Պաշտպան. Կալանավայրերի խնդիրները նույնն են, իսկ պատկան մարմինների աշխատանքը՝ ոչ լիարժեք 07/04/2013 13:52 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի կալանավայրերի հիմնական խնդիրները երեքն են՝ նվազ ֆինանսավորումը, կոռուպցիան ու ներբանտային «քրեական օրենքների», քրեածին հիերարխիայի տիրապետությունը: ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի գնահատմամբ, վերջինս ամենակարևոր խնդիրն է, այն խորհրդային տարիներից մնացած ժառանգություն է:
«Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ այցելելուց հետո Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի ու Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ թագավորության դեսպան Քեթրին Լիչի հետ համատեղ ճեպազրույցում Կ.Անդրեասյանը նշեց, որ վերջին խնդրի վերաբերյալ ինքն աշնանը պատրաստվում է զեկույց ներկայացնել:
Կարեն Անդրեասյանը նշեց, որ «ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմ» 2013թ. միջանկյալ զեկույցում բարձրացված հարցերը նույնն են՝ կալանավայրերի գերբնակեցում, առողջապահական ու կենցաղային թշվառ պայմաններ, դրանք տեղ են գտել նաև նախորդ զեկույցներում: Դա նշանակում է, որ պատկան մարմինների կողմից դրանց բարելավման ուղղությամբ լիարժեք աշխատանք չի տարվել: Ուստի Պաշտպանը հարց է տալիս համապատասխան մարմիններին՝ «ինչո՞ւ չի արվում և ե՞րբ է արվելու»: Մասնավորապես, իր ու Դեսպանի հետ հանդիպմանը երեք կալանավորներ չէին կարողացել ներկա գտնվել, որովհետև վերջապես հասել էր քնելու նրանց հերթը, և նրանք քնած էին: Ըստ Մարդու իրավունքների պաշտպանի, կիրակի օրերը կալանավորներին մեկժամյա զբոսանքի իրավունքից զրկելն ու հերթով քնելը ինքնին խոշտանգում է:
Կալանավայրերի խնդիրները կարող են, ըստ Պաշտպանի, վերաբերվել յուրաքանչյուրին, քանի որ Հայաստանի անկատար դատական համակարգի հետևանքով կալանավայրերում կարող է հայտնվել յուրաքանչյուր ոք: Ըստ Պաշտպանի, կալանավորների ինքնախեղման դեպքերը նույնպես դատական վատ համակարգի հետևանք են:
Այսօր Պաշտպանն ու Դեսպանը «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում այցելել են ցմահ դատապարտյալների և նրանցից մեկը՝ Ստեփանը, «թունելի վերջում լույս չի տեսնում», իր ու իր խցակիցների համար այս վիճակը երկար շարունակվել չի կարող և մի օր դժգոհությունը կարող է պայթել, մասնավորապես, ինքնասպանության ձևով:
Դեսպան Քեթրին Լիչը նշեց, որ կալանավայրերի հանդեպ վերաբերմունքով է որոշվում երկրի քաղաքակիրթ լինելու աստիճանը, Մեծ Բրիտանիայում, օրինակ, «կրքոտ մտահոգություն կա» այս հարցի առնչությամբ: Դեսպանը նկատեց, որ Հայաստանը ստորագրել ու վավերացրել է Խոշտանգումների դեմ կոնվենցիայի կամընտիր արձանագրությունը այն դեպքում, որ կան շատ երկրներ, որոնք դա չեն արել: Կոնվենցիան հնարավորություն է տալիս անկախ մարմիններին այցելել փակ հաստատություններ և ներկայացնել անկախ զեկույցներ: «Մեզ հաճելի է աջակցել ՀՀ օմբուդսմենին ու ՀԿ-ների խմբին, ովքեր նման նախաձեռնությամբ հանդես են եկել»,- ասաց Դեսպանը:
Կարևոր է, ըստ Դեսպանի, որ, մասնավորապես, կալանավայրերում աշխատեն լավ մարդիկ, և որ նրանք իրենց մտահոգությունները հայտնելու և վիճակը փոխելու ուղղությամբ առաջարկներ ներկայացնելու մեխանիզմներ ունենան: Կալանավայրերի գերբնակեցման հարցը լուծելու ճանապարհ է, ըստ Դեսպանի, կալանքին այլընտրանքային միջոցների կիրառումը ու վերականգնողական ծրագրերի իրականացումը: Նա մեջբերեց բրիտանական նախարարներից մեկի խոսքն այն մասին, որ «բանտը վատ մարդուն ավելի վատը դարձնելու թանկ միջոց է»:
2013թ. ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին կից գործող Խոշտանգումների կանխարգելման խորհրդատվական խորհուրդը Հայաստանում Միացյալ թագավորության դեսպանության աջակցությամբ այցեր է իրականացրել և ուսումնասիրել 133 փակ և կիսափակ հաստատություններ՝ կալանավայրեր, ձերբակալված անձանց պահման վայրեր, ՊՆ զորամասեր, հատուկ դպրոցներ, մանկատներ, հոգեբուժական հիմնարկներ, սոցիալական խնամքի հաստատություններ, դրանց արդյունքները տեղ են գտել միջանկյալ զեկույցում:
Պաշտպանը գտնում է, որ նման այցելությունների համար պետական միջոցներից գումար չհատկացնելու պատճառը ֆինանսական միջոցների սահմանափակ լինելն է, պարզապես կարելի է անհարկի ծախսերից զերծ մնալ և այդ գումարն ուղղել այդ այցելությունների իրականացմանը: Պաշտպանը հայտարարեց, որ հաջորդ տարի նման ծրագիր չի իրականացնի դոնոր կազմակերպությունների միջոցներով, դրա համար ակնկալում է բացառապես պետական միջոցներ, որի շնորհիվ ինքը կիրականացնի շատ ավելի խորքային ու ինտենսիվ այցելություններ:

Омбудсмен Армении и посол Великобритании побывали в “местах не столь отдаленных” и ознакомились воочию с проблемами армянских заключенных 07/04/2013   15:42  |  Лента новостей
Омбудсмен К. Андреасян выделил три основные проблемы заключенных в Армении: мизерное финансирование, коррупция и главенство внутритюремных “воровских законов” “криминальной иерархии”. По оценке омбудсмена Армении, последнее, пожалуй является самой главной проблемой, это оставшееся еще со времен Советского союза наследие, - подчеркнул он.
