Նախագահը ներկա է գտնվել «Թուֆենկյան ավանդական Երևան» հյուրանոցային համալիրի բացմանը 07/12/2013   19:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ներկա է գտնվել «Թուֆենկյան ավանդական Երևան» հյուրանոցային համալիրի բացման արարողությանը: Այն «Թուֆենկյան ավանդական հյուրանոցներ» ծրագրի շրջանակներում կառուցված չորրորդ հյուրանոցն է Հայաստանում: Հանրապետության Նախագահը շրջել է հյուրանոցային համալիրում, ծանոթացել միջազգային բոլոր չափանիշներին համապատասխան և հին ավանդական ոճով կառուցված հյուրանոցի պայմաններին, առաջարկվող ծառայությունների որակին և ստեղծված աշխատատեղերին:
ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության տեղեկացմամբ՝ շրջայցի ընթացքում Նախագահին ներկայացրել են, որ մայրաքաղաքի «Թուֆենկյան ավանդական Երևան» hյուրանոցային համալիրի նախագծման աշխատանքներին մասնակցություն են ունեցել հայ և ամերիկացի հայտնի ճարտարապետներ և դիզայներներ: Հյուրանոցի ոճը, ներքին հարդարանքը, կահավորանքը, խոհանոցը համապատասխանում են Թուֆենկյան ընկերության գաղափարախոսությանը` հին ավանդական ոճի պահպանման միջոցով հասնել ժամանակակից հարմարավետության և բարձր որակի: Հյուրանոցը կառուցվել է 19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարասկզբին հատուկ երևանյան ճարտարապետության ոգով՝ սև տուֆից, նարնջագույն տուֆի համադրմամբ:
Նշվել է, որ «Թուֆենկյան Հոսփիթալիթի» ընկերությունը այսպիսի ձեռնարկների իրագործմամբ նպատակ ունի ստեղծել ավանդական հյուրանոցների այնպիսի համակարգ, որտեղ Հայաստանի բնաշխարհը, հազարամյա հայկական մշակույթն ու ավանդույթները, ինչպես նաև բարձրակարգ, միջազգային հյուրանոցային չափանիշները ներդաշնակ ամբողջություն կկազմեն և համապատասխանաբար կնպաստեն հյուրանոցներին հարող շրջանների տնտեսական և մշակութային զարգացմանը: Ծրագրի նպատակներից է նաև օտարերկրացիներին Հայաստանը ներկայացնել իր հնագույն ավանդույթներով, ճարտարապետությամբ, արհեստներով, պատմամշակութային հուշարձաններով, գեղատեսիլ բնությամբ և ավանդական խոհանոցով:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է համալիրի բացման կապակցությամբ, ողջունել նման նախաձեռնությունները և հաջողություններ մաղթել «Թուֆենկյան Հոսփիթալիթի» ընկերությանը՝ հետագա ծրագրերի իրականացման գործում:

Президент Армении присутствовал на церемонии открытия гостиничного комплекса «Туфенкян традиционный Ереван» 07/12/2013   20:58  |  Лента новостей
Президент Серж Саргсян сегодня присутствовал на церемонии открытия гостиничного комплекса «Туфенкян традиционный Ереван». Об этом сообщает пресс-служба Президента Армении. Это четвертая гостиница, построенная в Армении в рамках программы «Традиционные гостиницы Туфенкян». Президент Республики обошел гостиничный комплекс, ознакомился с условиями в гостинице, построенной в соответствии со всеми международными стандартами и в традиционном старом стиле, с качеством предлагаемых услуг и созданными рабочими местами.
В ходе посещения гостиницы Президенту сообщили, что в работах по проектированию гостиничного комплекса «Туфенкян традиционный Ереван» участвовали известные армянские и американские архитекторы и дизайнеры. Стиль гостиницы, внутренняя отделка, обустройство и кухня соответствуют идеологии компании «Туфенкян» - посредством сохранения старого традиционного стиля достичь современного комфорта и высокого качества. Гостиница построена в особом стиле ереванской архитектуры конца 19-го и начала 20-го веков: из черного туфа, в сочетании с туфом оранжевого цвета.
Было отмечено, что компания «Туфенкян Хоспиталити» посредством подобных инициатив имеет целью создать такую систему традиционных гостиниц, где природный мир Армении, древняя армянская культура и традиции, а также высококлассные, международные гостиничные стандарты составят гармоничную совокупность и соответственно будут способствовать экономическому и культурному развитию прилегающих к гостиницам районов. Целями программы также являются представление иностранцам древнейших традиций Армении, ее архитектуры, ремесел, культурно-исторических памятников, живописной природы и традиционной кухни.
Президент Серж Саргсян поздравил с открытием комплекса, приветствовал такие инициативы и пожелал успехов компании «Туфенкян Хоспиталити» в деле реализации дальнейших программ.