Ընդդիմությունը չի շտապում կողմնորոշվել 07/08/2013   15:38  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հինգշաբթի օրը՝ հուլիսի 4-ին ՀՀԿ գործադիր նիստից հետո հայտարարվեց Սյունիքի մարզպետի պաշտոնում թիվ 38 ընտրատարածքից մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված հանրապետական պատգամավոր Վահե Հակոբյանին Սյունիքի մարզպետի պաշտոնում նշանակելու մասին:
Փաստորեն, առաջիկայում արդեն թափուր պատգամավորական աթոռ է մնալու, այն էլ այնպիսի մի ընտրատարածքում, որտեղից ընտրվելու ընդդիմության ջանքերը մշտապես անհաջողության են մատնվել:
Հիշեցնենք. Մարզպետի պաշտոնում առաջադրված Վահե Հակոբյանը, ով «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի» տնօրեն Մաքսիմ Հակոբյանի որդին է, Սյունիքի մարզից ԱԺ պատգմավոր է ընտրվել 3 անգամ՝ 2004-2007թթ, 2007-2012թթ և 2012-ի մայիսի 31-ից մինչ օրս:
Վահե Հակոբյանը դեռ շարունակում է պատգամավր մնալ, իսկ քաղաքական կուսակցույուններն էլ, թերևս, չեն շտապում թիվ 38 ընտրատարաքում թեկնածու առաջադրելու վերաբերյալ որոշում կայացնել:
Ընդդիմադիր կուսակցություններից ի պատասխան այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցի, նշեցին, որ այդ թեմայով քննարկումներ դեռ չեն եղել:
Իսկ ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը նաև հիշեցրեց, որ այս ընտրատարածքում ընդդիմությունը մշտապես պարտություն է կրել, քանի որ ընտրություններն անցել են խայտառակ խախտումներով:
«Ժառանգության» մամուլի խոսնակ Հովսեփ Խուրշուդյանն էլ փաստեց, որ դեռ ժամանակ կա այդ հարցը քննարկելու և որոշում կայացնելու համար:
Հիշեցնենք, որ նախորդ 2012թ-ի խորհրդարանական ընտրություններին թիվ 38 ընտրատարածքում պատգամավորական տեղի համար Վահե Հակոբյանի հետ պայքարում էր 2 անկուսակցական թեկնածու, որոնցից մեկին սատարում էր ՀԱԿ-ը և 1` ՀՅԴ-ական թեկնածու:
Սահմանադրության համաձայն, մարզպետները նշանակվում և ազատվում են կառավարության որոշմամբ: Իսկ կառավարության այդ որոշումները վավերացվում են Հանրապետության Նախագահի կողմից: Այսպիսով, Վահե Հակոբյանին Սյունիքի մարզպետի պաշտոնում նշանակելու մասին որոշումն, ամենայն հավանականությամբ, ընդգրկված կլինի կառավարության առաջիկա՝ հուլիսի 11-ի նիստի օրակարգում:

После назначения Ваге Акопяна на должность губернатора Сюникской области Армении, депутатское кресло в парламенте станет вакантным 07/08/2013   16:29  |  Актуальная тема
В пятницу, 4 июля после заседания Исполнительного органа РПА было объявлено о назначении на пост губернатора Сюникской области избранного от мажоритарного округа N38 Сюникской области депутата парламентской фракции от Республиканской партии Армении (РПА) Ваге Акопяна.
Фактически, в ближайшее время окажется вакантным депутатское кресло, да еще в таком округе, где усилия оппозиционеров одержать победу в выборах всегда терпели фиаско.
Напомним, Ваге Акопян, выдвинутый на пост губернатора Сюникской области, который является сыном директора “Зангезурского медно-молибденового комбината” Максима Акопяна, избирался депутатом НС от Сюникской области трижды: 2004-2007гг, 2007-2012гг. и с 31 мая 2012 по сей день.
Координатор АНК Левон Зурабян напомнил, что в данном округе оппозиция всегда терпела поражение, поскольку выборы проходили с “позорными” нарушениями. Пресс-секретарь партии “Наследие” Овсеп Хуршудян, в свою очередь, отметил, что еще есть время, чтобы обсудить вопрос и вынести по нему решение.
Напомним, что в ходе парламентских выборов 2012г. за депутатский мандат в избирательном округе N38 вместе с Ваге Акопяном боролись двое беспартийных кандидатов, одного из которых поддерживал АНК, а другой являлся кандидатом от АРФ “Дашнакцутюн”.
Согласно Конституции РА, губернаторы назначаются и освобождаются с занимаемой должности по решению Правительства, которое ратифицирует президент Армении. Таким образом, решение о назначении Ваге Акопяна на должность губернатора Сюникской области Армении, по всей вероятности, будет включено в повестку предстоящий 11 июля заседаний Правительства.