Խարդախություն՝ Գերմանիա տեղափոխելու պատրվակով 07/09/2013   11:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Թվով 8 քաղաքացիների Գերմանիա տեղափոխելու համար  Սմբատ Գաբրիելյանը վերցրել է շուրջ 33 հազար դոլար, և, ըստ նախաքննական մարմնի, տիրացել։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի  3-րդ մասի առաջին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն: Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Ըստ մեղադրանքի, նա՝   չարաշահելով Քյարամ Դարդարյանի և Մուրազ Խուդոյանի վստահությունը, Էլմիրա Սարդարյանին, ամուսնու` Ասադ Թամոյանի և երկու երեխաների` Մահմուդ և Լիանա Թամոյաններին, ինչպես նաև Կարեն և Թեհմինե Խուդոյաններին Ուկրաինայի Հանրապետության միջոցով տարանցիկ Գերմանիայի Հանրապետության տեղափոխելու պատրվակով 2010թ. փետրվար ամսին Քյարամ Սարդարյանից պահանջել և ստացել է 8.197.090 ՀՀ դրամին համարժեք 21.500 ԱՄՆ դոլար, իսկ Մուրազ Խուդոյանից` 4.384.490 ՀՀ դրամին համարժեք 11.500 ԱՄՆ դոլար, սակայն չկատարելով խոստումը խաբեությամբ տիրացել է ընդհանուր 12.581.580 ՀՀ դրամին համարժեք 33.000 ԱՄՆ դոլար առանձնապես խոշոր չափերի գումարին:
Գործն ընդունվել է Երևանի  Կենտրոն և Նորք-Մարաշ  վարչական շրջանների դատարանի դատավոր Գագիկ  Պողոսյանի վարույթ:

В Ереване мошенник пытался под предлогом переправки в Германию 8 граждан прикарманить 33 тыс. долларов 07/09/2013   12:49  |  Лента новостей
Смбат Габриэлян для того, чтобы переправить в Германию 8 граждан, взял у них около 33 тыс. долларов и, согласно следствию, завладел этими деньгами. Ему предъявлено обвинение по признакам деяния, предусмотренного п. 1 ч.3ст. 178 УК РА (”мошенничество в особо крупном размере”). В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. )
Согласно обвинению, он, злоупотребив доверием Кярама Сардаряна и Мураза Худояна, под предлогом перевозки Эльмиры Сардарян, ее супруга Асада Тамояна и двоих детей – Махмуда и Лианы Тамоян, а также Карена Ходуяна и Техмине Худоян в Германию через Украину в феврале 2010г. потребовал от Кярама Сардаряна и получил 21. 500 долларов, что эквивалентно 8.197.090 драмам, а от Мураза Худояна - 11.500 долларов, что эквивалентно ` 4.384.490 драмам, однако не выполнил свое обещание и прикарманил обманным путем в общей сложности 33.000 долларов (12.581.580 драмов).
Дело принято к производству судьи суда общей юрисдикции столичных округов Кентрон и Норк-Мараш Гагика Погосяна.