Արա Պապյանը կոչ է անում փոխել Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող պայքարի շեշտադրումները 07/06/2013   17:06  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վաղուց  հասունացել է պահը փոխելու Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող հայ ժողովրդի  պայքարի շեշտադրումները: Ելույթ ունենալով Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ կազմակերպված  իրավաբանների համաժողովում այս մասին նշել է «Մոդուս վիվենդի»  կենտրոնի ղեկավար, նախկին դիվանագետ Արա Պապյանը:
Ըստ նրա, Հայոց պետականության ինքնին գոյությունը հայ ժողովրդի  պայքարի համար բացել է նորանոր  հնարավորություններ: «Մենք ազգովին կանգնած ենք վճռորոշ ճամփաբաժանի առջև: Ինչքան էլ դժվար է պատկերացնել, բայց ըստ իս, հայոց պետականությունը կամ կլինի ավելի մեծ ու հզոր, կամ չի լինի ընդհանրապես: Մեր տարածաշրջանում ընտրության հնարավորությունը խիստ սուղ է: Հետևաբար, Հայոց ցեղասպանության հետևանքերի վերացման հարցում մենք ընկրկելու ու փախուստի իրավունք չունենք»,- ասել է գիտնականը:
Արա Պապյանն ընդունել է, որ կար ժամանակ, երբ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն ուներ դրական դերակատարություն. այն աշխարհին ճանաչել էր տալիս Հայոց ցեղասպանության փաստը, ինչպես նաև ինքնակազմակերպում էր սփյուռքը: Պետականազուրկ ժողովրդի համար, ինչպիսինն էր հայ ժողովուրդը մինչև  1991թ.,   թերևս դա միակ հնարավոր ուղին էր, ներկայումս նման ուղին ժամանակավրեպ է:  «Ակնհայտ է, որ որևէ պետության խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը չի հանգեցնում Թուրքիայի նկատմամբ տվյալ պետության քաղաքականության փոփոխության: Առավել ևս չի պարունակում հատուցման պարտադրանք, մինչևիսկ հորդոր: Հետևաբար, ինչո՞ւ անել մի բան, որը բացի բարոյական խրատաբանությունից, չի ստեղծում որևէ իրավական հետևանք»,- նկատել է Արա Պապյանը:
Ուստի ներկա փուլում,  ըստ նրա,  առկա  է միջազգային իրավունքով հաստատված տարածքային, նյութական և բարոյական իրավունքների վերականգնման խնդիրը, հետևաբար, սահմանափակվել միայն բարոյական հատուցմամբ, այն է`  միմիայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչմամբ, երբեմն էլ դատապարմամբ, առանց հնարավորինս ամբողջական հատուցման, նշանակում է մասնակից լինել Հայոց ցեղասպանությանը և վավերացնել դրա  հետևանքները:
Ցանկացած հանցագործության համարժեք պատասխանը ոչ թե տվյալ հանցագործության ճանաչումն է կամ մինչևիսկ հանցագործից զղջման կորզումը, այլ հանցագործի արժանի պատիժը և տուժածի համարժեք հատուցումը: «Եվ եթե այսօր Հայոց ցեղասպանության հանցագործների պատիժն անհնար է, ապա հատուցումը,  այն է՝   Հայոց ցեղասպանության հետևանքների վերացումը, միանգամայն հնարավոր է: Ինձ համար, Հայոց ցեղասպանության սոսկ ճանաչումը, զուգորդված հատուցման անհնարինության, ոչ նպատակահարմարության կամ ժամանակավրեպության քարոզով, ավելի վտանգավոր ու անբարոյական է, քան ցեղասպանության ժխտումը»,- ընդգծել է Արա Պապյանը:
Ըստ նրա, իր գլխավորած «Մոդուս վիվենդի»  կենտրոնը Հայոց ցեղասպանության հարցում իր աշխատանքների հիմնական ոլորտն է համարում հայոց իրավունքներին, մասնավորապես հողային իրավունքներին, վերաբերող պաշտոնական փաստաթղթերի և իրավական հիմքերի հրապարակումը: Արդեն իսկ աշխարհի զանազան արխիվներից ձեռք են բերվել համապատասխան տասնյակ հազարավոր էջ վավերագրեր, որոնց հրապարակումը հնարավորություն պիտի տա քաղաքական ու իրավագիտական շրջանառության մեջ մտցնել մեր իրավունքներն հաստատող նորանոր կռվաններ: «Կարծում ենք, որ «Մոդուս վիվենդի»  կենտրոնի` առաջիկայում բացվող նոր և խիստ հագեցված գրասենյակը ավելի կնպաստի նշյալ աշխատանքների կատարմանը»,- ասել է Կենտրոնի ղեկավարը:

