Դեդ Հասանի երբեմնի հակառակորդը դատապարտվեց 8 տարվա ազատազրկման 07/12/2013 17:41 | Միջազգային լրահոս
Այսօր Նիժնի Տագիլի Տագիլստրոևսկի շրջանային դատարանը 8 տարվա ընդհանուր ռեժիմի ազատազրկման է դատապարտել Կարո մականունով, 54-ամյա քրեական հեղինակություն Քոռ-Օղլի Մամեդովին, հաղորդում է Սվերդլովսկի մարզի դատախազության պաշտոնական կայքը:
Մամեդովը դատապարտվել է ռեկետի և անօրինական ձևով «Տագիլօպտորգ» ԲԲԸ-ի հսկիչ արժեթղթերին և հիմնադիր կապիտալի 56 տոկոսին տիրանալու փորձ կատարելու համար:
Աճուրդի ժամանակ, այդ գործարքին չմասնակցելու Մամեդովի պահանջներին հակառակ, տեղացի մի գործարար ձեռք է բերում ձեռնարկության արժեթղթերի 37 տոկոսը: Օրենքով գողը ոչ մի կերպ չի կարողանում ներել տեղացի գործարարի այդ հանդգնությունը և ամիսներ շարունակ հետապնդում է նրան, ենթարկում ծեծի, սպառնում, որ կոչնչացնի նրա ունեցվածքը:
Բացի այդ նա պահանջում է իրեն տալ ձեռք բերած արժեթղթերի 9 տոկոսը, որը գումարային արտահայտությամբ կազմում էր 4 մլն ռուբլի: Դա հնարավորություն կտար նրան իր վերահսկողությունը տարածել ձեռնարկության վրա: Բացի այդ իրեն պատճառած անհանգստությունների համար Մամեդովը գործարարից պահանջում է, որ իրեն ամեն ամիս վճարի 1 մլն ռուբլի:
Ի վերջո, գործարարի բողոքի հիմքով իր դեմ հարուցված քրեական գործի քննության արդյունքում «օրենքով գողը» կանգնեց դատական պատասխանատվության առջև:ՌԴ քրեական օրենսգրքի «շորթում» հոդվածի հատկանիշներով նա դատապարտվեց 8 տարվա ազատազրկման:
Նրա նկատմամբ արձակված դատավճիռը դեռ օրինական ուժի մեջ չի մտել, հաղորդում է «newsru.com»-ը:
Նշենք, որ Կարոյի անունը հիշատակվում է՝ կապված քրեական հեղինակությունների Եկատերինբուրգում 2004թ. սեպտեմբերի 15-ին կայացած հավաքի հետ: Այդ հավաքը քաղաքական մեծ աղմուկ առաջացրեց, քանի որ «սխոդկային» մասնակցում էր Եկատերինբուրգի քաղաքային դումայի անդամ ընտրված, «Ուրալմաշ» խմբավորման ղեկավար Ալեքսանդր Խաբարովը:
Այդ ժամանակ քրեական հեղինակությունները փորձում էին միացյալ ուժերով հակադրվել Մոսկվայից սկսված ազդեցության վերաբաշխման գործընթացին: «Գողական ուղղահայաց իշխանության» օգտին էր հանդես գալիս ընթացիկ տարվա սկզբներին սպանված Ասլան Ուսոյանը (Դեդ Հասանը), իսկ Մոսկվայից անկախ, առանձին գործելու կողմնակիցներից մեկը հենց Կարոն էր: Այդ հակամարտությունն ավարտվեց այն բանով, որ Դեդ Հասանը նրան զրկեց «գողականի թագից»: Թեև պետք է նշել, որ այդպիսի որոշման հետ ոչ բոլոր հեղինակություններն էին համաձայն:
Ավելացնենք, որ «Մոսկվային հակադրվելու պատճառով» տխուր վախճան ունեցավ նաև Ալեքսանդր Խաբարովը: Նա ձերբակալվեց, իսկ հետո մենախցում հայտնաբերվեց կախված:

Некогда соперник “Деда Хасана” уральский вор в законе по кличке Каро, вымогавший у бизнесмена акции, отправится за решетку на восемь лет 07/12/2013   18:42  |  Международные новости
В пятницу Тагилстроевский районный суд Нижнего Тагила вынес приговор 54-летнему криминальному авторитету Кор-Оглы Мамедову по кличке Каро. За рэкет и попытку завладеть контрольным пакетом акций одного из предприятий вор в законе проведет за решеткой восемь лет. Отбывать наказание он будет в исправительной колонии общего режима, сообщает newsru.com со ссылкой на официальный сайт прокуратуры Свердловской области.
Как следует из материалов дела, в июне 2009 года Кор-Оглы Мамедов узнал о назначенном администрацией Нижнего Тагила специализированном аукционе по продаже пакета акций ОАО "Тагилоптторг" в количестве 56% от уставного капитала. "Желая завладеть контрольным пакетом акций и получить кворум при проведении общих собраний акционеров, мужчина решил приобрести большую часть указанных ценных бумаг", - говорится в пресс-релизе.
Поскольку в аукционе собирался принять участие местный бизнесмен, Мамедов предложил ему отказаться от торгов, а также предоставить ему заем на 6 миллионов рублей для покупки желанных акций. Однако коммерсант отверг предложение вора в законе, и по результатам торгов его компания приобрела 37% ценных бумаг.
После этого Мамедов на протяжении нескольких месяцев (с августа по октябрь 2010 года) избивал потерпевшего, угрожал ему уничтожением либо повреждением его имущества. Также он требовал передать ему 9% акций компании стоимостью более 4 миллионов рублей, необходимых для получения контроля над организацией. Кроме того, криминальный авторитет требовал передавать ему по 1 миллиону рублей ежемесячно "за доставленные неудобства".
"На период предварительного следствия и судебного разбирательства в отношении потерпевшего и свидетеля применялись меры государственной защиты, поскольку в их адрес поступали анонимные угрозы. Так, у свидетеля была сожжена автомашина", - передает издание со ссылкой на прокуратуру.
В итоге вору в законе Каро инкриминировали п."б" ч.3 ст.163 УК РФ (вымогательство). Вынесенный ему приговор в законную силу еще не вступил.
Имя Каро упоминалось в связи с криминальной сходкой в Екатеринбурге 15 сентября 2004 года. Она вызвала политический скандал, так как в ней принял активное участие главарь группировки "Уралмаш" Александр Хабаров, ставший депутатом екатеринбургской городской думы. Тогда криминальные авторитеты пытались коллективно противостоять переделу сфер влияния, затеянному из Москвы. За "воровскую вертикаль власти" выступал убитый в начале этого года Аслан Усоян по кличке Дед Хасан, а одним из главных "воров-сеператистов" был как раз Каро. Это противостояние закончилось тем, что сторонники Деда Хасана "развенчали" Мамедова, лишив его "воровской короны". Правда, с таким решением согласились далеко не все.
Печально закончилось "противостояние с Москвой" и для Александра Хабарова. Он был арестован, а потом найден повешенным в камере, пишет newsru.com.