ՀՀ Նախագահ. Մարդկության դեմ գործված մեծագույն հանցագործությունը պետք է դատապարտվի հենց Թուրքիայի կողմից 07/05/2013   17:40  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը, դատապարտումը և դրա հետևանքների վերացումը մշտապես արդիական են լինելու: Քանի դեռ գոյություն ունի հայոց պետությունը՝ անհաջողության են մատնվելու այս պատմական իրողությունը ուրանալու և մոռացության տալու բոլոր փորձերը», -  այսօր հայտարարել է ՀՀ նախագահը` ողջունելով Իրավաբանների համահայկական երկրորդ համաժողովի մասնակիցներին:
«Սրտանց ողջունում եմ Երևանում տեղի ունեցող Իրավաբանների համահայկական երկրորդ համաժողովի բոլոր մասնակիցներին: Շատ ուրախ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարության և «Իրավաբանների համահայկական խորհրդաժողով» կազմակերպության նախաձեռնությամբ մեկ հարկի տակ հավաքվել են հայ իրավագիտական մտքի հայտնի ներկայացուցիչները:
Համահայկական մասնագիտական նախաձեռնությունները դարձել են Հայաստան-սփյուռք համագործակցության կարևորագույն ուղղություններից մեկը: Եվ դրանք արդեն որոշակի արդյունքներ են տալիս՝ բացահայտելով աշխարհասփյուռ հայության ներուժի արդյունավետ օգտագործման նորանոր օրինակներ:
Բնավ պատահական չէ, որ հայ իրավաբանների ուշադրության կենտրոնում են Հայոց ցեղասպանության իրավական հիմնախնդիրները: Դուք տեսական և գործնական ակտիվ մասնակցությունն եք ունենում դրա միջազգային ճանաչման գործընթացներին: Գնահատելի են ձեր ջանքերը տարբեր երկրների պետական և քաղաքական կառույցների ուշադրությունը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին բևեռելու և ճշմարտությունը համայն աշխարհին ներկայացնելու ուղղությամբ՝ նպաստելով աշխարհի որևէ կետում ցեղասպանության ահավոր ոճրի կրկնության կանխարգելմանը:
Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը, դատապարտումը և դրա հետևանքների վերացումը մշտապես արդիական են լինելու: Քանի դեռ գոյություն ունի հայոց պետությունը՝ անհաջողության են մատնվելու այս պատմական իրողությունը ուրանալու և մոռացության տալու բոլոր փորձերը: Մարդկության դեմ գործված մեծագույն այս հանցագործությունը պետք է մեկընդմիշտ ճանաչվի և դատապարտվի՝ առաջին հերթին հենց Թուրքիայի կողմից:
2011 թվականի ապրիլին ձևավորվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը, կազմավորվեցին միջազգային խորհրդատվական խումբը, ինչպես նաև սփյուռքի համապատասխան տարածաշրջանային հանձնախմբերը: Ձեզանից շատերը, անկասկած, արդեն ակտիվորեն ներգրավվել են այդ աշխատանքներում:
Այսօր՝ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի տարելիցի նախաշեմին, դուք կարող եք մեկտեղել ձեր գիտելիքն ու փորձը, հանդես գալ առաջարկություններով և գիտական եզրահանգումներով:

Серж Саргсян: “Пока существует армянское государство, любая попытка предать забвению историческую реальность будет обречена на провал” 07/05/2013 18:25 | Актуальная тема
В Ереване проходит Вторая Всеармянская конференция юристов. Приветственное слово участникам второй Всеармянской конференции юристов направил президент Армении Серж Саргсян.
"Дорогие участники конференции,
Сердечно приветствую все участников проходящей в Ереване Второй Всеармянской конференции юристов. Рад, что по инициативе министерства Диаспоры Армении и организации “Всеармянская конференция юристов” собрались под одной крышей известные представители армянской правовой мысли.
Всеармянские профессиональные инициативы стали одним из важнейших направлений сотрудничества Армении и Диаспоры. И они уже дают плоды, раскрывая все новые примеры эффективной реализации потенциала Диаспоры.
Вовсе не случайно, что в центре внимания армянских юристов находятся правовые вопросы Геноцида армян. Вы принимаете теоретическое и практическое участие в процессах его международного признания. Достойны высокой оценки ваши усилия по привлечению внимания государственных и политических структур к 100-й годовщине Геноцида армян, представлению правды всему миру, содействуя тем самым предотвращению повторения страшного преступления.
Международное признание Геноцида армян, его осуждение и устранение последствий всегда будут актуальны. Пока существует армянское государство, любая попытка предать забвению историческую реальность будет обречена на провал. Это величайшее преступление против человечности должно быть раз и навсегда признано и осуждено. В первую очередь – самой Турцией.
В апреле 2011г. была сформирована государственная комиссия по координацуу мероприятий, посвященных 100-ой годовщине Геноцида армян, международные консультативные группы, а также соответствующие региональные комитеты Спюрка. Многие из Вас, несомненно, уже активно вовлечены в эти работы. Сегодня, в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян, вы можете консолидировать знания и опыт, выступить с предложениями и научными заключениями", - заявил президент.