3 600 եվրո` եվրոպական դատարանի վճռով 07/09/2013 13:56 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարությունը պարտավոր է 3 600 եվրոին համարժեք դրամ վճարել սեփական քաղաքացուն նրա իրավունքը խախտելու համար: Այսպիսի պահանջ է ներկայացվել ՀՀ-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2013 թվականի փետրվարի 19-ին կայացրած վճռով:
Այս գումարը մինչև օգոստոսի 19-ը պետությունը պարտավոր է վճարել սեփական քաղաքացուն` Էմիլիա Մելիքյանին` դեռևս 10 տարի առաջ նրա իրավունքը խախտելու համար:
Բանն այն է, որ 1986-2005թթ-ին Էմիլիա Մելիքյանն աշխատել է «Պարեն» գիտաարտադրական և նախագծային ՊՓԲԸ-ում: Եվ երբ պետությունը որոշում է կայացրել մասնավորեցնել հիմնարկը, Էմիլիա Մելիքյանն ու իր աշխատակիցները դիմել են կառավարությանը` պահանջելով, որ գույքը մասնավորեցվի իրենց` ուղղակի վաճառքի միջոցով:
Կառավարությունից կոլեկտիվին տեղեկացրել են, թե ընդունված որոշման համաձայն մասնավորեցումը կատարվելու է բաց մրցույթի միջոցով և որ իրենք կարող են մասնակցել դրան:
Սակայն կառավարությունը հրապարակավ ընդունել է մի որոշում, իսկ նախագահի վավերացմանն է ներկայացվել մեկ այլ տեքստ, որտեղ մրցույթին վերաբերող պարբերությունը փոխարինվել է երրորդ անձին ուղղակի վաճառքի միջոցով մասնավորեցնելու մասին պարբերությամբ:
Հետևանքը եղել է այն, որ կոլեկտիվը զրկվել է մասնավորեցման գործընթացին մասնակցելուց:
ՀՀ դատական ատյանները սպառելուց հետո Էմիլիյա Մելիքյանը 2006թ-ի հունվարի 29-ին դիմել էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան` պահանջելով ճանաչել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ (դատարանի մատչելիության իրավունք) և 13-րդ հոդվածների (իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոց), ինչպես նաև կոնվենցիային կից Թիվ 1 Արձանագրության 1-ին հոդվածի (սեփականության իրավունք) խախտումները:
Եվ ահա, 7 տարի անց եվրոպական դատարանը վճիռ է կայացրել արձանագրելով Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին կետի (դատարանի մատչելիության իրավունք) խախտումը:
Ու թեև Էմիլիա Մելիքյանի գանգատի մնացած մասը ԵԴ-ը մերժել է, բայց նույնիսկ այս մի կետի խախատումը ՀՀ-ի բյուջեին արժեցավ 3 600 եվրո:

ЕСПЧ обязал Правительство Армении выплатить гражданке компенсацию в размере 3600 евро за ущемление права 07/09/2013   15:45  |  Лента новостей
Правительство Армении обязано выплатить эквивалентные 3 600 евро драмов гражданину за нарушение его права. Такое требование предъявил Европейский суд по правам человека в РА по решению от 19 февраля 2013г.
Эту сумму государство обязано выплатить до 19 августа гражданке Эмилии Меликян за попранное еще в 2010 году право.
Дело в том, что Эмилия Меликян с 1986 по 2005гг. работала в научно-производственном и проектном ГЗАО, и, когда государство приняло решение приватизировать учреждение, Эмилия Меликян и ее коллеги обратились в Правительство с требованием приватизировать имущество путем прямой адресной продажи.
В Правительстве сообщили коллективу, что в соответствии с принятым решением приватизация будет осуществляться путем открытого тендера и что они могут принять в нем участие.
Однако Правительство публично приняло одно решение, а на ратификацию президенту РА представило иной текст, в котором параграф, касающийся тендера, был заменен на параграф о приватизации путем продажи третьему лицу.
Как следствие, коллектив лишился возможности принять участие в процессе приватизации.
Эмилия Меликян, исчерпав все судебные инстанции Армении, 29 января 2006г. обратилась в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) с требованием признать факт нарушения ст. 6 Европейской конвенции по правам человека(право на доступность правосудия) и ст. 13(эффективные средства правовой защиты) , а также ст. 1 Протокола N1 к Конвенции(право на собственность).
И вот спустя 7 лет Европейский суд вынес решение, констатировав нарушение п.1ст. 6 Конвенции(“права на доступность правосудия”).
И, хотя остальную часть жалобы Эмилии Меликян Евросуд отклонил, однако только нарушение одного пункта обошлось госбюджету РА в 3 600 евро.