Էդվարդ Նալբանդյան. Համաժողովի աշխատանքները կարող են նպաստել օրենքի և դրա կիրառելիության կատարելագործմանը 07/03/2013   17:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Եվրոպայի Խորհրդին անդամակցելուց հետո առաջին անգամ, 2013թ. մայիսի 16-ին, Հայաստանը ստանձնեց Նախարարների կոմիտեի նախագահությունը: Այս կարևոր առաքելությունը մենք առաջին հերթին դիտարկում ենք իբրև հավելյալ հնարավորություն՝ մեր ներդրումը բերելու ժողովրդավարության զարգացմանն ուղղված Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրների միասնական ջանքերին»,- մասնավորապես ասաց Եվրախորհրդի նախարարների կոմիտեի նախագահ, Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ բացման խոսքով հանդես գալով ՀՀ Ազգային ժողովի, Սահմանդրական դատարանի, Արտաքին գործերի նախարարության, Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի, ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից Երևանում կազմակերպված «Իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչները և իշխանությունների հայեցողության սահմանները Եվրոպայի Խորհրդի անդամ երկրներում» համաժողովին:
Ըստ նախարարի՝ նախագահությունը նաև մարտահրավեր է ԵԽ-ի ցանկացած անդամ երկրի համար, որովհետև եվրոպական մայրցամաքն այսօր բախվում է բազմաթիվ խնդիրների, որոնք կարող են դժվարություններ ստեղծել հիմնարար արժեքների պաշտպանության գործում։ Այն նաև մեծ պատասխանատվություն է, քանի որ կազմակերպության հաջողությունը կախված է ոչ միայն Եվրոպայի խորհրդի յուրաքանչյուր անդամ երկրի ներդրած ջանքերից, այլ նաև այդ ջանքերի պատշաճ առաջնորդությունից։
«Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության գերակայությունները հիմնված են կազմակերպության երեք հենասյուների վրա՝ առանձնացնելով արդի ժամանակաշրջանում մեր կարծիքով առավել մեծ ուշադրություն և համարժեք արձագանք պահանջող հարցերը: Դրանցից կնշեի Եվրոպայում ռասիզմի և այլատյացության ու ատելության դեմ պայքարը, միջմշակութային և միջկրոնական երկխոսության խրախուսումը, մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչների ամրապնդումը, ժողովրդավարական հասարակությունների խթանումը:
Հայաստանի նախագահությունը նաև մեծ կարևորություն է տալիս բոլոր այն ջանքերին, որոնք ուղղված են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի արդյունավետության բարձրացմանը, Եվրոպայի խորհրդի բարեփոխումներին, եվրոպական ընդհանուր ճարտարապետության մեջ կազմակերպության դերի ամրապնդմանը, գործընկեր կազմակերպությունների, ինչպես նաև Եվրոպայի Խորհրդի հարևան տարածաշրջանների հետ երկխոսության զարգացմանը»,-ընդգծեց Է.Նալբանդյանը:
Իրավունքի և օրենքի գերակայությունների տարբերակման, եվրոպական չափորոշիչների և իշխանությունների հայեցողության սահմանների վերաբերյալ կարծիքները և մեկնաբանությունները թողնելով դահլիճում ներկա ոլորտի պատկառելի պատասխանատուներին և մասնագետներին, Արտգործնախարարը ընդգծեց իրավունքի գերակայության կարևորությունը ԵԽ անդամ երկրների ու հասարակությունների զարգացման համար:
«Արիստոտելն ասել է. «Օրենքը կարգուկանոն է, իսկ լավ օրենքը՝ լավ կարգուկանոն»: Այս համաժողովի աշխատանքները նաև կարող են նպաստել օրենքի և դրա կիրառելիության կատարելագործմանը եվրոպական մայրցամաքում, և այս գործընթացում իրենց ներդրումը կարող են բերել ինչպես Նախարարների կոմիտեն և Խորհրդարանական Վեհաժողովը, այնպես էլ՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն ու Վենետիկի հանձնաժողովը»,- նշեց Է.Նալբանդյանը:

Эдвард Налбандян: ”Работа Всеевропейской комиссии может способствовать усовершенствованию закона и его применения” 07/03/2013   19:07  |  Лента новостей
“После членства в Совете Европы Армения впервые 16 мая приняла председательство в Комитете министров СЕ. Эту важную миссию мы, в первую очередь, рассматриваем как дополнительную возможность для привнесения нашего вклада в общие усилия стран-членов Совета Европы, направленные на развитие демократии”, - в частности, заявил председатель Комитета министров СЕ, министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, выступая с приветственной речью на Всеевропейской конференции на тему “Европейские стандарты верховенства права и границы усмотрения властей в странах-членах Совета Европы”.
По словам главы МИД РА, председательство в СЕ вместе с тем является вызовом для любой страны-члена Совета Европы, поскольку европейский континент сегодня столкнулся со всевозможными проблемами, которые чреваты трудностями в деле защиты основных ценностей. Оно также подразумевает огромную ответственность, поскольку успех организации зависит не только от приложенных усилий стран–членов ЕС, но и направления этих усилий в верное русло.
“В Комитете министров СЕ приоритеты Армении основаны на трех столпах организации, выделяя, на наш взгляд наиболее актуальные в наше время и требующие большего внимание и адекватного отклика вопросы, я бы отметил среди них в Европе борьбу против расизма, ксенофобии и ненависти, поощрение межкультурного и межрелигиозного диалога, укрепление европейских стандартов верховенства права, продвижение демократического общества”.
В рамках своего председательства в СЕ Армения придает важное значение также всем тем усилиям, которые направлены на повышение эффективности Европейского суда по правам человека, реформы СЕ, укрепление роли организации в общей европейской архитектуре, а также развитие диалога с соседними с СЕ регионами”, - подчеркнул Э. Налбандян.
Глава МИД Армении также подчеркнул важность верховенства права в деле развития стран-членов СЕ и общества.
“Аристотель говорил: "Закон есть порядок, и хорош закон порядка". Работа этой конференции может также способствовать усовершенствованию закона и его применения на территории европейского континента, и свою лепту в этот процесс могут внести как Комитет министров, так и Парламентская Ассамблея, ЕСПЧ и Венецианская комиссия”, - отметил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.