Сегодня омбудсмен Армении Карен Андреасян и посол Великобритании Кэтрин Лич посетили УИУ «Нубарашен», после чего в офисе защитника прав человека состоялся брифинг. К. Андреасян отметил, что касательно последней проблемы он осенью планирует представить доклад. К. Андреасян заявил, что озвученные в промежуточном докладе за 2013г. “омбудсмен Армении как национальный механизм предотвращения” вопросы те же: сверхзаселенность УИУ, жалкие условия проживания, услуги здравоохранения, которые оставляют желать лучшего, - нашли отражение также в предыдущем докладе. Это означает, что компетентные органы не обеспечили полноценного выполнения работ в этом направлении. Посему омбудсмен обращается с вопросом к соответствующим органам: “Почему не осуществляются эти работы и когда их планируют выполнить”?- спрашивает К. Андреасян. В частности, трое заключенных не смогли присутствовать на этой встрече, потому что, наконец, настал их черед выспаться. По словам омбудсмена, лишение часовой прогулки также подпадает под категорию пыток.
“Проблемы заключенных могут коснуться каждого, поскольку вследствие несовершенства судебной системы Армении в “местах не столь отдаленных” может оказаться каждый”., -заявил зашитник прав человека. По словам омбудсмена, случаи самовредительства также являются следствием плохой судебной системы.
К. Андреасян и посол посетили пожизненно заключенных в УИУ «Нубарашен», и один из них Степан поведал, что “не видит света в конце тоннеля”. Для него и для его сокамерников не может это долго продолжаться, и однажды волна недовольства грозит вылиться в самые крайние формы протеста, в частности, самоубийства.
В свою очередь, посол Кэтрин Лич отметила, что отношение к заключенным является критерием определения степени цивилизованности страны. В Великобритании, например, “есть сильная озабоченность” по этому поводу. Посол отметила, что Армения подписала и ратифицировала Факультативный протокол к Конвенции ООН против пыток, когда как многие страны не присоединились. Конвенция позволяет независимым органам посещать закрытые учреждения и представлять независимые доклады. “Нам приятно оказывать содействие омбудсмену Армении и группе общественных организаций, которые выступили с подобной инициативой”, - заявила посол.
Важно, по мнению Кэтрин Лич, чтобы в местах лишения свободы работали хорошие люди и чтобы они обладали механизмами выражать свою обеспокоенность и представлять предложения касательно способов изменения ситуации. Путь урегулирования вопроса о сверхзагруженности тюрем, по мнению посла, применение альтернативных тюремному заключению мер и реализация реабилитационных программ. “Как говорил один из наших министров, тюрьма слишком дорогое место, чтобы сделать плохого человека еще хуже”, процитировала посол.
В 2013 году Консультативный совет предотвращения пыток, действующий при аппарате Защитника прав человека Армении, при содействии посольства Великобритании в Армении, посетил и провел исследования в 133 закрытых и полузакрытых учреждениях: тюрьмах, подразделениях полиции и местах содержания арестованных(МСА), воинских частях МО, спецшколах, школах-интернатах, детских домах, а также психиатрических учреждениях и т.д., результаты которого были представлены в промежуточном докладе.
Омбудсмен считает, что им не выделили деньги ввиду ограниченности финансовых средств. “Следует воздержаться от ненужных расходов и направить эти суммы на осуществление этих посещений”, - отметил он. К. Андреасян заявил, что в следующем году подобная программа не будет проводиться за счет организаций-доноров. Омбудсмен надеется исключительно на государственное финансирование, благодаря которому он организует гораздо более интенсивные посещения.