Աղվան Հովսեփյան. Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է ստանա իր կորցրած տարածքները 07/05/2013 12:43 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգները պետք է նյութական փոխհատուցում ստանան, Հայ Եկեղեցուն պետք է վերադարձվեն Թուրքիայի տարածքում հրաշքով կանգուն մնացած եկեղեցիները և եկեղեցապատկան հողերը, Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է ստանա իր կորցրած տարածքները: Բայց այդ բոլոր պահանջները պետք է ունենան անթերի իրավական հիմնավորումներ: Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ կազմակերպված իրավաբանների համաժողովում իր ելույթում այսօր հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը:
Միջազգային ապահովագրական ընկերությունները 2007 թվականից սկսած որոշել էին վճարել Թուրքիայում ցեղասպանության զոհ դարձած անձանց ժառանգներին համապատասխան ապահովագրական վճարներ, սակայն այդ վճարումները վերջերս դադարեցրեցին: ՀՀ գլխավոր դատախազն անժխտելի է համարում այդ հարցում Թուրքիայի ճնշումների դերը: «Բայց եթե մենք իրավաբանորեն հիմնավորված, անվիճելի փաստարկների տիրապետեինք, այդ գործընթացը տրամաբանական ավարտ կունենար»,- ասաց Աղվան Հովսեփյանը՝ ընդգծելով, որ թե՛ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, թե՛ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը պետք է ունենան անթերի միջազգային-իրավական ապահովում և որ «այդ բարդ խնդիրը կոչված ենք իրագործելու մենք՝ հայ իրավաբաններս»:
Ահա մեկ դար է, ինչ, Աղվան Հովսեփյանի գնահատմամբ, հայ-թուրքական հարաբերությունները դոփում են տեղում: «Եվ չնայած, բազմաթիվ պետություններ պաշտոնապես ճանաչել և դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը, մենք ոչ մի շոշափելի արդյունքի չենք հասել: Համոզված եմ, որ նույն իրավիճակում կհայտնվենք նաև մեկ հարյուրամյակ հետո: Եվ նման իրավիճակի պատճառը միայն Թուրքիայի ժխտողական դիրքորոշումը և գերտերությունների աշխարհաքաղաքական հակասությունները չեն: Իմ խորին համոզմամբ, պատճառը նաև Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և հայ-թուրքական հարաբերությունների նկատմամբ մեր դիրքորոշումն է»,- ասաց նա:
Ա.Հովսեփյանը նկատեց, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը հայկական հարցի լուծման և, ընդհանրապես, հայ-թուրքական հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման սոսկ մեկ բաղադրիչն է, խիստ կարևոր, բայց ընդամենը մեկ բաղադրիչը: Իսկ հայկական հարցի լուծումը և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը, որն ունի զուտ իրավական բնույթ, պետք է լուծվի իրավական հարթությունում, միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների հիման վրա: Դա նշանակում է, որ համապատասխան միջազգային-իրավական փորձաքննությունների պետք է ենթարկվեն հայ ժողովրդին, նրա տարածքներին առնչվող բոլոր միջազգային պայմանագրերը` Բեռլինի Կոնգրեսից սկսած մինչև վերջին հայ-թուրքական չվավերացված պայմանագիրը: «Հակառակ դեպքում մենք կունենանք այն, ինչ ունենք»,- ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազը:
Աղվան Հովսեփյանը ճիշտ չի համարում Սյունիքը, Երևանը, Արցախն ադրբեջանական տարածք հայտարարող ադրբեջանական բարբաջանքներին չպատասխանելը: «Բայց արդյո՞ք առավել արդյունավետ չէր լինի ադրբեջանցիներին հիմնավորված հակընդդեմ պահանջ ներկայացնել: Այսպես, Մոսկվայի 1921թ. մարտի 16-ի պայմանագրի 3-րդ հոդվածի համաձայն Նախիջևանն անջատվել է Հայաստանից և որպես ինքնավար նահանգ հանձնվել է Ադրբեջանի հովանավորությանը: Առայժմ չանդրադառնալով Մոսկվայի 1921թ. մարտի 18-ի պայմանագրի օրինականությանը, նշեմ միայն, որ Ադրբեջանի Կենտգործկոմի 1923թ. հունիսի որոշմամբ ինքնագլուխ վերանայվեց նշված միջազգային պայմանգիրը, փոփոխվեց Նախիջևանի կարգավիճակը, և այդ երկրամասը դուրս բերվեց Ադրբեջանի հովանավորության տակից և ընդգրկվեց Ադրբեջանի կազմում: Այդ որոշումը միջազգային իրավունքի այնպիսի կոպիտ խախտում էր, որ նույնիսկ Թուրքիայի կառավարությունը 1923թ. հուլիսին հանդես եկավ բողոքի նոտայով և Ադրբեջանի Կենտգործկոմի այդ որոշումը գնահատվեց որպես բռնազավթում: Իրավունք ունե՞նք մենք այսօր հայտատարարելու, որ Նախիջևանը Հայաստանի անբաժանելի մասն է, բայց բռնազավթած ` Ադրբեջանի կողմից: Անկասկած, իրավունք ունենք, բայց չգիտես ինչու լռում ենք»,- ասաց Աղվան Հովսեփյանը:
Անդրադառնալով հայ ժողովրդին առնչվող միջազգային պայմանագրերին ու այս հարցում միջազգային իրավունքի հայ մասնագետների ուշագրավ ուսումնասիրություններին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը փաստում է, որ այսօր հայ-թուրքական սահմանը կարգավորված չէ, «մենք տարածքային վեճեր ունենք ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ»: Աղվան Հովսեփյանը գտնում է, որ այդ վեճերի իրավաբանական լուծման հանար անհրաժեշտ է պատրաստել հայցային մի մեծ փաթեթ, համապատասխան իրավաբանական հիմնավորումներով և այն ներկայացնել Հայաստանի իշխանություններին՝ հետագայում այն ՄԱԿ-ի իրավական վճիռներ կայացնող հիմանկան մարմնին՝ Արդարադատության միջազգային դատարանին հանձնելու հարցը լուծելու համար:
«Համոզված եմ, որ եթե Ադրբեջանն ունենար մեր` իրավաբանորեն հիմնավորված հավակնությունների հարյուրերորդ մասը, արդեն դիմած կլիներ ոչ միայն Արդարադատության միջազգային դատարան, այլև հնարավոր և անհնար բոլոր ատյաններ»,- ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազը՝ հայտարարելով. «Չմոռանանք, որ ժամանակը մեր դեմ է աշխատում»:

Агван Овсепян: “Армения должна получить свои утерянные земли” 07/05/2013   13:31  |  Актуальная тема
"Потомки жертв Геноцида армян должны получить материальную компенсацию. Армянской церкви должны быть возвращены чудом уцелевшие храмы и принадлежащие церкви земли, Республика Армения должна вернуть свои утерянные земли и т.д. Однако все эти требования должны иметь под собой безупречное правовое обоснование",- заявил в ходе своего выступления на конференции, организованной по инициативе Министерства диаспоры РА в преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян, генпрокурор Армении Агван Овсепян.
