Գագիկ Հարությունյան. Իրավունքի գերակայության սկզբունքի հաստատումը մեկ օրվա խնդիր չէ 07/03/2013   15:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրավունքի գերակայությունը շատ ավելի լայն և ընդգրկուն հասկացություն է, քան պոզիտիվ օրենքը: Օրենքի և իրավունքի գերակայության հասկացությունների շփոթը հիմնականում անհաջող թարգմանության արդյունք է: Պետք է բոլորը, այդ թվում՝ թարգմանիչները, լրագրողները, կարողանան օգտագործել իրավունքի գերակայություն հասկացությունը:
Այս մասին Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում մեկնարկած «Իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչները և իշխանությունների հայեցողության սահմանները Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներում» թեմայով համաեվրոպական խորհրդաժողովի ընդմիջմանը լրագրողների հետ ճեպազրույցոիմ ասաց Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը՝ ընդգծելով, որ «նաև այսպիսի խորհրդաժողովների խնդիրը հասկացութային ապարատը ճիշտ կողմնորոշելն է»:
Անդրադառնալով խորհրդաժողովում  «Իրավունքի գերակայության տեղն ու դերը մարդու և քաղաքացու սոցիալական վարքագծում»  իր բավականին ծավալուն ելույթին, ՍԴ նախագահը նշեց, որ այն հայեցակարգային էր և այս լսարանի համար էր, որտեղ հավաքված են 80-ից ավելի պրոֆեսիոնալներ:
Ընդհանուր գնահատականը, ըստ Գ.Հարությունյանի, հետևյալն է. իրավունքի գերակայության սկզբունքի հաստատումը մեկ օրվա խնդիր չէ, դա շարունակական աշխատանք է պահանջում:
«Մեզ մոտ առաջին շրջադարձը այս ուղղությամբ գործնականում եղավ 2005թ.-ի սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում, մասնավորապես՝ 3-րդ հոդվածի ամրագրման շրջանակներում, երբ ճանաչվեց այն հանգամանքը, որ իրավունքներն անմիջական գործող իրավունքներ են և պետությունը սահմանափակված է այդ իրավունքներով: Հետագա օրենսդրական իրացումը և իրավակիրառ ապահովումը խնդրահարույց վիճակում են, որովհետև  դեռևս լիարժեք ապահովված չէ: Այստեղ իմ սկզբունքային մոտեցումը հետևյալն է, որ պետք է մենք այսօր շեշտը դնենք ոչ թե միայն Սահմանադրության երաշխավորման գերակայության վրա, այլ՝ սահմանադրականության ապահովման վրա, թե ինչպես են սահմանադրական արժեքները կյանքի կոչվում»,-ասաց Հայաստանի ՍԴ նախագահը:

Гагик Арутюнян: ”Утверждение принципа верховенства права – вопрос не одного дня, оно требует продолжительной работы” 07/03/2013 17:00 | Лента новостей
Об этом заявил журналистам в перерыве стартовавшей в зале заседания Национального собрания Армении Всеевропейской конференции на тему “Европейские стандарты верховенства права и границы усмотрения властей в странах-членах Совета Европы” председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян.
Коснувшись своего выступления председатель КС отметил, что оно было концептуальным и обращено к этой аудитории, куда вошли более 80 профессионалов.
По словам Г. Арутюняна, утверждение принципа верховенства – вопрсо не одного дня, оно требует продолжительной работы.
“Первый переломный момент наметился у нас в этом направлении в 2005г. в результате конституционных преобразований, в частности, в рамках закрепления ст.3, когда было признано то обстоятельство, что права – это непосредственно действующие права, и государство ограничено этим правом. Дальнейшая реализация законодательства и правоприменительное обеспечение оказались в проблематичном положении, поскольку пока они не обеспечены в полной мере. В данном случае мой принципиальный подход заключается в том, что нам сегодня следует акцентировать свое внимание не только на гарантии верховенства Конституции, а на обеспечении конституционности, на том, как конституционные ценности претворяются в жизнь”, - заявил председатель Конституционного суда Армении.