Սերժ Սարգսյան. Գլխավոր խնդիրն իրավունքով իշխանության սահմանափակումը կյանքի կանոն դարձնելն է 07/03/2013 13:41 | ԼՐԱՀՈՍ
«Մեր երկրի ու իշխանությունների համար մեծ պատիվ ու պատասխանատվություն է նախագահել Եվրոպայի խորհրդում: Այս վեցամսյա ժամանակահատվածը մենք ձգտելու ենք արժևորել այնպիսի նախաձեռնություններով, որոնք նոր խթան կդառնան եվրոպական արժեքային համակարգի հետագա զարգացման ու ամրապնդման, իրավունքի գերակայության սկզբունքի անշեղ իրագործման համար»,-մասնավորապես ասված է այսօր Երևանում բացված «Իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչները և իշխանությունների հայեցողության սահմանները Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներում» թեմայով համաեվրոպական խորհրդաժողովի մասնակիցներին ուղղված ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնի խոսքում: Այն ներկայացրեց Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
ՀՀ Նախագահը նաև համոզմունք է հայտնել, որ ժողովրդավարական բոլոր երկրներում սահմանադրական մակարդակում այս կամ այլ կերպ ամրագրված է իրավունքի գերակայության սկզբունքի էությունը: Սակայն գլխավոր խնդիրն այն կյանքի կոչելն է, իրավունքով իշխանության սահմանափակումը կյանքի կանոն դարձնելը: Ըստ նրա՝ հատկապես նոր ժողովրդավարության երկրների համար դա պահանջում է համակարգված ու հետևողական աշխատանք, անկախ դատական համակարգի առկայություն և անաչառ արդարադատության իրականացում:
«Մեր երկիրն այս ոլորտներում համակարգային բարեփոխումների նոր փուլ է թևակոխել և հետևողականորեն իրականացնում է մեծ հեռանկարների միտված ծրագրեր: Դրանց բոլորի առանցքը մարդն է, նրա իրավունքների ու ազատությունների երաշխավորումը, երկրում այնպիսի մթնոլորտի ձևավորումը, որտեղ կգերակայեն հանդուրժողականությունը, բազմակարծությունը, անխտրականությունը, արդարությունն ու փոխադարձ վստահությունը»,- ասված է Սերժ Սարգսյանի ողջույնի խոսքում:
Նախագահը ընդգծել է. «Համոզված եմ նաև, որ իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչներին ու իշխանությունների հայեցողության սահմանների հիմնախնդիրներին նվիրված համաեվրոպական այս բացառիկ խորհրդաժողովը մնայուն ավանդ կբերի ինչպես մեր երկրում, այնպես էլ Եվրախորհրդի անդամ մյուս երկրներում առկա մարտահրավերների հաղթահարման, մարդկանց իրավունքների առավել արդյունավետ երաշխավորման, ապահովման ու պաշտպանության գործում»:

Серж Саргсян: “Основная задача заключается в превращении правового ограничения власти в правило жизни” 07/03/2013   15:08  |  Лента новостей
Для нашей страны и властей большая честь и ответственность председательствовать в Совете Европы. Эти полгода мы будем стремиться наполнить такими инициативами, которые сообщат дополнительный стимул для дальнейшего развития и укрепления европейской системы ценностей и неуклонной реализации принципа верховенства права. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян, выступая 3 июля на проходящем в Ереване Всеевропейской конференции «Европейские стандарты верховенства права и границы усмотрения власти в странах-членах СЕ».
Президент выразил убеждение, что во всех демократических странах на конституционном уровне закреплена суть принципа верховенства права. “Однако основная трудность заключается в их реализации и в превращении правового ограничения власти в правило жизни”. По его словам, особенно в странах новой демократии их осуществление требует скоординированных и последовательных шагов. Для этого необходимо наличие независимой судебной системы и беспристрастного отправления правосудия”,- отметил глава государства.
Наша страна в этой сфере вступила в новую фазу реформ и последовательно претворяет в жизнь нацеленные на большие перспективы программы. В основе их человек, гарантии его прав и свобод, формирование такой атмосферы в стране, где будут верховенствовать толерантность, плюрализм мнений, справедливость, взаимное доверие», - отметил С. Саргсян.
Президент также подчеркнул: “Убежден, что Всеевропейская конференция, посвященная «Европейским стандартам верховенства права и границам усмотрения власти в странах-членах СЕ» привнесет свой вклад как дело эффективного обеспечения и защиты прав человека как в нашей страну, так и в странах –членах ЕС.