Հստակեցվել է բժշկասոցիալական փորձաքննության իրականացման կարգը 07/12/2013   11:35  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Հուլիսի 13-ից ուժի մեջ են մտնում «Բժշկասոցիալական փորձաքննության իրականացման կարգը հաստատելու մասին» կառավարության 2006 թ.-ի մարտի 2-ի որոշման հավելվածում կատարված լրացումներն ու փոփոխությունը:
Կառավարության հունիսի 20-ի որոշմամբ կատարված լրացումներով, կանոնակարգվում է հեռակա բժշկասոցիալական փորձաքննության իրականացման կարգն այն դեպքերում, երբ hաշմանդամը բուժման նպատակով գտնվում է Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս:
Մասնավորապես, սահմանվում է, որ հեռակա փորձաքննությունն իրականացվում է, եթե հաշմանդամություն ունեցող անձն իր նախորդ բժշկասոցիալական փորձաքննությունն անցել է իր մշտական բնակության վայրում: Հեռակա փորձաքննության արդյունքում հաշմանդամությունն անժամկետ չի սահմանվում:.
Բացի այդ, կառավարությունը նաև կանոնակարգել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի սահմանած` համալիր (ինտեգրված) սոցիալական ծառայությունների տարածքային կենտրոնի առկայության դեպքում բժշկասոցիալական փորձաքննական հանձնաժողով դիմելու կարգը:
Համաձայն մինչ այժմ գործող կարգի՝ փորձաքննական խորհրդատվության համար նախատեսված է 5 աշխատանքային օր, սակայն երբեմն  փորձաքննվող անձինք սահմանված ժամկետում հնարավորություն չեն ունենում համապատասխան ստորաբաժանման կողմից ստանալ խորհրդատվություն, ինչի հետևանքով տարածքային մարմինը որոշում է կայացնում  առանց խորհրդատվության:
Սուբյեկտիվ մոտեցումներից խուսափելու համար սահմանվել է, որ եթե նախատեսված ժամկետում փորձաքննվող անձը չի ստացել փորձաքննական խորհրդատվություն, ապա վարչական վարույթը կասեցվում է և փորձաքննական որոշումը կայացվում է համապատասխան ստորաբաժանման կողմից  անձի  խորհրդատվություն ստանալուց հետո:

Правительство Армении уточнило порядок проведения медико-социальной экспертизы 07/12/2013 11:53 | Информационная платформа
По дополнениям, утвержденным решением правительства РА от 20 июня, регулируется порядок осуществления заочной медико-социальной экспертизы в том случае, если лицо с инвалидностью с целью прохождения лечения находится за пределами Республики Армения.
В частности, предусмотрено, что заочная экспертиза проводится, если лицо с инвалидностью прошло предыдущую медико-социальную экспертизу по месту жительства.
Кроме того, Правительство также отрегулировало порядок обращения в медико-социальную экспертную комиссию в случае наличия комплексных (интегрированных) территориальных центров социального обслуживания.
Согласно действующему по сей день порядку, для получения консультации эксперта предусмотрено 5 рабочих дней, однако иногда лица, проходящие экспертизу, в установленные сроки не имеют возможности получить консультацию соответствующих подразделений, вследствие чего территориальный орган принимает решение без проведения консультации.
Во избежание субъективных подходов установлено, что, если лица, проходящие экспертизу, в установленные сроки, не проконсультировались, то административное производство прекращается и экспертное решение выносится соответствующим подразделением после того, как лицо проконсультировалось.