“Давно назрел момент сменить расстановку акцентов борьбы”. Ара Папян о Геноциде армян 07/06/2013   18:58  |  Актуальная тема
“Давно назрел момент сменить расстановку акцентов борьбы”, касающейся Геноцида армян”,- заявил в ходе своего выступления на конференции, организованной по инициативе Министерства диаспоры РА в преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян, директор центра “Модус Вивенди”, бывший дипломат Ара Папян.
По его словам, само существование армянской государственности приоткрыло новые возможности армянскому народу для борьбы. “Вся наша нация стоит на важном перепутье. Как  бы ни трудно было себе представить, но, на мой взгляд, армянская государственность либо  окрепнет и станет более мощной, либо канет в небытие. В нашем регионе ощущается недостаток возможностей выбора. Следовательно, в вопросе ликвидации последствий Геноцида армян мы не имеем права идти на попятную или обращаться в бегство", -отметил А. Папян.
Ара Папян согласился с тем, что были времена, когда процесс признания Геноцида армян играл положительную роль – он давал возможность миру ознакомиться с фактом Геноцида армян, а также толкал Диаспору на самоорганизацию. Для народа, лишенного государственности, каковым являлся армянский народ до 1991г., пожалуй, это являлось единственным возможным вариантом. В настоящее время подобный путь можно рассматривать не иначе, как анахронизм. “Очевидно, что признание факта Геноцида армян со стороны парламента какого-либо государства не приводит к изменению политики данного государства по отношению к Турции. Более того, не содержит в себе обязательств по компенсации вплоть до призыва. Следовательно, зачем делать то, что кроме моральной дидактики, не создает каких-либо правовых последствий”.
"Посему на нынешней стадии, по его словам, наличествует вопрос восстановления территориального, материального и морального прав, следовательно, довольствоваться лишь моральным возмещением вреда, а именно: одним только признанием факта Геноцида армян, а порой и его осуждением, без возможного полного возмещения, означает соучастие в Геноциде армян и ратификация его последствий. Адекватный ответ любому преступлению предполагает не признание данного преступления или попытку добиться раскаяния преступника, а заслуженное наказание злоумышленника и равноценное возмещение вреда потерпевшему. “И, если сегодня представляется невозможным наказать виновников Геноцида армян, то возмещение, а именно – ликвидация последствий Геноцида армян, - однозначно возможно. Для меня одно только признание факта Геноцида армян, сопряженного с невозможностью возмещения в силу проповеди его нецелесообразности и анахроничности, представляется гораздо более опасным и аморальным, нежели отрицание Геноцида армян’, -подчеркнул Ара Папян.
По его словам, возглавляемый им центр “Модус Вивенди” своей основной сферой деятельности в вопросе Геноцида армян считает обнародование официальных документов и правовых оснований, касающихся прав армянского народа, в частности территориальных прав. "Из всевозможных мировых архивов были добыты сотни тысяч страниц документации, обнародование которых даст возможность ввести в политический и юридический оборот все новые аргументы, подтверждающие наши права.Полагаю, что открывающийся в ближайшее время новый и оснащенный офис центра “Модус Вивенди” поспособствует выполнению вышеупомянутых задач”, - резюмировал руководитель Центра.