Международные страховые компании с 2007г. приняли решение выплачивать соответствующие страховые суммы потомкам жертв Геноцида в Османской Турции, однако эти выплаты были недавно приостановлены. Генпрокурор РА считает неопровержимой в этом вопросе роль оказываемого со стороны Турции давления. “Если бы мы имели в своем распоряжении неоспоримые, юридически обоснованные доводы, этот процесс возымел бы логическое завершение” , - заявил Агван Овсепян, подчеркнув, что как признание Геноцида армян, так и нормализация армяно-турецких отношений должны иметь безупречные международно-правовые средства обеспечения и что “эту сложнейшую задачу предстоит выполнить нам, армянским правоведам”,-считает А. Овсепян.
По оценке Агвана Овсепяна, прошел век, однако армяно-турецкие отношения так и не сдвинулись с мертвой точки. “И, несмотря на то, что многие государства официально признали и осудили факт Геноцида армян, мы не достигли, увы, ощутимых результатов. Уверен, что в аналогичном положении мы окажемся спустя еще одно столетие. Причина сему - не только ревизионистская позиция Турции и геополитические разногласия сверхдержав. По моему глубокому убеждению, причина заключается также в нашей позиции в вопросе признания Геноцида армян и армяно-турецких отношений”, -подчеркнул генпрокурор.
А. Овсепян отметил, что международное признание Геноцида армян – всего лишь одна из составляющих решения армянского вопроса и, вообще, всестороннего урегулирования армяно-турецких отношений, крайнe важная, однако всего лишь одна из составляющих. А решение армянского вопроса и урегулирование армяно-турецких отношений, которое носит сугубо правовой характер, должно быть урегулировано в правой плоскости, на основании фундаментальных принципов международного права. Это означает, что все международные договора, касающиеся армянского народа, его территорий, должны быть подвергнуты международно-правовым экспертизам; начиная с Берлинского конгресса до последнего нератифицированного армяно-турецкого договора.”В противном случае мы будем иметь то, что имеем”, - отметил генпрокурор Армении.
Агван Овсепян считает неверным не отвечать на бредни азербайджанцев, провозглашающих Сюник, Ереван, Арцах азербайджанскими территориями. “ Разве не эффективнее представить обоснованное контр-требование азербайджанцам. Так, согласно ст.3 16-го Московского договора от 18 марта 1921г. Нахичеван был отделен от Армении и передан под протекторат Азербайджана в качестве автономной территории. Прежде чем коснуться законности Московского договора от 18 марта 1921г., отмечу лишь, что по решению Центрисполкома Азербайджана от июня 1923г.произвольному пересмотру подвергся вышеупомянутый международный договор, был изменен статус Нахичевана, и этот край был выведен из-под протектората Азербайджана и был включен в состав Азербайджана. Это решение является таким грубейшим нарушением международного права, что даже Правительство Турции в июле 1923 г. выступило с нотой протеста и оценило данное решение Центрисполкома Азербайджана как оккупацию. Имеем ли мы право сегодня заявлять о том, что Нахичеван является неотъемлемой частью Армении, но оккупированной Азербайджаном? Несомненно, мы имеем это право, но непонятно почему храним молчание”, - подчеркнул Агван Овсепян.
Коснувшись международных договоров, имеющих отношение к армянскому народу, и в этой связи весьма примечательных исследований армянских специалистов, касающихся данного вопроса, генпрокурор Армении констатировал, что сегодня армяно-турецкая граница не урегулирована: “у нас есть территориальный спор как с Турцией, так и Азербайджаном. Агван Овсепян считает, что для правового регулирования этих споров необходимо подготовить большой пакет исковых заявлений с соответствующей правовой аргументацией и представить его властям Армении для решения в дальнейшем вопроса о предъявлении его основному судебному органу ООН- Международному суду” .
"Убежден, что, если бы Азербайджан имел хотя бы сотую долю юридически обоснованных претензий, уже обивал бы пороги не только Международного суда, а всех возможных и невозможных инстанций. Не стоит забывать о том, что время работает против нас”, - резюмировал генпрокурор Армении.