ՀՀ Նախագահ. Որևէ լավ գործ առանց պարսավանքի չի մնում 07/06/2013 16:47 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախագահի պաշտոնական կայքէջից տեղեկանում ենք, որ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպել է Հանրային խորհրդի անդամներին:
Քննարկման է ներկայացվել ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ՝ պետական մշակութային քաղաքականության հիմնախնդիրներից ու Արարատյան դաշտավայրի ջրային պաշարներին սպառնացող վտանգից մինչև Երևան քաղաքի պատմամշակութային շինությունների ժառանգության պահպանման հիմնախնդիրներ և հեռահաղորդակցության ոլորտի արդիականացմանն ուղղված առաջարկություններ:
Նկատի առնելով տարբեր ոլորտներ ներառող լայնընդգրկուն օրակարգը, որի հարցերից յուրաքանչյուրն, ըստ Նախագահի, առանձին կարող էր դառնալ մեկ խորհրդակցության թեմա, Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ ներկայացված հարցերն ու դրանց վերաբերյալ նախապատրաստած փաստաթղթերը Հանրային խորհուրդը մինչ այս քննարկել է և կշարունակի քննարկել համապատասխան գերատեսչությունների հետ՝ փորձելով բարձրացված հիմնահարցերին արդյունավետ լուծումներ գտնելու նպատակադրմամբ օգտակար լինել այդ գերատեսչություններին:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ իր հետ նման հանդիպումների, խորհրդակցությունների ժամանակ հանրությանը հետաքրքրող հարցերի բարձրացումը, ամենևին չի նշանակում, որ Հանրային խորհուրդն ավարտել է իր գործը և ներկայացված հարցն արդեն Նախագահի խնդիրն է. «Եթե հարցը վերաբերեր մեր արտաքին քաղաքականությանը կամ մեր ազգային անվտանգությանը, ապա ես կարող էի այդպես կարծել, բայց մնացած բոլոր դեպքերում ենթադրվում է, որ դուք շարունակելու եք նույն եռանդով այս հարցերն առաջ մղել և ջանքեր գործադրել, որպեսզի պետական կառույցների հետ միասին, իրոք, գտնեք մեր պետության և հասարակության համար ընդունելի լուծումներ»,- հանդիպման սկզբում Հանրային խորհրդի անդամներին ասել է Նախագահը:
Մինչ օրակարգի հարցերին անցնելը, Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանն անդրադարձել է արդեն չորս տարի գործունեություն ծավալող խորհրդի անցած ճանապարհին, ստեղծումից անմիջապես հետո այդ կառույցի նկատմամբ թերահավատ մոտեցումներին, հնչած քննադատություններին և արդեն որոշակի աշխատանք կատարելուց հետո, հասարակական դրական ընկալումներին ու խորհրդի ձեռքբերումներին, ընթացիկ խնդիրներին, ինչպես նաև ապագայի վերաբերյալ պատկերացումներին: «Աշնանն ավարտելով մեր աշխատանքը՝ մենք հասարակությանը և Նախագահին կներկայացնենք չորս տարվա մեր ամբողջ գործունեության արդյունքները և հուսով եմ, արդեն աշնանը կունենանք օրենք Հանրային խորհրդի մասին, համենայնդեպս, նախագիծն աշնան սկզբին կներկայացվի Ազգային ժողով», -ասել է Հանրային խորհրդի նախագահը:
Վազգեն Մանուկյանն իր գլխավորած կառուցի համար կարևորել է հեղինակությունը, որ պետք է վայելի ցանկացած նման կառույց և դրա համար ընդգծել երեք կարևոր գործոն՝ Հանրային խորհրդի անդամներից յուրաքանչյուրի անձնական անհատական հեղինակությունը, երկրորդ՝ թե Հանրային խորհուրդը հարցերը բարձրացնելիս որքանո՞վ է անկաշկանդ և ինքնուրույն, միևնույն ժամանակ, հավասարակշռված ու ոչ պոպուլիստական:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի կարծիքով ևս Հանրային խորհուրդը բավականաչափ դժվարին ճանապարհ է անցել՝ ստեղծման պահից սկսած սուր քննադատությունների ենթարկվել: «Ինչպես ասում են՝ որևէ լավ գործ առանց պարսավանքի չի մնում: Մենք պետք է սովորենք այս պայմաններում աշխատել: Ես կարծում եմ, որ մենք անցել ենք ճանապարհի այն հատվածը, որ պետք է անցնեինք միասին և, իրոք, աշնանը ես արդեն պատրաստ եմ լինելու Ձեր նշած օրենքի նախագիծը քննարկելու»,- ասել Է Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении Серж Саргсян встретился с членами Общественного совета и обсудил с ними широкий круг вопросов 07/06/2013 17:48 | Актуальная тема
На обсуждение был представлен широкий круг вопросов, касающихся как внутренней, так и внешней политики: от основных проблем государственной культурной политики и опасностей, угрожающих водным ресурсам Араратской долины, вплоть до вопросов сохранения историко-культурного наследия и предложений, направленных на модернизацию сферы телекоммуникаций.
С учетом вбирающей в себя различные сферы широкой повестки, каждый из ее вопросов мог бы стать, по словам Президента, отдельной темой целого совещания, Серж Саргсян выразил надежду, что представленные вопросы и подготовленные по ним документы Общественный совет обсудил до сего момента и продолжит дискуссию с соответствующими ведомствами, пытаясь в целях поиска эффективных путей решения затронутым вопросам пригодиться ведомствам.
Серж Саргсян отметил, что в ходе таких встреч, совещаний, озвучивание волнующих обществом вопросов вовсе не означает, что Общественный совет завершил свою работу и представленный вопрос является уже сугубо задачей президента. Если вопрос касался бы нашей внешней политики или национальной безопасности, то я бы мог предположить подобное, однако во всех остальных случаях полагаю, что Вы с тем же рвением продолжите прилагать усилия, дабы вместе с государственными структурами, действительно, найти приемлемые для государства и общества решения”, - отметил глава государства.
Прежде чем перейти к вопросам повестки председатель Общественного совета Вазген Манукян говорил о пройденном пути Совета, деятельность которого уже насчитывает 4-летнюю историю.”Осенью мы завершим свою работу и представим обществу и Президенту результаты нашей четырехлетней деятельности. Надеюсь, что уже осенью у нас появится закон”Об Общественном совете”, тем не менее, проект в начале осени будет представлен в Национальное собрание”, - заявил председатель Общественного совета.
Вазген Манукян отметил, что возглавляемая им структура должна пользоваться авторитетом и выделил для этого три важных фактора: личная репутация каждого из членов Общественного совета, второе – Общественный совет, озвучивая вопросы, в какой мере самостоятельная и нескованная, в то же время уравновешенная и не популистская структура?- сказал В. Манукян.
По мнению президента Сержа Саргсяна, Общественный совет проделал довольно-таки сложный путь – с момента своего создания подвергался острой критике. “Как говорится, ни одно доброе дело не остается безнаказанным. Мы должны научиться работать в этих условиях. Я думаю, мы прошли тот отрезок пути, который должны были пройти вместе, и, действительно, осенью я буду готов к обсуждения указанного Вами закона”, - заявил президент Серж Саргсян.