Ահազանգ. Տաքսի ծառայությունները թանկացրել են փոխադրման վճարը 07/10/2013   15:19  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Երեկվանից արդեն նկատելի է գազի գնի բարձրացման հետևանքով հացամթերքի շուկայում 10-20 դրամով  թանկացումներ», այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց  «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ հիմնադիր նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը:
Վերջինս  նաև փաստեց, որ գազալցակայաններում գազի գինը ևս թանկացել է նախապես սպասված 5-10 տոկոսի փոխարեն՝ 15- 20 տոկոս: Այդուհանդերձ «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ հիմնադիր նախագահն ավելի ցավալի է համարում տրանսպորտի գնի թանկացման վերաբերյալ քննարկումները` նշելով, թե այսօր առավոտյան սպառողներից ահազանգեր են ստացել, որ տաքսիները «մինիմալի» համար 1000 դրամ են վերցնում:
Պիպոյանը վստահ է, որ թե՛ գազի և թե՛ էլեկտրաէներգիայի գինը շատ ավելի կբարձրանար,  եթե հանրային վերահսկողություն չլիներ. «միանշանակ պետությունը այսքան սուբսիդավորում չէր անելու, եթե հանրային ճնշում չլիներ»:
«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող»  ՀԿ հիմնադիր նախագահի խոսքով,  թե՛ արտադրողները և  թե՛ գործարարները պետք  հասարակության առջև  հաշվետու լինեն, եթե անգամ 3 տոկոսի թանկացում կա:

Жители Армении бьют тревогу: такси-сервисы повысили цены на минимальный проезд до 1000 драмов 07/10/2013   16:46  |  Актуальная тема
Уже со вчерашнего дня наблюдается рост цен примерно на 10-20 драмов на рынке хлебобулочных изделий. Об этом в ходе встречи с журналистами заявил основатель и председатель общественной организации «Осведомленный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян.
Он также констатировал, что газ в газозаправочных станциях подорожал вместо ожидаемых 5-10 процентов на 15-20%. Тем не менее председатель общественной организации «Осведомленный и защищенный потребитель» считает гораздо более болезненному обсуждения в связи с ростом цен на проезд в общественном транспорте, отмечая, что сегодня утром позвонившие им граждане сообщили, что таксисты за минимальный проезд берут с клиента 1000 драмов.
Пипоян уверен, что цены на газ и электроэнергию взмыли бы выше, если не было общественного контроля: однозначно, по мнению Б. Пипояна, что государство не просубсидировало бы газ в этом объеме, если не было бы давления со стороны общества.
По словам Б. Пипояна, как производители, так и предприниматели должны отчитываться перед обществом, даже если имело место трехпроцентное подорожание.