Հայկ Ալումյանի բողոքը զինդատախազությունը թողել է առանց քննության 07/11/2013 14:53 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Արտակ Բուդաղյանին տուժող ճանաչելու մասին միջնորդության քննարկումը հետաձգելու քննիչի որոշման դեմ փաստաբան Հայկ Ալումյանի բողոքը զինդատախազությունը թողել է առանց քննության։ Այս մասին «Փաստինֆո» -ին հայտնեցին զինվորական դատախազությունից՝ տեղեկացնելով, որ փաստաբանն արդեն ծանուցվել է։
Զինդատախազության տրամադրած տեղեկատվության համաձայն, 20.06.2013թ. Արտակ Էմիլի Բուդաղյանը դիմում է ներկայացրել ՀՀ ՊՆ ՔԾ ՀԿԳ քննչական բաժնի ՀԿԳ քննիչ Ա. Ղազարյանին և խնդրել իրեն ճանաչել տուժող, միաժամանակ հայտնելով, որ ցանկանում է որպեսզի իր ներկայացուցիչը հանդիսանա Հայկ Ալումյանը:
Օրենքով սահմանված ընթացակարգով ՀՀ ՊՆ ՔԾ ՀԿԳ քննիչ Ա. Ղազարյանը, անհապաղ քննության առնելով դիմողի պահանջը, 24.06.2013թ. պատճառաբանված որոշում է կայացրել դատավարության մասնակից ճանաչելու պահանջի լուծումը հետաձգելու մասին, և ընդունված որոշման մասին անմիջապես ծանուցվել է դիմողը և նրան է ուղարկվել համապատասխան որոշման պատճենը:
10.07.2013թ. ՀՀ զինվորական դատախազությունում ստացվել է ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված դիմող Ա. Բուդաղյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Հայկ Ալումյանի բողոքը դատավարության մասնակից ճանաչելու պահանջի լուծումը հետաձգելու մասին քննիչի որոշման դեմ, խնդրանքով՝ վերացնել ՀԿԳ քննիչ Ա. Ղազարյանի 24.06.2013թ. չպատճառաբանված որոշումը և ցուցում տալ քննիչին՝ Արտակ Էմիլի Բուդաղյանի պահանջի վերաբերյալ կայացնել պատճառաբանված որոշում:
«Քննիչի նշված որոշումը վիճարկելու նպատակով ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված փաստաբանի բողոքը թողնվել է առանց քննության, որի մասին ծանուցվել է փաստաբան Հայկ Ալումյանին: Բողոքը չի քննարկվել, քանի որ փաստաբանը ղեկավարվելով ՀՀ քր.դատ.օր-ի 103-րդ հդվածով քննիչի որոշումը բողոոքարկել է վերադաս դատախազին, այնինչ` ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 100-րդ հոդվածի 3-րդ մասը սահմանում է, տվայլ որոշումը` դատավարության մասնակից ճանաչելու պահանջի լուծումը հետաձգելու մասին, դրա պատճենն ստանալուց 5 օրվա ընթացքում դիմողը պետք է բողոքարկի դատարան: Հետևաբար, քանի որ տվյալ որոշումը կարող էր բողոքարկվել բացառապես դատարան, ուստի ՀՀ գլխավոր դատախազը չէր կարող քննարկման առարկա դարձնել այն»,- հայտնեցին զինդատախազությունից՝ ընդգծելով, որ դատավարության մասնակիցների իրավունքների պատշաճ պաշտպանությունը առաջին հերթին ենթադրում է օրենքով սահմանված ընթացակարգերի հստակ պահպանումը:

Военная прокуратура Армении оставила без рассмотрения жалобу адвоката Артака Будагяна 07/11/2013 16:21 | Актуальная тема
Военная прокуратура оставила без рассмотрения жалобу адвоката Айка Алумяна против решения следователя, согласно которому рассмотрение ходатайства о признании Артака Будагяна потерпевшим было отложено. Об этом ИА “ФактИнфо” сообщили в Военной прокуратуре Армении, заявив,что адвокат уже оповещен.
Согласно предоставленной Военной прокуратурой информации, 20.06.2013г. Артак Эмилевич Будагян подал заявление следователю ОВД следственного отдела ОВД следственной службы МО РА А. Казаряну и просил признать его потерпевшим, в то же время заявив, что желает, чтобы в качестве его представителя выступил Айк Алумян.
В порядке процедуры, предусмотренной законом, следователь А. Казярян, взяв немедленно на рассмотрение требование заявителя, 24.06.2013г. вынес мотивированное решение отложить вопрос касательно разрешения требования о признании его участником судебного процесса. О принятом решении сразу же был уведомлен заявитель, которому была направлена копия соответствующего решения.
10.07.2013г. в Военную прокуратуру Армении поступила адресованная генпрокурору РА жалоба представителя заявителя А. Будагяна адвоката Айка Алумяна против решения следователя о переносе рассмотрения вопроса касательно разрешения требования о признании участником судебного процесса с просьбой аннулировать немотивированное решение следователя А. Казаряна от 24.06.2013г. и дать указания следователю вынести мотивированное решение относительно требования Артака Эмилевича Будагяна.
“С целью оспаривания решения следователя адресованная генпрокурору жалоба адвоката была оставлена без рассмотрения, о чем был уведомлен адвокат Айк Алумян. Жалоба не была рассмотрена, поскольку адвокат, руководствуясь ст.103 Уголовно-процессуального кодекса, опротестовал решение следователя прокурору, между тем как ч.3 ст. 100 Уголовно-процессуального кодекса гласит, что заявитель должен в течение 5 суток по получении копии постановления о переносе разрешения данного требования обжаловать его в суде. Следовательно, поскольку это решение могло быть оспорено исключительно в суде, генпрокурор не мог сделать его предметом обсуждения”, - сообщили в Военной прокуратуре, подчеркнув, что надлежащая защита прав участников судебного процесса, в первую очередь, подразумевает четкое соблюдение установленных законом процедур”.