спецслужб за пользователями Интернета по всему миру, власти США начали преследовать его. На родине против программиста выдвинуто обвинение в шпионаже и краже государственной собственности.
А 23 июня стало известно о том, что разоблачитель прилетел из Гонконга в Москву. При этом он до сих пор находится в транзитной зоне столичного аэропорта «Шереметьево». Именно там он накануне впервые пообщался с правозащитниками.
На встрече экс-агент согласился выполнить условие, поставленное российским лидером - перестать вредить США. При этом бывший агент ЦРУ просит предоставить ему временное убежище и до тех пор, пока вопрос не будет решен, разрешить ему свободно перемещаться по территории РФ. Затем он надеется получить постоянное убежище в одном из латиноамериканских государств.