Իշխան Զաքարյանը չի գնում, այլ անցնում է 2013թ-ի բյուջեի ստուգումներին 07/05/2013 16:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Թեև ՎՊ-ից պարբերաբար հերքում են Իշխան Զաքարյանի հրաժարականի մասին լուրերը, բայցևայնպես, քաղաքական և լրատվական շրջանակներում շարունակում են համառորեն տարածվել ՎՊ նախագահի մոտալուտ հրաժարականի մասին տարաբնույթ վարկածներ:
ՎՊ մամուլի քարտուղար Աննա Վարդանյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում վստահեցրեց, որ դրանք անհիմն են և ՎՊ-ի աշխատակազմն ու նախագահը շարունակում են իրենց բնականոն աշխատանքը:
«Չգիտեմ՝ ով է նման լուրեր տարածում, բայց այս պահին Իշխան Զաքարյանը սկսել է 2013 թ. բյուջեի ծախսային մասի ստուգումների վերաբերյալ ՎՊ վարչությունների հետ նախնական արդյունքների քննարկումը»,- ասաց Աննա Վարդանյանը:
ՎՊ-ի մամուլի քարտուղարը նաև հավելեց, որ արդեն հաջորդ աշխատանքային օրը` հուլիսի 9-ին, ՎՊ նախագահի մոտ 2013 թ. բյուջեի վերաբերյալ հերթական աշխատանքային խորհրդակցությունն է նշանակված:
Նշենք, որ Վերահսկիչ պալատի մասին օրենքով և Սահմանադրությամբ արձանագրված է, որ հրաժարականի դեպքում Վերահuկիչ պալատի նախագահը այդ մաuին դիմումը ներկայացնում է Ազգային ժողովի նախագահին` նախապեu տեղեկացնելով ՀՀ Նախագահին: ՎՊ նախագահի հրաժարականի հարցը ներկայացվում է ԱԺ-ի նիստում:
Նույն օրենքով ՎՊ-ի նախագահը նշանկվում է Հանրապետության Նախագահի առաջարկությամբ` Ազգային ժողովի կողմից` 6 տարի ժամկետով:
Հիշեցնենք, որ Ի.Զաքարյանն այդ պաշտոնում նշանակվել է 2007թ-ին և նրա պաշտոնավարման ժամկետը լրանում է այս տարի նոյեմբերի 5-ին: Սակայն օրենքը թույլ է տալիս այդ պաշտոնում վերանշանակվել ևս մեկ անգամ:

Ишхан Закарян пока никуда не уходит. Глава Контрольной палаты Армении приступил к проверкам расходной части госбюджета на 2013г. 07/05/2013   18:51  |  Лента новостей
Хотя Контрольная палата периодически опровергает слухи об уходе главы КП РА Ишхана Закаряна,с занимаемого поста, однако в политических и журналистских кругах продолжает муссироваться информация о скорой отставке председателя КП.
Пресс-секретарь КП Анна Варданян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заверила, что эти сведения не имеют под собой основания, и администрация КП, и председатель продолжают работать в штатном режиме.
Я не знаю, кто распространяет эти слухи. Ишхан Закарян в данный момент приступил к обсуждению с управлениями КП предварительных результатов касательно проверок расходной части бюджета на 2013г.
Пресс-секретарь КП также добавила, что уже в следующий рабочий день – 9 июля назначено очередное рабочее совещание касательно бюджета на 2013г.
Отметим, что в соответствии с законом “О Контрольной палате Армении” и Конституцией предусмотрено, что в случае отставки председатель Контрольной палаты РА представляет заявление о своем уходе спикеру парламента, заблаговременно известив Президента Армении. Вопрос об отставке главы КП рассматривается на заседании Национального Собрания.
В соответствии с этим же законом, Национальное Собрание по предложению Президента Армении назначает председателя Контрольной палаты сроком на 6 лет.
Напомним, что Ишхан Закарян занимает пост главы Контрольной палаты с 2007г. и срок его пребывания на этом посту истекает 5 ноября сего года. Однако закон позволяет переназначать на эту должность.